Warstwa rogowa to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, której komórki ulegają ciągłemu złuszczaniu.
Warstwę rogową (startum corneum) można traktować jako „skórę skóry”, ponieważ jest to zewnętrzna warstwa naskórka. Składa się z martwych, całkowicie spłaszczonych i ściśle ułożonych komórek bez jądra (korneocytów). Są one nazywane płytkami bądź łuskami rogowymi. Warstwę tę tworzy w 50% keratyna i w 50% związki rozpuszczalne w wodzie (aminokwasy, lipidy). Stanowi ona ostateczną barierę organizmu względem środowiska zewnętrznego, zapewniając ochronę przed szkodliwymi czynnikami i utratą wilgoci. Warstwa rogowa pełni podwójną funkcję w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry:
▪ skeratynizowane komórki warstwy rogowej naskórka tworzą hydrofobową barierę, która uniemożliwia przedostanie się wody przez skórę do środka organizmu,
▪ dzięki zawartości naturalnego czynnika nawilżającego (ang. NMF – Natural Moisturizing Factor) hamuje parowanie wilgoci, zatrzymując je w skórze.
Na powierzchni warstwy rogowej znajduje się płaszcz hydrolipidowy. Komórki warstwy rogowej cały czas ulegają złuszczaniu, robiąc miejsce nowym komórkom, które przemieszczają się od warstwy podstawnej w kierunku powierzchni. Proces ten można wspomóc peeligami.
Dowiedz się więcej o budowie naskórka
Vichy Peelingująca maska rozświetlająca z kamieniem wulkanicznym i AHA przyspieszy proces usuwania martwych komórek naskórka. Zapewnia skórze natychmiastową gładkość, dodaje jej blasku i świeżości.