Warstwa hydrolipidowa to płaszcz ochronny skóry, będący mieszaniną łoju, potu i lipidów, znajdujący się na powierzchni naskórka.
To nic innego jak okluzyjny płaszcz ochronny skóry, stanowiący mieszaninę łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe wraz z lipidami pochodzącymi z komórek naskórka oraz potu. Chroni skórę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi: bakteriami, zanieczyszczeniami, niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, zapobiega też ucieczce wody z naskórka i tym samym jego wysuszeniu i pękaniu. Płaszcz hydrolipidowy na powierzchni warstwy rogowej wraz z keratyną odpowiada za procesy wchłaniania oraz przenikania do skóry różnych substancji. Składniki potu utrzymują pH na powierzchni skóry na poziomie 4,5-7, co stanowi zabezpieczenie przed czynnikami chemicznymi, bakteriami i grzybami. Do składu naturalnego płaszcza hydrolipidowego dołączają też składniki stosowane w kosmetykach, ostatecznie więc warstwa ta zawiera woski, tłuszcze i kwasy tłuszczowe. Bardzo łatwo można go uszkodzić stosując silne detergenty i mydła alkaliczne. Czas całkowitego odtłuszczenia skóry trwa 10-20 minut, natomiast odbudowa płaszcza lipidowego już około godziny. Dlatego należy wybierać produkty pielęgnacyjne, których pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry (wyjątek stanowi sytuacja, kiedy chcemy wprowadzić w głąb naskórka substancje aktywne podczas profesjonalnych zabiegów).
Dowiedz się więcej o warstwie rogowej naskórka
Kremy bogate w lipidy pomagają odbudować barierę ochronną skóry. Są polecane szczególnie do skóry suchej i przesuszonej, przeciwdziałają szorstkości, eliminują uczucie ściągnięcia i zaczerwienienia skóry.