Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, chroniącą nasz organizm przed czynnikami zewnętrznymi.
Naskórek (epidermis) jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, która chroni nasz organizm przed światem zewnętrznym. Składa się z5 warstw komórek – idąc od skóry właściwej w kierunku powierzchni naskórka można wyróżnić następujące warstwy:
1.Podstawna (startum basale) – jest tworzona przez jeden rząd ściśle do siebie przylegających komórek. Każda komórka dzieli się na dwie, z których jedna przesuwa się ku powierzchni skóry, a druga ulega ponownemu podziałowi – warstwa ta pełni więc funkcję rozrodczą. Znajdują się w niej również melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik skóry (melaninę), oraz komórki Langerhansa.
2. Kolczysta (stratum spinosum)– to najgrubsza warstwa składająca się nawet z 12 rzędów komórek, które łączą się ze sobą za pomocą wypustek w kształcie kolców. Jest warstwą oporową, nadaje skórze jędrność i spoistość, amortyzuje ucisk i rozciąganie, jest tzw. żywą warstwą naskórka. Powyżej tej warstwy zaczyna się proces keratynizacji.
3. Ziarnista (startum granulosum) – zwykle utworzona jest przez 1-4 rzędy komórek. Zawierają one liczne ziarenka keratohialiny – substancji bogatej w wapń, która pośredniczy w wytwarzaniu keratyny.
4. Jasna (stratum lucidum) – załamuje podwójnie światło, zbudowana jest z ciałka białkowego – eleidyny. Widoczna jest w bardzo grubym naskórku, np. na dłoniach i podeszwach.
5. Rogowa (stratum corneum) – warstwa najbardziej wierzchnia, składająca się z 50% z keratyny i z 50% substancji rozpuszczalnych w wodzie (aminokwasów, lipidów i wody). Tworzą ją spłaszczone komórki pozbawione jąder, które ulegają całkowitemu zrogowaceniu i złuszczeniu. Warstwę rogową przyrównuje się często do muru, gdzie rolę „cegieł” pełnią korneocyty (spłaszczone i pozbawione jąder komórki), a „zaprawy murarskiej” – lipidy.
W sumie w naskórku, we wszystkich jego warstwach, znajduje się od kilku do kilkudziesięciu warstw komórek (zwykle ok. 25), które w ciągu 28-30 dni ulegają przesunięciu od warstwy podstawnej do zrogowaciałej. Jest to tzw. cykl odnowy komórkowej. W tym czasie komórki ulegają rogowaceniu, a ich metabolizm stopniowo słabnie, aż wreszcie zamiera. Martwe komórki warstwy zrogowaciałej złuszczają się – jeśli proces ten przebiega prawidłowo, złuszczanie się i oddzielanie martwego naskórka jest niewidoczne gołym okiem (w normalnych warunkach dziennie złuszcza się 0,005- 0,5 g komórek warstwy rogowej), choć to właśnie one stanowią główny składnik kurzu. Naskórek pełni też ważną funkcję bariery ochronnej przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych i chemicznych, bakterii i promieniowania UV. Dolna warstwa naskórka łączy się poprzez brodawki skórne z położoną głębiej skórą właściwą.
Skład chemiczny warstwy rogowej naskórka:
▪ Ceramidy – lipidy te stanowią 65% naskórka, tworząc spoiwo międzykomórkowe (tzw. cement międzykomórkowy), dzięki czemu zatrzymują wodę w skórze i zapewniają szczelność bariery ochronnej. Są wytwarzane w wewnętrznych warstwach naskórka – proces ten z wiekiem ulega osłabieniu, przez co skóra staje się bardziej przesuszona i podatna na podrażnienia.
▪ Cholesterol – lipid z grupy steroidów, odgrywa ważną funkcję w lipidowej barierze naskórka.
▪ Wolne kwasy tłuszczowe – są ważnym składnikiem lipidów międzykomórkowych warstwy rogowej, zatrzymują wilgoć w skórze,
▪ Naturalny Czynnik Nawilżający (NMF – Natural Moisturizing Factor) – to naturalne składniki warstwy rogowej naskórka (m.in. aminokwasy, kwas piroglutaminowy, mocznik, kwas moczowy, sole kwasu mlekowego) nadające jej zdolność pochłaniania wody.
▪ Keratyna – włókniste białko, nierozpuszczalne w wodzie, zapewniające skórze
Dowiedz się więcej o budowie skóry
Aby skutecznie nawilżyć skórę, należy przede wszystkim zadbać o szczelność naskórka. Serum H.A. Epidermic Filler z wysokim stężeniem 1,5% kwasu hialuronowego uzupełnia dzienną utratę tego składnika w naskórku. Nawilża, przywraca skórze sprężystość, wypełnia drobne linie i zmarszczki.