OK

OK Cancel

Thank you

Close

Melanina

Melanina to naturalny barwnik odpowiadający za kolor skóry i włosów.

Melanina to naturalny pigment produkowany przez znajdujące się w skórze melanocyty. Od jego ilości zależy barwa skóry, a także kolor włosów i oczu. Pełni ona także funkcję ochronną, zapobiegając przenikaniu promieni UV i neutralizując działanie wolnych rodników. Jej ilość może się zwiększać wraz z ekspozycją na promienie słoneczne – wówczas objawia się to przejściową zmianą zabarwienia skóry na ciemniejsze, zwaną potocznie opalenizną.
Wyróżnia się kilka rodzajów melaniny:
▪ czarną lub brązową eumelaninę,
▪ jaśniejszą feomelaninę,
▪ żółte, czerwone bądź fioletowe trichochromy pokrewne eumelaninie (czerwona feomelanina przeważa u ludzi o rudych włosach).

Od proporcji między nimi i ich ilości zależy indywidualny odcień włosów i karnacji, uwarunkowany przede wszystkim genetycznie. Najmniej melaniny znajduje się we włosach koloru blond, najwięcej w czarnych. Ta sama zasada odnosi się również do koloru skóry. Noworodki rasy białej nie mają melaniny w tęczówce, stąd też kolor ich oczu zawsze jest niebieski, w przeciwieństwie do innych ras, u których substancja ta występuje jeszcze przed urodzeniem. Istnieją także osoby dotknięte albinizmem, czyli niedoborem melaniny w skórze, objawiającym się białym zabarwieniem skóry oraz włosów. Włosy zachowują kolor tak długo, jak w mieszku włosowym produkowana jest melanina – gdy proces ten ustaje, włosy stają się siwe (tak naprawdę – bezbarwne).

Poznaj budowę melanocytów

Melanina występuje w naskórku.

Opalenizna wywołana jest wzmożoną produkcją melaniny w skórze – jako reakcja obronna przed działaniem promieni UV. Aby uniknąć poparzenia skóry, a jednocześnie zapewnić jej ładny opalony kolor, można stosować kosmetyki zbeta-karotenem, który nadaje skórze słoneczny kolor, np. Ochronną Wodę Solarną przyspieszającą opalanie z beta-karotenem SPF 30.

Melanina jest produkowana w skórze przez melanocyty

Indeks dermatologiczny