Żel do mycia twarzy – jak go stosować?
Żel do mycia twarzy
Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji. Jednym z najpopularniejszych kosmetyków umożliwiających skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń jest żel do mycia twarzy.
- Jak prawidłowo oczyszczać skórę?
- Jak wybrać żel do mycia twarzy?
Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ DO TRĄDZKU Normaderm
SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE
1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.
Trądzik?
Jak prawidłowo oczyszczać skórę?
Tutaj nie ma drogi na skróty :-) Dokładne usunięcie toksyn, zanieczyszczeń i makijażu wymaga kilkuetapowego działania i zastosowania co najmniej 2-3 kosmetyków, w tym żelu do mycia twarzy.
- Usunięcie makijażu – najlepiej zastosować preparat do tego przeznaczony, np. dwufazowy płyn do demakijażu oczu, płyn micelarny, mleczko itp. Żel do mycia twarzy nie służy do usuwania mocnego makijażu, zwłaszcza z oczu (tusz).
- Użycie żelu do mycia twarzy – w połączeniu z wodą pozwoli ci pozbyć się ze skóry toksyn, zanieczyszczeń i resztek makijażu. Żel powinien być dobrany do potrzeb skóry – innego wymaga skóra trądzikowa, a innego wrażliwa czy sucha. Delikatny żel do mycia twarzy można też bezpiecznie zastosować na okolicę oczu. Nałóż go czystymi, wilgotnymi dłońmi i rozprowadź kolistymi ruchami po całej twarzy, szyi i dekolcie, a następnie spłucz letnią wodą. Skórę delikatnie osusz czystym ręcznikiem bądź chusteczką. Jeśli żelem przemywałaś także okolicę oczu, mogło dojść do rozpuszczenia i rozmazania się resztek make-upu (np. tuszu). Wtedy ponownie przemyj powieki i skórę wokół oczu wacikiem nasączonym płynem lub mleczkiem do demakijażu, aby dokładnie pozbyć się wszystkich zabrudzeń.
- Tonizacja skóry – to w zasadzie etap pośredni między oczyszczaniem a nałożeniem kremu. Tonik do twarzy przywraca skórze prawidłowe pH (naruszone podczas oczyszczania i demakijażu), dzięki czemu wzmacnia ją, nawilża i przygotowuje do przyjęcia składników aktywnych zawartych w nakładanych potem kosmetykach.
Pamiętaj też o tym, że skóra wymaga dokładnego oczyszczania nie tylko wieczorem, ale także rano, po przebudzeniu. Nocą bowiem osadzają się na niej drobnoustroje, bakterie, roztocza, kurz, zanieczyszczenia, sebum, pot – i zanim nałożysz krem dzienny (plik: Krem na dzien.doc), powinnaś dokładnie zmyć je ze skóry. Każde zaniedbanie w tej kwestii odbije się w widoczny sposób na jej kondycji – źle lub niesystematycznie oczyszczana skóra szybciej się starzeje, staje się szara, matowa, skłonna do podrażnień, pojawiają się na niej zaskórniki, wypryski, zmarszczki, traci jędrność, sprężystość i młodzieńczy blask. Dlatego wielu dermatologów uważa, że oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji przeciwstarzeniowej.
Przeczytaj więcej o tym jak prawidłowo oczyszczać twarz
Jak wybrać żel do mycia twarzy?
Tak jak każdym inny kosmetyk, żel do mycia twarzy powinnaś dobrać do potrzeb skóry:
- żel do skóry suchej – zawiera składniki nawilżające, np. kwas hialuronowy, glicerynę, ceramidy, witaminę E, ekstrakty i oleje roślinne; daje uczucie świeżości, wspomaga odbudowę warstwy hydrolipidowej, niweluje dyskomfort spowodowany twardą wodą;
- żel do skóry mieszanej, tłustej bądź trądzikowej – tutaj doskonale sprawdzi się żel głęboko oczyszczający, który usuwa nadmiar sebum, zmniejsza zaskórniki, działa normalizująco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie; uważaj na „agresywne” żele na bazie alkoholu – ich stosowanie może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia tłustej skóry. Wybieraj formuły, które nie dają takich skutków ubocznych i są łagodne dla skóry, np. Vichy Phytosolution na bazie składników roślinnych;
- żel do skóry wrażliwej i alergicznej – zawiera łagodne składniki oczyszczające, ma też działanie kojące i łagodzące; może być bezpiecznie stosowany na okolicę oczu (po demakijażu specjalnym płynem czy mleczkiem – aby domyć resztki rozpuszczonego make-upu, którego nie udało się zmyć wacikiem).
Możesz też spotkać się z żelami do mycia skóry dojrzałej (bogate w składniki odmładzające), naczynkowej (kojące, łagodzące rumień), atopowej (bezzapachowe, wzmacniające barierę ochronną skóry, hamujące stany zapalne) itp. Niektóre mają lekką konsystencję, inne bardziej gęstą, kremową. Są też dostępne żele z drobinkami złuszczającymi, które mają działanie peelingujące i głęboko oczyszczające, a po ich zastosowaniu skóra jest miękka i gładka – nie powinno się jednak używać ich codziennie. Warto poszukać swojej ulubionej formuły, aby w pełni docenić korzyści, jakie daje stosowanie żelu do mycia twarzy i dokładne oczyszczanie skóry. Rytuał ten może być prawdziwą przyjemnością!
Pamiętaj też, że żelu do mycia twarzy nie zastąpisz:
- mleczkiem czy płynem micelarnym – zdaniem wielu dermatologów dokładnie da się oczyścić skórę tylko na mokro, a więc żelem / pianką / kremem stosowanym razem z wodą; płyn micelarny może być natomiast stosowany do demakijażu (zawarte w nim micele świetnie radzą sobie zarówno z zanieczyszczeniami, sebum, jak i kosmetykami kolorowymi) albo okazjonalnie, gdy musisz umyć skórę „na sucho”. Polecany też jest do skóry wrażliwej i nadreaktywniej, która nie toleruje wody z kranu;
- zwykłym mydłem – tradycyjne mydła mają odczyn zasadowy między 8,5 a 10 pH, co powoduje, że naruszają warstwę hydrolipidową skóry i prowadzą do jej przesuszenia; dlatego nie powinny być stosowane do oczyszczania skóry twarzy.
Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ DO TRĄDZKU Normaderm
SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE
1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.
Trądzik?