Żagwica listkowata, czyli grzyb maitake i jego działanie na skórę
Maitake, czyli żagwica listkowata, to grzyb, który występuje nawet w polskich lasach, ale szeroko wykorzystywany jest w Azji. Odkryto tam nie tylko jego unikalne walory smakowe i wartość kulinarną, ale też właściwości prozdrowotne i przeciwstarzeniowe. Współczesne badania wykazały, że ma on działanie m.in. przeciwutleniające. Znajduje zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii. Jego ekstrakt jest jednym ze składników innowacyjnej technologii Co-Bonding od Vichy. Sprawdź, jakie jeszcze tajemnice kryje grzyb maitake.
Co to jest żagwica listkowata (maitake)?
Maitake (żagwica listkowata) to jadalny grzyb, który występuje na półkuli północnej, głównie w lasach strefy umiarkowanej w Azji, Ameryce Północnej i Europie (m.in. we Francji, Włoszech, Polsce). W Japonii i Chinach od wieków ceniony jest za walory kulinarne oraz właściwości lecznicze. W tych celach wykorzystywane są zarówno owocniki, jak i grzybnia żagwicy listkowatej1.
Maitake zawiera wiele związków bioaktywnych (polisacharydy, β-D-glukany, triterpeny, związki fenolowe, ergosterol, dekstryna, laktuloza, oligofruktoza), dlatego od dawna jest wykorzystywany w medycynie tradycyjnej. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie jego szczególnymi właściwościami, co przyczyniło się do powstania wielu badań. Grzyb ceniony jest za właściwości adaptogenne, immunomodulujące, przeciwzapalne. Wykorzystywany jest do poprawy witalności oraz odporności organizmu2. Ponadto wykazano, że polisacharydy z maitake mogą wpływać na mikrobiotę jelitową, regulując jej skład i przyczyniając się do zachowania równowagi immunologicznej. Mogą też działać jak probiotyki.
Maitake w kosmetyce – jakie korzyści przynosi skórze?
Prowadzone ostatnio badania nad właściwościami grzybów maitake wykazały, że mogą one mieć również zastosowanie w kosmetologii. Znaczenie ma tutaj głównie wysoka zawartość β-glukanów, które wykazują działanie regenerujące, przeciwutleniające, ale także polifenole (kwas taninowy, kwas galusowy, flawonoidy, kwas chlorogenowy, kempferol), polisacharydy, aminokwasy (m.in. L-leucyna, kwas glutaminowy, glicyna, tryptofan, L-leucyna, L-lizyna, L-metionina, L-alanina, L-arginina, L-fenyloalanina) i sterole3. Żagwica listkowata jako składnik aktywny:
- wspiera biosyntezę kolagenu, czyli głównego białka budulcowego skóry, zapewniającego jej elastyczność, jędrność, gęstość oraz odpowiednią strukturę;
- pomaga w nawilżeniu i przy atopowym zapaleniu skóry;
- opóźnia procesy starzenia;
- łagodzi stres oksydacyjny komórek;
- łagodzi stan zapalny wywołany czynnikami zewnętrznymi4;
- ma zdolność do ograniczania przeznaskórkowej utraty wody (TEWL);
- zmniejsza podrażnienia;
- wychwytuje i redukuje wolne rodniki;
- ma pozytywny wpływ na pH5.
Zauważono więc, że grzyb maitake ma potencjał w pielęgnacji anti-aging wspierającej syntezę kolagenu naturalnego oraz nawilżenia i kojenia skóry.
Peptydy kolagenowe a maitake – synergia działania?
Maitake – grzyb o tak różnorodnych właściwościach prozdrowotnych – stał się również przedmiotem badań marki Vichy, która od 25 lat zajmuje się tematem kolagenu oraz poszukuje rozwiązań mających wspierać jego syntezę w skórze. Żagwica listkowata stała się jednym ze składników rewolucyjnej formuły opartej na technologii Co-Bonding. Łączy ona ekstrakt maitake z dwoma innymi cennymi składnikami. Jednym z nich jest pozyskiwana ze ścian komórkowych roślin ramnoza z grupy deoksycukrów. Wykazuje ona właściwości nawilżające, przeciwutleniające i kojące oraz znajduje zastosowanie w kosmetykach przeciwstarzeniowych jako wsparcie dla produkcji naturalnego kolagenu.
Głównym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej lub z pierwszymi oznakami starzenia z technologią Co-Bonding są peptydy kolagenowe. Mają one – w przeciwieństwie do kolagenu pozyskiwanego z ryb, wołowiny, wieprzowiny lub drobiu – małe cząsteczki, które przenikają do głębszych warstw skóry. Technologia Co-Bonding działa na różne typy kolagenu naturalnego znajdującego się w skórze (odkryto, że jest ich w niej aż 16 oraz pogrupowane są one w 4 rodziny) oraz wspomaga jego produkcję.
Maitake jest więc wykorzystywany w innowacyjnych formułach kosmetycznych oraz łączony z innymi składnikami odmładzającymi działającymi na syntezę kolagenu, a tym samym poprawę jędrności, elastyczności i gładkości skóry.
Kosmetyki przeciwstarzeniowe z grzybami maitake
Wieloletnie badania Vichy poskutkowały nie tylko publikacją 35 tekstów naukowych, ale też stworzeniem linii kosmetyków opartej na unikalnym połączeniu maitake, peptydów kolagenowych i ramnozy. Vichy Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum ma za zadanie wzmocnić kolagen naturalny, co przekłada się na redukcję 16 oznak starzenia się skóry6. Formuła z technologią Co-Bonding: redukuje drobne linie i zmarszczki, ujędrnia, wypełnia, zmniejsza wiotkość, wygładza, poprawia sprężystość i strukturę skóry oraz ją wzmacnia, dodaje blasku i miękkości, zwiększa elastyczność, regeneruje, nawilża oraz poprawia koloryt.
To pierwszy taki kosmetyk od Vichy. Niedługo dołączą do niego kolejne produkty z linii, które uzupełnią codzienne rutyny pielęgnacyjne: krem na dzień, na noc oraz pod oczy. Aktualnie uzupełnieniem serum są kosmetyki Vichy Liftactiv Collagen Specialist z peptydami kolagenowymi uzupełnionymi o witaminę Cg (niezbędna do syntezy kolagenu), niacynamid, proxylan czy resweratrol.
Podsumowanie
Maitake, czyli żagwica listkowata to grzyb, który występuje w Azji, Europie (nawet w Polsce) i Ameryce Północnej. W Japonii i Chinach jest od dawna wykorzystywany w kuchni oraz medycynie tradycyjnej. Doczekał się wielu analiz i badań, które wykazały szerokie właściwości prozdrowotne. Udowodniono m.in. regenerujące, przeciwutleniające. Wszystko za sprawą obecności wielu substancji bioaktywnych, np. β-glukanów, polisacharydów, aminokwasów, przeciwutleniaczy.
Wykazano również, że maitake ma pozytywne działanie na skórę, ponieważ przyczynia się do ograniczenia utraty nawilżenia oraz pobudzenia produkcji kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność. W połączeniu z innymi składnikami aktywnymi, wykazującymi działanie anti-aging, np. ramnozą i peptydami kolagenowymi w technologii Co-Bonding od Vichy może stanowić rewolucję w pielęgnacji przeciwstarzeniowej.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
1 E. Camilleri, E. Aruci, R. Blundell, O. M. Atrooz, Unveiling the full spectrum of maitake mushrooms: A comprehensive review of their medicinal, therapeutic, nutraceutical, and cosmetic potential, Helyon 10 (2024) e 30254, https://www.cell.com/heliyon/fulltext/S2405-8440(24)06285-6
2 Tamże.
3 Tamże.
4 Tamże.
5 Tamże.
6 Wynik badań klinicznych, intstrumentalnych i samooceny.
Bibliografia:
1. prof. dr hab. inż. B. Waszkiewicz-Robak, mgr inż. K. Kulik, Pochodzenie i właściwości prozdrowotne Beta Glukanów®, https://bibliotekanauki.pl/articles/228901.pdf;
2. Wu, J.-Y.; Siu, K.-C.; Geng, P. Bioactive Ingredients and Medicinal Values of Grifola frondosa (Maitake). Foods 2021, 10, 95. https://doi.org/ 10.3390/foods10010095;
3. E. Camilleri, E. Aruci, R. Blundell, O. M. Atrooz, Unveiling the full spectrum of maitake mushrooms: A comprehensive review of their medicinal, therapeutic, nutraceutical, and cosmetic potential, Helyon 10 (2024) e 30254, https://www.cell.com/heliyon/fulltext/S2405-8440(24)06285-6;
4. Ziemlewska, A.; Wójciak, M.; Mroziak-Lal, K.; Zagórska-Dziok, M.; Bujak, T.; Nizioł-Łukaszewska, Z.; Szczepanek, D.; Sowa, I. Assessment of Cosmetic Properties and Safety of Use of Model Washing Gels with Reishi, Maitake and Lion’s Mane Extracts. Molecules 2022, 27, 5090. https://doi.org/10.3390/ molecules27165090.