OK

OK Cancel

Thank you

Close

Terapia czerwonym światłem a kolagen na skórę – jak działa czerwone światło LED na twarz?

Terapia czerwonym światłem to coraz popularniejsza metoda wspierania naturalnej syntezy kolagenu i poprawy wyglądu skóry. Wykorzystując określone długości fal, stymuluje fibroblasty do regeneracji, redukcji zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Jak działa ta technologia, jakie przynosi efekty i jak można wzmocnić jej działanie odpowiednią pielęgnacją? Sprawdź, jak połączyć terapię LED z produktami Collagen Specialist, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Kobieta poddająca się terapii czerwonym światłem w gabinecie kosmetycznym

Jak działa terapia czerwonym światłem na skórę?

Terapia niskoenergetycznym czerwonym światłem LED (w skrócie RLT – Red Light Therapy) to metoda fotobiomodulacji, która wykorzystuje długość fal z zakresu czerwieni i bliskiej podczerwieni, czyli 600–900 nm. Wykorzystuje się ją w medycynie i kosmetologii. W badaniach zauważono wpływ takiego światła na pobudzenie produkcji kolagenu naturalnego w głębszych warstwach skóry. Warto wiedzieć, że to białko występuje naturalnie w organizmie człowieka: w skórze, ścięgnach, więzadłach, ścianach naczyń krwionośnych i tkankach. Stanowi materiał budulcowy oraz podporowy. Dlatego terapia czerwonym światłem znajduje zastosowanie przy przyspieszaniu gojenia się ran czy przy zabiegach przeciwstarzeniowych. Zauważono również wpływ światła LED na zmniejszanie objawów fotostarzenia się skóry (starzenia wywołanego przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV)1.

Zdecydowaną zaletą terapii czerwonym światłem jest to, że zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny. Polega na naświetlaniu, podczas którego światło wnika w głąb skóry, pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu oraz drugiego ważnego dla kondycji skóry białka – elastyny. Terapia nie wymaga rekonwalescencji. Wskazane jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, która wesprze działanie światła LED. W przeciwieństwie do promieniowania UV (światła słonecznego), które jest szkodliwe w nadmiarze, czerwone światło jest absorbowane przez komórki organizmu jako źródło energii. Pobudza przebudowę skóry właściwej, nie wywołując efektu termicznego2.

Zbliżenie na twarz kobiety w trakcie terapii LED

Jakie efekty daje terapia LED?

Czerwone światło na twarz to jeden z zabiegów przeciwstarzeniowych. Warto jednak wiedzieć, że naturalne procesy cyklicznego odtwarzania włókien kolagenowych wyhamowują, a następnie stopniowo zanikają już od około 25. roku życia3. Istnieje też korelacja: kolagen a menopauza i andropauza. Dlatego odpowiednio wcześniej warto wprowadzić do rutyny kosmetyki i zabiegi wspierające syntezę kolagenu. Terapia światłem czerwonym:

  • pobudza mikrokrążenie skóry, dzięki czemu większe ilości składników odżywczych i tlenu mogą być dostarczone do skóry;
  • pobudza proliferację fibroblastów (niezbędne do produkcji kolagenu), które absorbują energię światła czerwonego. Skłania to je do wytwarzania jeszcze większej ilości kolagenu i elastyny;
  • wspomaga syntezę kolagenu i czynników wzrostu;
  • wytwarza macierz zewnątrzkomórkową (składnik tkanek tworzony przez komórki organizmu m.in. z kolagenów)4;
  • ogranicza rozkład kolagenu – terapia czerwonym światłem hamuje aktywność enzymów rozkładających kolagen, takich jak metaloproteinazy macierzy (MMP), dodatkowo chroniąc istniejące zapasy kolagenu.

Takie działanie pobudzające na procesy uruchamiające produkcję kolagenu – głównego białka budulcowego skóry – przyczyniają się do zauważalnych efektów terapii światłem czerwonym, która:

  • pomaga redukować zmarszczki – badania kliniczne wykazały, że regularne naświetlania w ramach terapii światłem czerwonym mogą znacznie zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek mimicznych, zapewniając gładszą oraz młodziej wyglądającą cerę;
  • poprawia napięcie skóry. Staje się ona jędrna, bardziej elastyczna. Przyczynia się to również do ogólnej poprawy owalu twarzy;
  • wyrównuje koloryt skóry, zmniejsza widoczność przebarwień, plam starczych;
  • poprawia teksturę skóry przez wzrost gęstości produkowanego kolagenu5;
  • pomaga w redukcji widoczności blizn przez uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych;
  • zmniejsza skutki fotostarzenia;
  • wychwytuje i neutralizuje wolne rodniki.

To wszystko sprawia, że terapia czerwonym światłem jest sposobem na wyraźną poprawę kondycji skóry bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów. Efekty będą jeszcze lepsze przy zastosowaniu podejścia synergicznego, czyli połączenia działania światła LED i pielęgnacji opartej na wieloletnich badaniach oraz innowacyjnych formułach, które wykorzystują właściwości kolagenu oraz peptydów kolagenowych.

Kobieta leżąca z twarzą pod lampą LED

Terapia LED a peptydy kolagenowe – idealne połączenie

Czerwone światło LED na twarz ma potwierdzoną skuteczność, a ponadto pozwala na zachowanie dotychczasowej rutyny pielęgnacyjnej lub wprowadzenie uzupełniających zabieg kosmetyków. Skoro głównym celem terapii światłem czerwonym jest zatrzymanie utraty kolagenu oraz jego wzmocnienie i pobudzenie produkcji, stosowane kremy i sera powinny wspierać to działanie. Ich formuły mogą być oparte na kolagenie (np. najlepiej przyswajalnym rybim), ale warto pamiętać, że jest on zbudowany ze zbyt dużych cząsteczek, aby wniknęły one w głąb skóry. Białko w takiej formie będzie działać powierzchniowo, tworząc warstwę okluzyjną, zmniejszającą przepuszczanie wody. Efektem będzie więc wspomaganie nawilżenia.

Chcąc wesprzeć przeciwstarzeniowe działanie terapii światłem czerwonym, warto wybrać pielęgnację opartą na działaniu peptydów kolagenowych, które powstały w procesie hydrolizy kolagenu (np. Matrixyl). Mają one zdecydowanie mniejszą masę cząsteczkową, mogą przenikać głębiej i pobudzać fibroblasty do syntezy kolagenu naturalnego. Są niczym sygnał uruchamiający jego zwiększoną produkcję. W ten sposób uzupełniają działanie terapii czerwonym światłem.

Jak wesprzeć skórę po terapii czerwonym światłem? Wybierz Serum C16 z peptydami kolagenowymi od Vichy

Jakie kosmetyki stosować po terapii czerwonym światłem?

Połączenie terapii światłem i pielęgnacji to klucz do skutecznej profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Najlepszym i najskuteczniejszym wsparciem będą kosmetyki oparte na działaniu niewielkich peptydów kolagenowych. Przy wyborze kosmetyków warto jeszcze zwrócić uwagę na zastosowane formuły, technologie oraz efekty potwierdzone badaniami. Przez ponad 25 lat były one prowadzone przez markę Vichy, co poskutkowało powstaniem 35 artykułów naukowych oraz stworzeniem unikalnej technologii Co-Bonding. Opiera się ona na wiedzy, że w skórze znajduje się nie 1, ale aż 16 kolagenów (łącznie w organizmie człowieka zidentyfikowano do tej pory 296), które tworzą 4 rodziny:

  1. kolageny inicjujące – zapewniają elastyczność tego białka;
  2. kolageny filarowe – występują w największej ilości w skórze, są podstawą matrixu kolagenowego;
  3. kolageny wiążące – łączą kolageny filarowe ze sobą;
  4. kolageny łączące – zajmują się łączeniem macierzy kolagenowej z naskórkiem.

Pielęgnacja oparta na specjalnej linii kosmetyków Vichy Liftactiv Collagen Specialist pomaga wiązać i wzmacniać różne typy kolagenu. Pozwala to zredukować aż 16 oznak starzenia się skóry. Taka rutyna koryguje i wpływa na: zmarszczki, drobne linie, jędrność, gęstość, zwiotczenie, gładkość, teksturę, napięcie, gęstość, siłę skóry, naprawę, blask, miękkość, elastyczność, nawilżenie, równość. Działanie jest potwierdzone badaniami klinicznymi, instrumentalnymi i samooceną badanych.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum

Przełomowa technologia Co-Bonding wykorzystująca peptydy kolagenowe, ramnozę i grzyby maitake jest wsparciem dla naturalnej syntezy kolagenu. Pielęgnację, która wspierać będzie terapię czerwonym światłem, warto rozpocząć od Vichy Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum.

Krem na dzień Vichy Liftactiv Collagen Specialist

Następnym krokiem w pielęgnacji może być krem na dzień Vichy Liftactiv Collagen Specialist, który redukuje oznaki utraty kolagenu w skórze. W składzie znajdziemy także niacynamid oraz witaminę niezbędną do naturalnej syntezy kolagenu, czyli Cg. Krem pomaga w korekcji zmarszczek (dla 96% badanych kobiet7), poprawia jędrność skóry (o ponad 77%8) i sprawia, że jest ona odczuwalnie gładsza (o ponad 87%9). Potwierdziły to badania kliniczne i konsumenckie.

Vichy krem pod oczy Liftactiv Collagen Specialist

Wsparcia w pobudzeniu produkcji kolagenu będzie wymagała również bardzo wrażliwa i delikatna skóra okolic oczu. Dlatego Vichy stworzyło krem pod oczy Liftactiv Collagen Specialist, który działa na 5 oznak starzenia się skóry w tym obszarze. Formuła łączy działanie peptydów kolagenowych, proxylanu i witaminy Cg. Badania kliniczne potwierdziły redukcję kurzych łapek (o 31%10), zmarszczek okolic oczu (o 28%11), opuchnięć (o 27%12), opadających powiek (o 16%13) i cieni pod oczami (o 21%14).

Krem Vichy Liftactiv Collagen Specialist Noc

Układając pielęgnację uzupełniającą terapię światłem czerwonym, warto pamiętać, że skóra regeneruje się w czasie snu. Dlatego istotna jest pielęgnacyjna rutyna wieczorna. Po nałożeniu drugiej porcji serum, jej zwieńczeniem będzie aplikacja kremu Vichy Liftactiv Collagen Specialist Noc z peptydami kolagenowymi, witaminą Cg i resweratolem. Testy i badania potwierdziły, że już po kilku godzinach poprawia sprężystość (o 37%15) i jędrność skóry (o 16%16) oraz wyrównuje koloryt (potwierdziło 79% badanych kobiet17) i rozświetla (ocena 85% kobiet18).

Podsumowanie

Terapia czerwonym światłem to nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny zabieg, który można wykonać w profesjonalnym gabinecie lub w domu przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń do naświetlania. Udowodniono, że wpływa on m.in. na kondycję skóry poprzez pobudzenie do pracy fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu. Może też niwelować stany zapalne, przyspieszać gojenie ran i zmniejszać widoczność blizn.

Aby efekty przeciwstarzeniowe terapii światłem czerwonym były jeszcze lepsze, warto stosować ją w synergii z odpowiednimi kosmetykami. Najlepsze będą te oparte na peptydach kolagenowych, które mają o wiele mniejsze cząsteczki niż kolagen, przez co lepiej przenikają do głębszych warstw skóry. Są one jednym ze składników aktywnych linii kosmetyków Vichy Liftactiv Collagen Specialist opartej na innowacyjnej, rewolucyjnej technologii Co-Bonding wiążącej i wspierającej kolageny występujące naturalnie w skórze. Działanie potwierdzone jest wieloletnimi badaniami oraz testami in vitro, klinicznymi i samooceną badanych.

Vmag_Magdalena_Kaczanowicz.jpgTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.


Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

1 A. Dana, M. Batory, A. Erkiert-Polguj, A. M. Augustyniak, H. Rotsztejn, Oddziaływanie światła LED na skórę – co nowego w badaniach z ostatnich lat? Część II: W procesach przebudowy skóry oraz wzroście włosów, Przegl Dermatol 2015, 102, 564–568 DOI: 10.5114/dr.2015.55708, https://pdfs.semanticscholar.org/d51e/475356a0f089b43db7004cfbf5bdf9db93f7.pdf
2 Tamże.
3 dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska1, mgr Aleksander Zuchowski, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, lekwpolsce.pl: https://open.icm.edu.pl/items/7d2d79c6-3c19-44cc-88af-c4fa8489c4ec
4 Tamże.
5 Tamże.
6 Tamże.
7 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach.
8 Badanie konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.
9 Badanie konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.
10 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach.
11 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach.
12 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach.
13 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach.
14 Badanie kliniczne. Wynik po 1 miesiącu. 39 kobiet.
15 Test instrumentalny, 40 kobiet po 4 godzinach.
16 Test instrumentalny, 40 kobiet po 4 godzinach.
17 Samoocena, 75 kobiet po 4 tygodniach.
18 Samoocena, 75 kobiet po 4 tygodniach.

Bibliografia:
1. A. Wunsch, K. Matuschka, A Controlled Trial to Determine the Efficacy of Red and Near-Infrared Light Treatment in Patient Satisfaction, Reduction of Fine Lines, Wrinkles, Skin Roughness, and Intradermal Collagen Density Increase, Photomedicine and Laser Surgery Volume 32, Number 2, 2014 ª Mary Ann Liebert, Inc. Pp. 93–100 DOI: 10.1089/pho.2013.3616, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3926176/pdf/pho.2013.3616.pdf;
2. M. Wasylewski, K. Fila, Zastosowanie niskoenergetycznych źródeł światła w terapiach odmładzania skóry, Kosmetologia Estatyczna 2 / 2018 / vol. 7, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.2-1.pdf;
3. A. Dana, M. Batory, A. Erkiert-Polguj, A. M. Augustyniak, H. Rotsztejn, Oddziaływanie światła LED na skórę – co nowego w badaniach z ostatnich lat? Część II: W procesach przebudowy skóry oraz wzroście włosów, Przegl Dermatol 2015, 102, 564–568 DOI: 10.5114/dr.2015.55708, https://pdfs.semanticscholar.org/d51e/475356a0f089b43db7004cfbf5bdf9db93f7.pdf;
4. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22114-red-light-therapy;
5. K. Czajkowska, M. Czajkowski, M. Matuszewski, R. J. Nowicki, M. Sokołowska-Wojdyło, Terapia fotodynamiczna w dermatologii Photodynamic       therapy in dermatology, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2019; 12: 15-22, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2019/07/Czajkowska.pdf;
6. KAZIRÓD,Karolina,HUNEK,Adrian,ZAPAŁA,Magdalena,WIŚNIEWSKA-SKOMRA,Joanna,CHMIELARZ,Karolina,TYLUTKA,Kinga&HAPON,Anna.Collagen supplementation – does it bring real benefits? Quality in Sport.2023;13(1):88-107.eISSN2450-3118.DOI https://dx.doi.org/10.12775/QS.2023.13.01.008  https://apcz.umk.pl/QS/article/view/43735;
7. dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska1, mgr Aleksander Zuchowski, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, lekwpolsce.pl: https://open.icm.edu.pl/items/7d2d79c6-3c19-44cc-88af-c4fa8489c4ec.

Zespół Vichy

Rekomendowane produkty

go to top