Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?
Beta-karoten to substancja, którą wiele kobiet decyduje się zażywać przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. W ten sposób chcą poprawić koloryt swojej skóry i uzyskać jeszcze lepsze efekty opalania. Czy jednak rzeczywiście warto stosować beta-karoten w tabletkach? Podpowiadamy, jakie właściwości ma ta substancja i jakich efektów możesz się spodziewać!
- Beta-karoten to barwnik roślinny z grupy karotenoidów.
- Ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
- Jego regularne zażywanie daje efekt skóry muśniętej słońcem i przyspiesza pojawienie się opalenizny.
- Beta-karoten ma też działanie przeciwstarzeniowe.
- Można zażywać go w postaci suplementacji lub w pożywieniu (np. pijąc sok z marchwi).
Czym jest beta-karoten?
Beta-karoten to związek, który należy do grupy karotenoidów – czerwonych, pomarańczowych i żółtych barwników roślinnych, występujących głównie w żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach oraz zielonych warzywach liściastych. Beta-karoten jest prowitaminą witaminy A – stanowi dla człowieka ważne źródło witaminy A i w związku z tym ma bardzo duży wpływ na działanie całego organizmu, w tym na:
- prawidłowe funkcjonowanie wzroku,
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- wygląd skóry – warunkuje prawidłowy wzrost komórek naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych i przyspiesza procesy regeneracyjne. Niedobór witaminy A może objawiać się suchością skóry i nadmiernym rogowaceniem naskórka.
Beta-karoten ma zdolność kumulowania się w naskórku i najbardziej słynie z tego, że skutecznie wspomaga proces opalania, nadając skórze promienny koloryt. Ponadto ma właściwości antyoksydacyjne, skutecznie chroniąc skórę przed stresem oksydacyjnym powstającym podczas ekspozycji na słońce.
Beta-karoten a opalanie – działanie
Właściwości beta-karotenu sprawiają, że jego suplementacja jest idealnym sposobem przygotowania skóry na wakacyjną opaleniznę. Beta-karoten odkłada się w naskórku, co przedłuża trwałość opalenizny i poprawia jej jakość, dając efekt skóry muśniętej słońcem. Ponadto składnik ten w pewnym stopniu pobudza melanocyty (komórki barwnikowe) do produkcji melaniny, dzięki czemu skóra ulega lekkiemu przyciemnieniu, bez konieczności wystawiania jej na mocne słońce. Choć odpowiednia dawka beta-karotenu zmniejsza wrażliwość na promienie UV i ryzyko ewentualnego poparzenia, nie może zastąpić filtra przeciwsłonecznego (uważa się, że opalenizna wywołana beta-karotenem odpowiada zastosowaniu preparatu z SPF 2). Podczas opalania nadal niezbędne będą więc skuteczne kosmetyki do opalania z wysokim filtrem, np. mleczko do opalania twarzy i ciała Vichy Idéal Soleil.
Warto zaznaczyć, że beta-karoten dodatkowo chroni skórę przed przebarwieniami słonecznymi i plamami posłonecznymi, które są bardzo częstym efektem długotrwałego i intensywnego opalania. Prowitamina witaminy A – bo tym jest beta-karoten – jest również skutecznym antyoksydantem i neutralizując działanie wolnych rodników opóźnia proces starzenia się skóry. Pamiętajmy o tym, że słońce, które niszczy fibroblasty oraz włókna kolagenu i elastyny, przyspiesza pojawianie się zmarszczek oraz innych oznak starzenia się skóry.
Beta-karoten będzie też idealnym wsparciem dla skóry trądzikowej – szczególnie latem. Doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko pojawienia się nieestetycznych zmian i łagodzi objawy trądziku. Pomaga również w problemie przetłuszczającej się skóry głowy.
Tabletki na opaleniznę czy naturalne źródła beta-karotenu?
Beta-karoten możemy przyjmować zarówno w postaci tabletek, czyli odpowiednio skomponowanej suplementacji, jak i w naturalnej formie – produktów spożywczych bogatych w tę substancję. Jeżeli oczekujesz szybkich efektów, a przy tym nie chcesz lub nie możesz wprowadzać zmian do swojej diety, beta-karoten w tabletkach będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że dostarczanie organizmowi tej substancji np. poprzez picie świeżo wyciskanych soków marchwiowych czy spożywanie brzoskwiń i nektarynek pozwoli jednocześnie suplementować wiele innych i cennych dla skóry wartości odżywczych. W beta-karoten bogate są przede wszystkim żółte i pomarańczowe owoce i warzywa (marchew, morele, papryka, dynia, pomidor, brzoskwinie), a także ciemnozielone warzywa (liście szpinaku, brokuły, natka pietruszki, szczaw), dlatego warto włączyć je do codziennej diety.
Beta-karoten i opalenizna – kiedy rozpocząć suplementację?
Jeżeli zależy ci na tym, by zapewnić skórze piękną i naturalną opaleniznę, kurację beta-karotenową powinnaś rozpocząć przynajmniej na 14 dni przed planowanym wyjazdem wakacyjnym. Im wcześniej, tym lepiej, aczkolwiek musimy pamiętać, by nie przesadzać z ilością dostarczanej do organizmu prowitaminy witaminy A – długotrwałe zażywanie zwiększonych dawek beta-karotenu może doprowadzić do zżółknięcia skóry. W przypadku tabletek najlepiej trzymać się zaleceń producenta wskazanych na opakowaniu, przy naturalnej kuracji zaś wystarczy np. picie jednej szklanki świeżo wyciśniętego soku z marchwi 2-3 razy w tygodniu. W trakcie wakacji warto natomiast stosować kosmetyki ochronne z dodatkiem beta-karotenu.