Serum z kolagenem do twarzy - jak dopasować je do potrzeb skóry?
Rola kolagenu w naszym organizmie jest nieoceniona. Odpowiada za wytrzymałość, sprawną pracę naszych stawów i stanowi naturalne spoiwo całego ciała. Wchodzi w skład kości, chrząstek i naczyń krwionośnych. To także jeden z najważniejszych elementów tworzących naszą skórę. Niestety wiek, a także nieodpowiedni styl życia sprawiają, że z czasem ilość kolagenu w naszej skórze zaczyna się zmniejszać, czego objawem są zmarszczki i utrata jędrności. Dowiedz się, w jaki sposób przy pomocy pielęgnacji zadbać o młody wygląd swojej skóry oraz czym kierować się przy wyborze serum z kolagenem.
Jak kolagen wpływa na skórę?
Kolagen naturalny to jedno z kluczowych białek budulcowych skóry. Szacuje się, że stanowi aż 72% jej suchej masy. Przybiera formę potrójnej helisy i składa się z trzech łańcuchów około 100 aminokwasów. Kolagen jest produkowany w skórze właściwej przez fibroblasty (komórki skóry) i razem z elastyną odpowiada za wyjątkowe właściwości fizyczne naszej skóry:
- odporność na uszkodzenia;
- szybkie gojenie się ran;
- rozciągliwość;
- optymalne napięcie;
- jędrność;
- sprężystość;
- elastyczność;
- optymalną gęstość;
- właściwy poziom nawilżenia.
Oznaki utraty kolagenu w skórze – co robić?
Ze względu na to, że kolagen jest białkiem w naturalny sposób występującym w naszym organizmie, do pewnego momentu podlega on regularnej odbudowie: nowo powstałe włókna posiadają prawidłową budowę, co gwarantuje jędrny i młody wygląd naszej skóry.
Niestety, wraz z wiekiem, a dokładniej od ok. 25. roku życia, ilość włókien kolagenowych w naszej skórze zaczyna stopniowo spadać (szacuje się, że jego ubytek wynosi 1,5% rocznie). Oprócz tego, produkowane przez fibroblasty włókna kolagenowe są coraz gorszej jakości i z czasem stają się krótsze i słabsze.
Dlaczego taka sytuacja ma miejsce i czy jest sposób, by temu zaradzić? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że starzenie się skóry, jak i całego organizmu to naturalny, fizjologiczny proces zachodzący u każdego. Na to, w którym momencie życia się rozpocznie, bez wątpienia mają wpływ nasze uwarunkowania genetyczne, więc nie jest to zależne od nas. Dodatkowo, bardzo często występuje korelacja: kolagen a menopauza i w tym okresie utrata jędrności skóry i zmarszczki stają się szczególnie zauważalne.
Istnieją jednak inne czynniki wpływające na utratę kolagenu, w dużej mierze zależne od naszego stylu życia. Możemy do nich zaliczyć:
- palenie papierosów;
- życie w ciągłym stresie;
- zbyt dużą ilość cukrów i przetworzonej żywności w diecie;
- dietę ubogą w białko, aminokwasy i witaminy (w szczególności witaminę C);
- niewystarczającą ilość snu;
- promieniowanie UV i brak codziennej fotoprotekcji;
- błędy pielęgnacyjne, prowadzące do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry.
Choć całkowite zatrzymanie utraty kolagenu w skórze nie jest możliwe, istnieją skuteczne sposoby na to, jak opóźnić ten proces. Co więcej, działania profilaktyczne warto wprowadzić odpowiednio wcześnie, zanim zauważymy na swojej skórze pierwsze objawy starzenia:
- zmiana stylu życia – rezygnacja z używek, większa aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, zmniejszenie stresu (medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe);
- dieta kolagenowa – szczególnie dobrym wsparciem jest tzw. rosół kolagenowy, a także produkty będące źródłem białka, aminokwasów i witamin: ryby, chude mięso, nasiona fasoli, kiełki, świeże warzywa, owoce;
- higiena snu – sen to niezbędny element prawidłowej regeneracji organizmu, w tym komórek skóry. Zadbaj o to, by chodzić spać o stałej porze, a Twój sen był głęboki i jakościowy;
- codzienna fotoprotekcja, unikanie przebywania w ostrym słońcu;
- pielęgnacja wspierająca kondycję skóry i niwelująca objawy starzenia.
Serum do twarzy z kolagenem a objawy starzenia
Kolagen i serum do twarzy to połączenie, po które często sięgają kobiety obserwujące u siebie pierwsze objawy starzenia. Czy w takim razie serum faktycznie jest kosmetykiem, który pomoże nam poprawić jędrność skóry i zmniejszyć widoczność zmarszczek?
Zdecydowanie. Serum to kosmetyk, którego nie powinno zabraknąć w żadnej rutynie pielęgnacyjnej anti-aging. Przede wszystkim cechuje go skoncentrowana formuła oraz większe stężenie substancji aktywnych. Dzięki temu jego działanie jest bardziej intensywne, co z kolei przekłada się na lepszą widoczność efektów w trakcie stosowania. Warto podkreślić, że serum stosujemy zawsze w połączeniu z kremem.
Jak stosować serum kolagenowe?
Zastanawiasz się, w jaki sposób stosować serum z kolagenem i kwasem hialuronowym? Tak jak w przypadku innych produktów, istotne jest zachowanie poszczególnych kroków rutyny pielęgnacyjnej. Ważna jest także kolejność aplikacji kosmetyków, aby nie ograniczać wzajemnie ich działania. Dotyczy to również ilości aplikowanego produktu – większa porcja serum nie sprawi, że kosmetyk zadziała „lepiej”, wręcz przeciwnie. Kosmetyk może być wtedy wyczuwalny na skórze, rolować się i prowadzić do dyskomfortu.
Poniżej przykładowy schemat aplikacji serum z kolagenem:
- serum aplikuj zawsze na oczyszczoną skórę: jeśli nosisz makijaż, najlepszym wyborem będzie dwuetapowe oczyszczanie twarzy (demakijaż + oczyszczanie). Dzięki temu składniki aktywne lepiej wnikają w skórę;
- po aplikacji serum zastosuj kosmetyk do okolic oczu: serum bądź krem;
- odczekaj chwilę, aż produkty się wchłoną i następnie zaaplikuj krem do twarzy/krem z filtrem lub krem do twarzy na noc.
Jakie serum do twarzy wybrać?
Zastanawiasz się, które serum z kolagenem wybrać, aby osiągnąć jak najlepsze efekty? Rozważając wybór takiego produktu, warto mieć świadomość, że sera zawierające kolagen działają wyłącznie powierzchownie na górne partie naskórka. Dlaczego? Właściwości kolagenu sprawiają, że to cząsteczka o stosunkowo dużej budowie, która uniemożliwia jej przedostanie się przez kolejne partie naskórka do skóry właściwej.
Na szczęście w pielęgnacji istnieją inne sposoby, które są w stanie zadziałać na kolagen naturalnie występujący w naszej skórze. Przykładem są peptydy kolagenowe, które znajdziesz w profesjonalnej linii kosmetyków przeciwstarzeniowych Vichy, Liftactiv Collagen Specialist. Zastosowane tam peptydy kolagenowe działają bezpośrednio na białka kolagenu w skórze i tym samym zwiększają ich produkcję.
Pierwszym produktem, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić przeciwzmarszczkową rutynę pielęgnacyjną, jest Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum. Zastosowano w nim rewolucyjną technologię Co-Bonding, stanowiącą owoc ponad 25 lat badań naukowców Vichy nad kolagenem i przełom w pielęgnacji anti-aging.
Technologia Co-Bonding wiąże i wzmacnia kolageny w skórze, a formuła złożona z trzech składników aktywnych (peptydów kolagenowych, ramnozy i maitake) redukuje aż 16 oznak starzenia się skóry1:
- redukuje zmarszczki, drobne linie;
- ujędrnia;
- nadaje efekt wypełnienia;
- zmniejsza wiotkość;
- wygładza;
- poprawia strukturę skóry, sprężystość gęstość;
- wzmacnia skórę;
- nadaje blasku, miękkości;
- zwiększa elastyczność;
- regeneruje;
- nawilża;
- wyrównuje koloryt skóry.
Kosmetyk może być stosowany zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. W połączeniu z delikatną, aksamitną konsystencją tworzy przyjemny rytuał pielęgnacyjny.
Aby móc osiągnąć jak najlepsze efekty, serum warto połączyć z pozostałymi kosmetykami z gamy Liftactiv Collagen Specialist. W porannej pielęgnacji idealnym uzupełnieniem będzie Liftactiv Collagen Specialist Krem na dzień. To rozwiązanie polecane kobietom poszukującym skutecznego działania przeciwstarzeniowego. Jego formuła wzbogacona peptydami kolagenowymi, witaminą Cg oraz niacynamidem poprawia owal twarzy, wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek.
Formuła produktu z bogatej zmienia się w pudrową i aksamitną. Jest nietłusta, nie lepi się i szybko się wchłania. Po aplikacji kremu skóra wydaje się gładsza, odżywiona i nawilżona, zapewniając uczucie komfortu.
W wieczornej pielęgnacji Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum warto połączyć z odpowiednim kremem do twarzy. Noc to czas intensywnej regeneracji naszej skóry, a także moment jej odnowy biologicznej, stąd optymalnym dopełnieniem serum będzie Liftactiv Collagen Specialist Noc. To przeciwzmarszczkowy krem, którego formuła została wzbogacona w peptydy kolagenowe, witaminę Cg oraz resweratrol. Krem został stworzony, aby w czasie, gdy Ty śpisz, wzmacniać skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz korygować uszkodzenia nagromadzone w ciągu dnia. Formuła kremu skutecznie redukuje oznaki starzenia spowodowane utratą kolagenu w skórze oraz wyrównuje koloryt skóry.
W rutynie pielęgnacyjnej nie powinniśmy zapominać o okolicach oczu. Skóra w tym miejscu jest wyjątkowo cienka i delikatna i to właśnie tam najszybciej ukazują się pierwsze objawy starzenia. Wsparciem w porannej i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej będzie Liftactiv Collagen Specialist Krem pod oczy. W jego formule znalazł się unikatowy kompleks składników aktywnych: peptydy kolagenowe, proksylan, niacynamid, witamina Cg. Takie połączenie substancji aktywnych zapewnia klinicznie potwierdzoną skuteczność na 5 oznak starzenia się skóry: kurze łapki2, zmarszczki3, cienie4 i opuchliznę pod oczami5, a także opadającą powiekę6.
Podsumowanie
Kolagen to białko niezbędne do zachowania odpowiedniej kondycji skóry. Niestety w wyniku procesów starzenia zachodzących w organizmie jego ilość z roku na rok zaczyna się zmniejszać. Wpływ na taką sytuację może mieć także nasz styl życia, nieodpowiednia dieta czy promieniowanie UV. Choć nie da się całkowicie zatrzymać utraty włókien kolagenowych, można ją skutecznie spowolnić, stosując dermokosmetyki o innowacyjnej formule wzbogaconej w peptydy kolagenowe.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
1 Wynik badań klinicznych, instrumentalnych i samooceny
2 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach
3 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach
4 Badanie kliniczne. Wynik po 1 miesięcu. 39 kobiet
5 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach
6 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach
Bibliografia:
1. Bolke L., A collagen supplement improves skin hydration, elasticity, roughness, and density: Results of a randomized, placebo-controlled, blind study w: Nutrients, 2019.
2. Czubak K. A., Żbikowska H.M., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis; 68 (4), 2014, s. 245–254.
3. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, „Lek w Polsce”, nr 29 (11/12) 2019.