Pierwsze zmarszczki a utrata kolagenu - jak zatrzymać ten proces?
Kolagen to najważniejsze białko odpowiadające za jędrność i elastyczność skóry. Niestety, jego naturalna produkcja zaczyna spadać już po 25. roku życia, co prowadzi do powstawania pierwszych zmarszczek i utraty sprężystości skóry. Jakie są przyczyny tego procesu i jak można skutecznie go spowolnić? W artykule wyjaśniamy, dlaczego peptydy kolagenowe są skuteczniejszym wsparciem niż tradycyjny kolagen oraz jak pielęgnacja z gamą Vichy Collagen Specialist może pomóc zachować młody wygląd skóry.
Pierwsze oznaki starzenia – kiedy skóra zaczyna tracić kolagen?
Starzenie się to naturalny, bardzo złożony proces, który rozpoczyna się szybciej, niż może nam się wydawać. Jest związany z genetyką i pobudzany przez różnego rodzaju czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze oznaki starzenia widoczne są na skórze. W pewnym momencie fibroblasty (komórki tkanki łącznej właściwej) przechodzą w stan spoczynku, co prowadzi do mniejszej syntezy włókien kolagenowych stanowiących podporę dla skóry oraz włókien elastynowych odpowiedzialnych za jej elastyczność. Osłabione zostają też te białka (kolagen i elastyna), które już powstały1. Proces ich ciągłego odnawiania się zostaje zredukowany już mniej więcej po 25. roku życia2. Wraz z wiekiem utrata kolagenu postępuje, aż dochodzi do całkowitego zatrzymania jego syntezy.
Starzenie się skóry jest również związane z innymi licznymi procesami, m.in. wolniejszą regeneracją i mniejszą aktywnością biologiczną komórek, a dokładnie zmniejszeniem się ilości keratynocytów, melanocytów3, steroli i ceramidów, powstawaniem wolnych rodników, zaburzoną produkcją glikozaminoglikanów i naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – Natural Moisturizing Factor)4.
Te wszystkie przemiany prowadzą do powstawania tzw. pierwszych oznak starzenia się skóry, do których należą:
- nadmierna suchość,
- mniejsza elastyczność, wiotczenie skóry,
- pierwsze drobne zmarszczki w okolicach oczu (kurze łapki), czoła, ust, nosa, między brwiami (tzw. lwia zmarszczka),
- zmiana owalu twarzy.
Co przyspiesza utratę kolagenu?
Naturalny proces starzenia się skóry może zostać przyspieszony przez działanie niekorzystnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Uwarunkowany jest on genetycznie, ale wpływ na niego ma także styl życia czy stan zdrowia. Wyróżnia się starzenie wewnątrzpochodne (inaczej nazywane endogennym lub właściwym), które jest powiązane z wiekiem, ale też zaburzeniami hormonalnymi (istnieją m.in. korelacje: kolagen a menopauza i andropauza)5.
Badacze wymieniają również czynniki egzogenne, które przyczyniają się do starzenia zewnątrzpochodnego:
- promieniowanie UV (fotostarzenie pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne),
- dym tytoniowy (zawiera około 4000 szkodliwych substancji chemicznych, z czego 40 ma udowodnione działanie kancerogenne),
- alkohol,
- zanieczyszczenia powietrza (pyły zawieszone osadzają się na skórze i wnikają przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe),
- nieprawidłowa dieta prowadząca do niedoborów składników odżywczych i niedostateczne nawodnienie,
- mała aktywność fizyczna,
- mała ilość snu i brak jego higieny,
- stała mimika twarzy6,
- elektrosmog (sztuczne pole elektromagnetyczne emitowane przez komputery i telefony komórkowe, które odpowiada za stres oksydacyjny oraz narusza barierę hydrolipidową skóry) i światło niebieskie,
- stres (pod wpływem wydzielania się kortyzolu szybciej tracimy kolagen).
Wraz z postępującym procesem starzenia genetycznego, stosunek włókien kolagenowych do elastynowych w skórze zmienia się, co prowadzi do utraty elastyczności. Dochodzi do tego również spadek ilości kwasu hialuronowego, który jest odpowiedzialny za prawidłowy stopień nawilżenia. Te wszystkie przemiany prowadzą do osłabienia struktury skóry oraz pojawienia się pierwszych oznak starzenia7.
Czy proces utraty kolagenu można spowolnić lub zatrzymać? Na genetykę oraz niektóre choroby, związane np. z zaburzeniami hormonalnymi, nie mamy wpływu. Jednak możemy zwrócić większą uwagę na styl życia oraz pielęgnację.
Jak skutecznie wspierać produkcję kolagenu?
Skuteczne spowolnienie utraty kolagenu wymaga holistycznego podejścia, czyli wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji i zmian stylu życia wspierających naturalne procesy regeneracyjne skóry. Produkcję kolagenu może więc wspierać:
- zbilansowana, zdrowa dieta z niską zawartością cukru, dostarczająca odpowiednich składników odżywczych. Szczególnie ważna będzie tutaj witamina C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu, jak również antyoksydanty (prolina, glicyna, hydroksyprolina). To właśnie z nich zbudowane są ważne dla skóry białka. W diecie wspierającej ich powstawanie powinny znaleźć się również źródła cynku, miedzi oraz antyoksydantów. Znaczenie dla kondycji skóry będzie miało również nawodnienie organizmu. Można również zastosować dietę kolagenową i dostarczać sobie źródeł tego składnika (np. galaretki, podroby, bulion kolagenowy lub suplementy);
- ograniczenie cukru, który uszkadza włókna kolagenowe;
- rezygnacja z używek: palenia papierosów, picia alkoholu;
- odpowiednia ilość zdrowego snu i zachowanie jego higieny. Jest to niezbędne dla uruchomienia procesów naprawczych skóry;
- unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce oraz codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej;
- wprowadzenie właściwej dawki aktywności fizycznej, która dotlenia komórki organizmu, pobudza ich metabolizm i odnowę.
Osobną kategorię stanowić będzie wsparcie produkcji kolagenu za pomocą odpowiednich zabiegów kosmetycznych oraz pielęgnacji opartej na sprawdzonych, przebadanych kosmetykach z peptydami kolagenowymi. Warto wiedzieć, że sam kolagen może być składnikiem kosmetyków, ale jego masa cząsteczkowa jest zbyt duża, by przeniknął do głębszych partii skóry. Ten składnik, pozyskiwany np. z ryb, może jedynie wspomagać nawilżenie skóry, ponieważ tworzy na niej nieprzepuszczalny film. Właściwości kolagenu w takiej postaci to głównie zabezpieczanie przed odparowywaniem wody. Dlatego lepsza będzie jego forma hydrolizowana oraz peptydy kolagenowe, które mają znacznie mniejszą masę cząsteczkową, a więc też większą skuteczność przeciwstarzeniową. Ich działanie będzie wspierać również zawartość antyoksydantów, takich jak witamina C i jej pochodne czy niacynamid, oraz składników o właściwościach nawilżających, np. ramnozy.
Peptydy kolagenowe w pielęgnacji – jak działają?
Przez ponad 25 lat marka Vichy prowadziła intensywne badania nad kolagenem, czego efektem jest 35 opublikowanych artykułów naukowych oraz opracowanie przełomowej technologii Co-Bonding. Oparta jest ona na wiedzy, że w skórze człowieka występuje nie jeden, lecz aż 16 rodzajów kolagenu (spośród 29 do tej pory opisanych przez naukowców), które tworzą cztery grupy:
- kolageny inicjujące – odpowiadają za elastyczność;
- kolageny filarowe – stanowią podstawowy budulec skóry i tworzą macierz kolagenową;
- kolageny wiążące kolageny filarowe;
- kolageny łączącemacierz kolagenową z naskórkiem.
Dzięki tej wiedzy stworzono specjalistyczną linię Vichy Liftactiv Collagen Specialist, która działa na różne typy kolagenu, wspierając ich regenerację i wzmacniając strukturę skóry. Efektem jest redukcja aż 16 oznak starzenia, w tym: zmarszczek, drobnych linii, utraty jędrności, elastyczności i nawilżenia, a także poprawa gładkości, napięcia, blasku i wyrównania kolorytu. Skuteczność formuły potwierdzają liczne badania kliniczne oraz instrumentalne, jak również samoocena badanych osób.
Uzyskane efekty mogły być możliwe dzięki przełomowej technologii Co-Bonding, wykorzystującej działanie niewielkich rozmiarów peptydów kolagenowych. Wspierają one wszystkie wymienione grupy kolagenów zawartych w skórze, ponieważ mogą działać w głębszych warstwach skóry. Wiążą je i wzmacniają, dzięki czemu mogą redukować oznaki starzenia.
Pielęgnacja Collagen Specialist – skuteczne wsparcie w walce z pierwszymi zmarszczkami
Technologia Co-Bonding, oparta na połączeniu peptydów kolagenowych, ramnozy i ekstraktu z grzybów maitake, wspomaga naturalną syntezę kolagenu. Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry z pierwszymi oznakami starzenia jest Vichy Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum.
Następnym etapem rutyny pielęgnacyjnej stanowiącej wsparcie w walce z pierwszymi zmarszczkami jest krem na dzień Vichy Liftactiv Collagen Specialist, który skutecznie redukuje objawy utraty kolagenu. W składzie tego kremu na pierwsze zmarszczki znalazły się także niacynamid oraz witamina Cg, niezbędna do syntezy kolagenu. Badania kliniczne wykazały, że:
- zmarszczki ulegają redukcji u 96% badanych kobiet8,
- jędrność skóry poprawia się o ponad 77%9,
- skóra staje się gładsza o ponad 87%10.
Specjalnej pielęgnacji wymagać będzie wrażliwa i podatna na przesuszenie oraz pojawianie się pierwszych zmarszczek okolica oczu. Dlatego krem pod oczy Vichy Liftactiv Collagen Specialist opracowano z myślą o redukcji pięciu głównych oznak starzenia w tym rejonie. Formuła zawiera peptydy kolagenowe, proxylan i witaminę Cg. Badania kliniczne potwierdzają skuteczność kremu, który:
- zmniejsza kurze łapki o 31%11,
- redukuje zmarszczki wokół oczu o 28%12,
- minimalizuje obrzęki o 27%13,
- liftinguje opadające powieki o 16%14,
- rozjaśnia cienie pod oczami o 21%15.
Podczas snu skóra intensywnie się regeneruje, dlatego wieczorna rutyna powinna wspierać ten proces. Po aplikacji serum warto sięgnąć po krem na noc Vichy Liftactiv Collagen Specialist, który łączy peptydy kolagenowe, witaminę Cg oraz resweratrol. Badania wykazały, że już po kilku godzinach stosowania skóra staje się: bardziej sprężysta (+37%16), jędrniejsza (+16%17), a po 4 tygodniach stosowania dodatkowo wyrównana pod względem kolorytu (potwierdzone przez 79% kobiet18) i rozświetlona (85% badanych odczuło poprawę19).
Kompleksowa pielęgnacja to sprawdzona metoda na długotrwałe utrzymanie młodzieńczego wyglądu skóry. Regularne stosowanie produktów z linii Vichy Liftactiv Collagen Specialist wspiera naturalne procesy regeneracyjne i skutecznie spowalnia oznaki starzenia.
Podsumowanie
Procesy starzenia się skóry rozpoczynają się już po 25. roku życia, kiedy stopniowo dochodzi do utraty kolagenu – głównego białka budulcowego, odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowej struktury. Wpływ na ten złożony proces mają czynniki genetyczne, hormony, jak również styl życia (dieta, stopień nawodnienia organizmu, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, aktywność fizyczna, ilość i jakość snu), ekspozycja na słońce i działanie promieniowania UV oraz zanieczyszczenia powietrza.
Znaczenie ma również pielęgnacja, która może być oparta na składnikach aktywnych wspierających wytwarzanie kolagenu naturalnego. Białko to można pozyskiwać z ryb lub zwierząt (kolagen wołowy, wieprzowy, drobiowy) i dostarczać wraz z dietą, suplementować lub nakładać na skórę. Należy jednak pamiętać, że w takiej postaci ma ono dużą masę cząsteczkową, a więc nie przeniknie głęboko przez skórę. Lepiej zadziałają mniejsze cząsteczki peptydów kolagenowych, które wiążą i wspomagają naturalny kolagen.
Warto też czerpać wiedzę z badań naukowych, np. przeprowadzanych przez 25 lat przez markę Vichy. Odkryto, że w skórze znajduje się 16 kolagenów pogrupowanych w 4 rodziny. Na wszystkie działają peptydy kolagenowe oraz innowacyjna technologia Co-Bonding zastosowana w linii kosmetyków Vichy Liftactiv Collagen Specialist.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
1 Zielińska A, Kamm A, Dąbrowska A. Processes in the human skin responsible for its aging. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(2):75-80. https://doi.org./10.52336/acm.2022.010.
2 Grządziel P, Goździalska A. Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(1):310. https://doi.org./10.52336/acm.2022.001.
3 Tamże.
4 Tamże.
5 Tamże.
6 Tamże.
7 Tamże.
8 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach.
9 Badanie konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.
10 Badanie konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.
11 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach.
12 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach.
13 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach.
14 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach.
15 Badanie kliniczne. Wynik po 1 miesiącu. 39 kobiet.
16 Test instrumentalny, 40 kobiet po 4 godzinach.
17 Test instrumentalny, 40 kobiet po 4 godzinach.
18 Samoocena, 75 kobiet po 4 tygodniach.
19 Samoocena, 75 kobiet po 4 tygodniach.
Bibliografia:
1. M. Materkowski, Rola kolagenu w formie doustnej w schorzeniach i urazach narządu ruchu, Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja © MEDSPORTPRESS, 2023; 1(6); Vol. 25, 37-41: https://publisherspanel.com/api/files/view/2154221.pdf;
2. M. Górska, M. Ziaja, K. Drab, Wpływ suplementacji kolagenu na jakość skóry, włosów i paznokci, Pol J Cosmetol 2023, 26(4): 187-195: https://www.researchgate.net/profile/Magdalena-Gorska-5/publication/383849932_Effect_of_collagen_supplementation_on_skin_hair_and_nails_condition/links/66dc9a86fa5e11512ca6e240/Effect-of-collagen-supplementation-on-skin-hair-and-nails-condition.pdf;
3. K. Kaziród, A. Hunek, M. Zapała, J. Wiśniewska-Skomra, K. Chmielarz, K. Tylutka, A. Hapon, Suplementacja kolagenem- czy przynosi realne korzyści?, Quality in Sport. 2023;13(1):88-107. eISSN 2450-3118. DOI https://dx.doi.org/10.12775/QS.2023.13.01.008 https://apcz.umk.pl/QS/article/view/43735.
4. dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska1, mgr Aleksander Zuchowski, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, lekwpolsce.pl: https://open.icm.edu.pl/items/7d2d79c6-3c19-44cc-88af-c4fa8489c4ec
5. Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci. Fizjologia, dietoterapia, suplementy diety, bezpieczeństwo i skuteczność terapii, toksykologia, red. A, Winiarska-Mieczan, W. Samolińska, E. Kowalczuk-Vasilev, Lublin 2022, https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2023/01/Czynniki-zywieniowe-a-stan-skory-wlosow-i-paznokci.pdf;
6. U. Tałataj, Synteza i ocena aktywności biologicznej peptydów sygnałowych, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2020, https://ppm.umb.edu.pl/docstore/download/UMBccd9b849b0454f40ae5ef724b550b674/000005155.pdf;
7. Grządziel P, Goździalska A. Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(1):310. https://doi.org./10.52336/acm.2022.001;
8. L. Wronowska, I. Rodak, Ocena świadomości kobiet o procesie starzenia się skóry oraz możliwościach zabiegowych w gabinecie kosmetologicznym, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 3 / 2020 / vol. 9, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/07/ke-2020-03-eng-wronowska-ocena-%C5%9Bwiadomo%C5%9Bci-kobiet-o-procesie-starzenia-si%C4%99-sk%C3%B3ry.pdf;
9. Zielińska A, Kamm A, Dąbrowska A. Processes in the human skin responsible for its aging. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(2):75-80. https://doi.org./10.52336/acm.2022.010.