OK

OK Cancel

Thank you

Close

Peptydy w pielęgnacji – jaką pełnią funkcję?

Peptydy zyskały dużą popularność w kosmetyce oraz pielęgnacji domowej. Powodem są przede wszystkim ich wyjątkowe przeciwstarzeniowe właściwości. Choć popularne jest stosowanie peptydów na skórę, nie każdy wie, czym są i jak działają te substancje. Czy peptydy dla kobiet to faktycznie dobry wybór w przypadku zmarszczek? Wyjaśniamy, czym są, jakie są ich rodzaje i jak włączyć peptydy do swojej codziennej pielęgnacji.

Kobieta w średnim wieku o krótkich siwych włosach stosująca peptydy w pielęgnacji

Peptydy – co to takiego?

Peptydy to związki organiczne powstające w naszej skórze, a dokładniej, krótkie łańcuchy białek złożone z aminokwasów, połączone wiązaniami peptydowymi. Składają się z od kilku do kilkudziesięciu aminokwasów, a ich maksymalna liczba w wiązaniu wynosi 100. Jeśli zostanie ona przekroczona, mamy do czynienia z białkami.

Peptydy, w zależności od liczby zawartych w nich aminokwasów, mogą być klasyfikowane w różny sposób. Przykładowo, oligopeptydy to związki zawierające do 20 aminokwasów, z kolei polipeptydy posiadają ich ponad 20.

Peptydy – działanie i właściwości

Choć podstawowy budulec ludzkiego ciała stanowią białka, nie można zapominać o kluczowej roli, jaką w kontekście skóry pełnią peptydy. To właśnie one pobudzają fibroblasty, czyli komórki skóry, do produkcji kolagenu i elastyny. Dlatego do ogólnych właściwości peptydów do twarzy możemy zaliczyć:

  • wygładzenie i mniejszą widoczność zmarszczek;
  • wsparcie procesów regeneracyjnych skóry;
  • poprawę elastyczności, sprężystości i jędrności skóry;
  • lepsze nawilżenie skóry;
  • wsparcie bariery hydrolipidowej skóry.

Niewątpliwą zaletą peptydów jest niewielki rozmiar cząsteczki, który pozwala na swobodne przenikanie do głębszych partii skóry.

Peptydy w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej - odkryj serum C16 z peptydami kolagenowymi

Rodzaje peptydów w kosmetyce

Peptydy to bardzo rozległa grupa związków chemicznych, które różnią się między sobą rodzajem składnika i tym samym wykazują inny mechanizm działania na skórę. W kosmetyce możemy wyróżnić główne rodzaje:

  • peptydy sygnałowe – zwiększają produkcję kolagenu i elastyny w skórze poprzez działanie na fibroblasty. Tym samym przyczyniają się do zmniejszenia widoczności zmarszczek i poprawy ujędrnienia skóry. Możemy zaliczyć do nich: Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5, Oligopeptide-4;
  • peptydy nośnikowe (peptydy transportujące) – usprawniają przenikanie innych substancji aktywnych w głąb skóry. Poprawiają wchłanialność składników aktywnych, wspierają produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, poprawiając elastyczność skóry. Dodatkowo wspierają procesy naprawcze i wykazują właściwości neutralizujące wolne rodniki. Do najpopularniejszych peptydów nośnikowych zalicza się peptydy miedziowe: Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate;
  • neuropeptydy – działają rozluźniająco na mięśnie twarzy, zmniejszając tym samym ich napięcie. W ten sposób spowalniają procesy starzenia i zmniejszają widoczność zmarszczek. Przykłady: Acetyl Hexapeptide-8, Acetyl Octapeptide-3, Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate;
  • peptydy hamujące enzymy (inhibitory enzymów) – wykazują zdolności do zmniejszania aktywności enzymów odpowiedzialnych za pogorszenie jakości włókien kolagenowych i elastynowych. Oprócz tego neutralizują wolne rodniki, które mogą przyspieszać starzenie się skóry i wykazują działanie nawilżające. Przykłady: Soy Oligopeptides, Rice-derived peptides.

Portret kobiety w średnim wieku ukazujący fragment jej twarzy oraz szyję

Peptydy w pielęgnacji – dla kogo?

Dla kogo peptydy na twarz są dobrym rozwiązaniem? Ze względu na to, że jest to doskonały składnik przeciwstarzeniowy, peptydy będą wyjątkowym wsparciem skóry z widocznymi oznakami starzenia, jak zmarszczki, utrata jędrności i owalu twarzy, elastyczności czy sprężystości.

Warto jednak mieć świadomość, że procesy starzenia rozpoczynają się w naszej skórze stosunkowo wcześnie, bo już około 25. roku życia. Właśnie wtedy ilość włókien kolagenowych zaczyna się stopniowo zmniejszać (około 1,5% na rok), dlatego peptydy w kosmetykach będą świetnym rozwiązaniem, aby skutecznie zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Peptydy na zmarszczki to jednak nie jedyne zastosowanie tych substancji. Przykładowo, peptydy transportujące w kosmetykach są nieocenionym wsparciem w przypadku skóry poddawanej kuracjom złuszczającym, podrażnionej czy uwrażliwionej.

Peptydy – z czym łączyć i jak stosować?

W jaki sposób stosować składniki odmładzające, do których zaliczamy peptydy?

Peptydy to substancje, które warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej na stałe. Warto wiedzieć, że skóra, niezależnie od wieku, potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na regenerację, dlatego efekty stosowania peptydów mogą nie być widoczne od razu. Ponadto kosmetyki z peptydami można bez przeszkód stosować przez cały rok, zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.

Włączając peptydy do swojej rutyny pielęgnacyjnej, warto jednak wiedzieć, z jakimi składnikami można je łączyć, a jakich połączeń powinno się unikać.

Peptydy warto łączyć z:

  • antyoksydantami (resweratrol, witamina E, pochodne witaminy C);
  • kwasem hialuronowym;
  • niacynamidem;
  • ceramidami;
  • retinolem.

Stosując kosmetyki z peptydami, lepiej nie łączyć ich z kwasami AHA, a dokładniej z produktami o bardzo niskim pH ( w okolicach 3), ponieważ tak kwaśne środowisko, gdzie produkty nałożone są jeden na drugim, może neutralizować działanie peptydów. Niektórych rodzajów peptydów nie zaleca się również łączyć z czystą formą witaminy C (kwasem askorbinowym). Kwas askorbinowy jako składnik aktywny potrzebuje także niskiego pH jak kwasy AHA (ok. 3-3,5). Dlatego może neutralizować aktywność niektórych peptydów, które działają w wyższych wartościach pH.

Kosmetyki z peptydami – po jakie warto sięgnąć?

Jakie kosmetyki z peptydami warto wybrać, by móc liczyć na widoczne efekty? Popularnością cieszą się kosmetyki z kolagenem. Niestety, ze względu na duże rozmiary cząsteczki kolagenu i trudności w jego wniknięciu do głębszych warstw skóry, działanie takich kosmetyków jest powierzchowne i nie działa na konkretny problem, jakim jest stopniowa utrata kolagenu w skórze i widoczne oznaki starzenia.

Rozwiązaniem jest gama kosmetyków Vichy, Liftactiv Collagen Specialist. Znajdują się w niej produkty, których formuły zawierają peptydy kolagenowe o niewielkiej cząsteczce, dzięki czemu są w stanie przeniknąć do skóry właściwej i działać bezpośrednio na białka kolagenu, pobudzając je tym samym do działania.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum

Jako podstawę swojej rutyny pielęgnacyjnej, warto zastosować Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum. To właśnie w nim zastosowano technologię Co-Bonding – wynik ponad 25-letniej pracy naukowców Vichy w badaniach nad kolagenem, a także przełom w pielęgnacji anti-aging.

Technologia Co-Bonding z peptydami kolagenowymi

Na czym polega działanie technologii Co-Bonding w serum? Technologia ta ma za zadanie wiązać i wzmacniać kolageny (rodziny kolagenów) w skórze. Formuła serum, w której znajdziesz peptydy kolagenowe, ramnozę i maitake, redukuje 16 oznak starzenia się skóry1.

  • redukuje zmarszczki, drobne linie;
  • ujędrnia;
  • nadaje efekt wypełnienia;
  • zmniejsza wiotkość;
  • wygładza;
  • poprawia strukturę skóry, sprężystość, gęstość;
  • wzmacnia skórę;
  • nadaje blasku, miękkości;
  • zwiększa elastyczność;
  • regeneruje;
  • nawilża;
  • wyrównuje koloryt skóry.

Serum do twarzy jest kosmetykiem odpowiednim do stosowania rano i wieczorem. Posiada precyzyjny aplikator, który ułatwia aplikację i wyróżnia się delikatną, aksamitną konsystencją niepozostawiającą tłustego filmu.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Krem na Dzień

Dla uzyskania najlepszych efektów, serum warto połączyć z pozostałymi kosmetykami z gamy Liftactiv Collagen Specialist. Rano sięgnij po Liftactiv Collagen Specialist Krem na Dzień. W jego formule znajdziesz peptydy kolagenowe, witaminę Cg i niacynamid. To doskonały wybór dla osób poszukujących skutecznego działania przeciwstarzeniowego, które wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek. Posiada aksamitną konsystencję, szybko się wchłania, nie lepi się i sprawia, że skóra po aplikacji wydaje się odżywiona i nawilżona.

Liftactiv krem na noc

W wieczornej rutynie pielęgnacyjnej serum Liftactiv Collagen Specialist 16 Serum warto zastosować razem z kremem do twarzy Liftactiv Collagen Specialist Noc. Wykazuje on działanie przeciwzmarszczkowe, a jego formuła zawiera takie składniki aktywne jak witamina Cg, peptydy oraz resweratrol. Kiedy śpisz, formuła kremu wspiera skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także koryguje uszkodzenia nagromadzone w skórze w ciągu dnia. Redukuje oznaki starzenia spowodowane utratą kolagenu w skórze oraz wyrównuje jej koloryt.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Krem pod oczy

Kosmetykiem, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie pielęgnację anti-aging, jest krem pod oczy. Okolica oczu jest szczególnie delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i to właśnie tam nierzadko jako pierwsze ukazują się pierwsze objawy starzenia. By temu zapobiec, warto sięgnąć po Liftactiv Collagen Specialist Krem pod oczy. Jego formuła wyróżnia się unikatowym kompleksem, w skład którego wchodzą peptydy kolagenowe, proksylan, niacynamid i witamina Cg. Połączenie tych substancji aktywnych w formule produktu zapewnia klinicznie potwierdzoną skuteczność na 5 oznak starzenia się skóry: kurze łapki2, zmarszczki3, cienie4 i obrzęki pod oczami5, a także opadającą powiekę6.

Podsumowanie

Peptydy, czyli łańcuchy aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi, to obszerna grupa związków chemicznych. Wykazują one szerokie właściwości przeciwstarzeniowe, dlatego znalazły zastosowanie w kosmetykach o działaniu anti-aging. W zależności od rodzaju, peptydy przyczyniają się do zwiększenia ilości kolagenu w skórze, działają antyoksydacyjnie, a także regenerująco i nawilżająco.

Vmag_Magdalena_Kaczanowicz.jpgTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.


Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

1 Wynik badań klinicznych, instrumentalnych i samooceny
2 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach
3 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach
4 Badanie kliniczne. Wynik po 1 miesięcu. 39 kobiet
5 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach
6 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28  dniach

 

Bibliografia:
1. Gazitaeva Z., i in., Cosmeceutical product consisting of biomimetic peptides: antiaging effects in vivo and in vitro, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2017 https://www.researchgate.net/publication/312162287_Cosmeceutical_product_consisting_of_biomimetic_peptides_antiaging_effects_in_vivo_and_in_vitro [dostęp: 11.02.2025].
2. Liu J., Liu Z., Pang Y., The interaction between nanoparticles and immune system: application in the treatment of inflammatory diseases, Journal of Nanobiotechnology 2022 https://jnanobiotechnology.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12951-022-01343-7 [dostęp: 11.02.2025]
3. Moy M., Diaz I., Lesniak E., Giancola G. (2022). Peptide-pro complex serum: Investigating effects on aged skin. Journal of Cosmetic Dermatology. First published: 15 April 2022. https://doi.org/10.1111/jocd.14992.
4. Ngoc L.T.N., Moon J.-Y., Lee Y.-C. (2023). Insights into Bioactive Peptides in Cosmetics. Cosmetics, 10(4), 111. https://doi.org/10.3390/cosmetics10040111

Zespół Vichy

go to top