Oligopeptydy w kosmetykach – co warto o nich wiedzieć?
Choć starzenie się skóry to naturalny i nieunikniony proces, można spowolnić jego działanie poprzez ukierunkowaną pielęgnację. Z pomocą przychodzą oligopeptydy – jedne z najpopularniejszych obecnie składników aktywnych w kosmetykach. Podpowiadamy, jaką funkcję pełnią peptydy w kosmetykach oraz jak wybrać najlepsze serum z peptydami i krem.
Oligopeptydy w kosmetyce – co to takiego?
Oligopeptydy to jeden z rodzajów peptydów, które w naturalny sposób występują w skórze. Peptydy to organiczne związki chemiczne składające się z krótkich łańcuchów aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. W zależności od rozmiaru cząsteczki oraz sposobu ułożenia aminokwasów w łańcuchu, peptydy w kosmetykach mogą pełnić różne funkcje. Oligopeptydy posiadają strukturę chemiczną białek, jednak w odróżnieniu od nich są znacznie krótsze.
W przypadku peptydów, liczba aminokwasów w łańcuchu nie przekracza 100. Każda liczba powyżej oznacza, że mamy do czynienia z białkami. Nazwa “oligopeptydy” informuje, że liczba peptydów w łańcuchu jest niewielka: przedrostek „oligo” oznacza niewielką ilość lub liczbę (oligopeptydy w swoim łańcuchu posiadają mniej niż 20 aminokwasów).
Do przykładów oligopeptydów naturalnie występujących w naszym organizmie można zaliczyć: glutation, karnozynę, anserynę, wazopresynę czy oksytocynę. Z kolei peptydy na zmarszczki stosowane w kosmetykach pielęgnacyjnych to najczęściej peptydy syntetyczne lub peptydy naturalne (np. peptydy ryżowe).
Właściwości oligopeptydów
Zastanawiając się nad tym, jak wybrać dobry krem z peptydami, warto wiedzieć, że peptydy do twarzy, w zależności od rodzaju aminokwasów umieszczonych w łańcuchu, będą charakteryzować się różnymi właściwościami. Działanie peptydów może być zróżnicowane, dlatego w kosmetyce możemy wyróżnić najczęściej spotykane 4 grupy tych składników aktywnych:
- peptydy sygnałowe;
- peptydy nośnikowe (transportujące);
- neuropeptydy;
- inhibitory enzymów.
Oligopeptydy pełnią niezwykle ważną rolę w zwiększaniu ilości włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za młody wygląd skóry. Niewątpliwą zaletą oligopeptydów są niewielkie rozmiary cząsteczki, a także podobieństwo do peptydów w naturalny sposób występujących w skórze. Dzięki temu są w stanie przedostać się przez warstwy naskórka do skóry właściwej i m.in. stymulować ją do regeneracji. W momencie, gdy włókno kolagenowe zostanie uszkodzone, oligopeptydy wysyłają sygnał do fibroblastów (komórek skory). W ten sposób komórki w skórze właściwej dostają informację, że doszło do uszkodzenia struktury i należy ją odbudować.
Do najważniejszych właściwości oligopeptydów można więc zaliczyć:
- zwiększanie ilości kolagenu i elastyny w skórze;
- modulowanie skurczów mięśni twarzy, a w rezultacie zmniejszenie widoczności zmarszczek i wygładzenie skóry;
- poprawę gęstości i jędrności skóry;
- łagodzenie podrażnień skóry;
- poprawę nawilżenia skóry;
- ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Oligopeptydy w kosmetykach – kiedy warto po nie sięgnąć?
Oligopeptydy to przede wszystkim składniki odmładzające o udowodnionym działaniu na skórę. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom znajdziesz je w produktach takich jak serum, krem pod oczy i do twarzy.
Jako składnik przeciwstarzeniowy, oligopeptydy są doskonałym wsparciem w codziennej pielęgnacji anti-age. To dobre rozwiązanie dla osób, których skóra posiada wyraźne oznaki starzenia, jak utrata jędrności i sprężystości, wiotkość, utrata blasku, widoczne zmarszczki, i wymaga intensywnej regeneracji.
Ze względu na to, że pierwsze objawy starzenia się skóry pojawiają się już około 25. roku życia, oligopeptydy w kosmetykach można również wprowadzić zapobiegawczo. Dzięki temu odpowiednio wcześnie można zadbać o młody wygląd skóry. Co więcej, peptydy to substancje, które wspierają nawilżenie skóry, a także cechują się działaniem łagodzącym. Będą więc dobrym wyborem w przypadku skóry podrażnionej lub wymagającej nawilżenia.
Oligopeptydy w kosmetykach – jaki krem do twarzy wybrać?
W ciągu dnia skóra narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, jak stres, zanieczyszczenia czy promieniowanie UV. Czynniki te prowadzą do stopniowych uszkodzeń i przyspieszają starzenie się włókien kolagenowych. W efekcie oznaki starzenia się, jak zmarszczki, przebarwienia i zaburzony koloryt skóry, stają się znacznie bardziej widoczne.
Dlatego, chcąc uzyskać skoncentrowane działanie przeciwzmarszczkowe kosmetyku i w skuteczny sposób przeciwdziałać objawom starzenia, warto sięgnąć po krem z peptydami Liftactiv Collagen Specialist Noc. Został stworzony, by w nocy wzmocnić skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz korygować uszkodzenia nagromadzone w ciągu dnia. Formuła kremu została wzbogacona w skoncentrowane składniki aktywne, jak peptydy, witamina Cg, resweratrol oraz wodę wulkaniczną Vichy.
Oprócz tego, krem posiada konsystencję, która łatwo się rozprowadza, szybko się wchłania i pozostawia uczucie świeżości.
Podsumowanie
Oligopeptydy w kosmetyce od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jednocześnie to temat, który nieustannie pozostaje przedmiotem wielu badań naukowych. W kosmetyce oligopeptydy są chętnie wykorzystywane ze względu na swoją skuteczność i widoczne efekty w walce z oznakami starzenia.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
Bibliografia:
1. Korczyńska S., Oligopeptydy alternatywą dla jadu kiełbasianego, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/oligopeptydy-alternatywa-dla-jadu-kielbasianego,15543 [dostęp: 13.02.2025].
2. Ledwoń P., i in., Peptides as Active Ingredients: A Challenge for Cosmeceutical Industry, „Chemistry & Biodiversity”, 18 (2) 2021.
3. Moy M., Diaz I., Lesniak E., Giancola G. (2022). Peptide-pro complex serum: Investigating effects on aged skin. Journal of Cosmetic Dermatology. First published: 15 April 2022. https://doi.org/10.1111/jocd.14992.
4. Ngoc L.T.N., Moon J.-Y., Lee Y.-C. (2023). Insights into Bioactive Peptides in Cosmetics. Cosmetics, 10(4), 111. https://doi.org/10.3390/cosmetics10040111.
5. Reddy B., Jow T., Hantash B.M., Bioactive oligopeptides in dermatology: Part I, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22672743/ [dostęp: 12.02.2025].
tology: Part I, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22672743/ [dostęp: 12.02.2025].