OK

OK Cancel

Thank you

Close

Oktokrylen w kosmetykach przeciwsłonecznych - co warto o nim wiedzieć?

W składzie kosmetyków przeciwsłonecznych często można spotkać składnik o nazwie octocrylene. Co to jest i jak działa? Poznaj właściwości filtrów w kremie do opalania i sprawdź różnice pomiędzy filtrami chemicznymi a fizycznymi. Dowiedz się, jakie kosmetyki warto wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, chroniącej przed promieniowaniem UVA i UVB.

Octocrylene - co to jest?

Promieniowanie UV – na co zwracać uwagę?

Choć promieniowanie UV stanowi niewielki procent spośród wszystkich rodzajów promieniowania elektromagnetycznego, ma ono największy wpływ na nasz organizm. W zależności od długości fali, możemy podzielić je na UVA, UVB i UVC. Promienie UVC nie docierają do powierzchni Ziemi, dlatego poniżej pokrótce omówimy działanie promieniowania UVA i UVB na naszą skórę:

  • promieniowanie UVA – wykazuje się największą długością fali spośród promieniowania UV Oznacza to, że przenika znacznie głębiej niż promieniowanie UVB czy światło widzialne. Jego natężenie pozostaje na tym samym, stałym poziomie przez cały rok (dlatego tak ważna jest całoroczna fotoprotekcja). Choć w przeciwieństwie do UVB nie wywołuje szybko widocznych zmian na skórze, przenika aż do skóry właściwej. Wieloletnie działanie promieni UVA na skórę odpowiada za szybsze starzenie się skóry, hiperpigmentację i przebarwienia, utratę kolagenu i elastyny, a także za zmiany nowotworowe.
  • promieniowanie UVB – charakteryzuje je krótka długość fali. Natomiast nie jest to jednoznaczne z mniejszym wpływem na skórę niż promieniowanie UVA. Energia ultrafioletu maleje wraz ze wzrostem długości fali, dlatego promieniowanie UVB ma większy szkodliwy wpływ na naskórek niż promieniowanie UVA. Jego intensywność jest zależna od pory roku, dnia, szerokości geograficznej czy warunków atmosferycznych. Poziom promieniowania UVB jest najwyższy pomiędzy godziną 10:00 a 16:00. To właśnie pod wpływem promieniowania UVB powstaje opalenizna, czyli reakcja obronna skóry na promienie słoneczne. Odpowiada także za rumień i oparzenia skóry.

Ze względu na to, że zarówno promieniowanie UVA, jak i promieniowanie UVB wykazuje negatywny wpływ na kondycję skóry, ważne jest, aby w przypadku codziennej fotoochrony sięgać po filtr SPF o szerokim spektrum działania.

Czym jest oktokrylen i jaką ma rolę w kremach przeciwsłonecznych?

Jak działają filtry przeciwsłoneczne?

Filtry UV to substancje promieniochronne, które możemy podzielić na chemiczne i fizyczne (mineralne). Zadaniem filtrów UV jest odbijanie, pochłanianie lub rozpraszanie promieniowania UV.

  • Filtry chemiczne – to na przykład Octocrylene, Benzophenone-3, 3-Benzylidene Camphor. Ich działanie polega na pochłanianiu promieniowania ultrafioletowego.
  • Filtry mineralne – tutaj możemy zaliczyć tlenek cynku (Zinc Oxide) i dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide). Działanie filtrów mineralnych polega na odbijaniu, ale także pochłanianiu czy rozpraszaniu promieni UV.

W takim razie, jakich filtrów przeciwsłonecznych szukać w produktach do ochrony przed słońcem? Warto pamiętać, że zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne są równie bezpieczne dla naszej skóry. Różnica polega w ich działaniu oraz oferowanym rodzaju ochrony. Niektóre filtry chronią tylko przed jednym rodzajem promieniowania, inne oferują szerokie spektrum ochrony.

Filtry chemiczne – czy należy się ich bać?

Filtry chemiczne w sieci są owiane złą sławą. Skąd bierze się niechęć i brak zaufania użytkowników do kosmetyków, które je zawierają?

Z reguły chcemy unikać wszystkiego, co określane jest jako „chemiczne” i sięgać po naturalne rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że określenie „chemiczny” w przypadku filtrów przeciwsłonecznych odnosi się do sposobu przetwarzania energii promieniowania UV. 

Co więcej, zanim dany kosmetyk fotoochronny trafi do sprzedaży, poddawany jest rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy. Dotyczy to zarówno filtrów chemicznych, jak i mineralnych. W trakcie oceny wykonywane są badania dotyczące fotostabilności i fototoksyczności zarówno samego składnika, jak i gotowego produktu zawierającego konkretne filtry. Również same składniki promieniochronne są substancjami regulowanymi prawnie co do ilości w produktach kosmetycznych, co zapewnia ochronę konsumentów. Oprócz tego, przy tworzeniu receptury produktu zwraca się uwagę na to, aby w możliwie największym stopniu zminimalizować oddziaływanie filtrów na skórę.

Oktokrylen (octocrylene) – co to jest i jak działa?

Oktokrylen (w składzie INCI oznaczony jako: Octocrylene, jego nazwa chemiczna to: ester 2-etyloheksylowy kwasu 2-cyjano-3,3-difenyloakrylowego) to składnik pochodzenia syntetycznego i organiczny filtr chemiczny, który ma właściwości pochłaniania promieniowania UVB oraz UVA2, czyli jego krótszych fal. Jest pochodną kwasu cynamonowego i wraz z innymi tego typu substancjami tworzy składnik przydatny w fotoochronie, który nie wywołuje podrażnień skóry i jest dobrze tolerowany1. W Europie jego dopuszczalne stężenie wynosi 9% w produktach w sprayu oraz 10% w pozostałych produktach kosmetycznych.

Gdzie można znaleźć oktokrylen?

Ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w kremach do twarzy i ciała z filtrem SPF. Sam nie ma zapachu, więc nie wpływa na tą właściwość gotowego kosmetyku. Warto też wiedzieć, że oktokrylen absorbuje promieniowanie UV, przez co nie tylko chroni naszą skórę, ale też sprawia, że krem przeciwsłoneczny będzie miał formułę odporną na światło2. Dzięki temu filtry będą bardziej stabilne, a składniki aktywne nie zmienią swoich właściwości.

Oktokrylen w kremach do opalania

Octocrylene – czy jest bezpieczny?

Oktokrylen jest często stosowanym filtrem przeciwsłonecznym. Znajduje się na liście substancji chroniących przed promieniowaniem. Nie został zakwalifikowany jako substancja niebezpieczna, nie powoduje też alergii3. Jak inne pochodne kwasu cynamonowego o podobnych właściwościach jest dobrze tolerowany i nie wywołuje podrażnień. Może więc być stosowany w kosmetykach do skóry wrażliwej4. Jest też uznawany za stabilny.

Istnieją obawy, że octocrylene przenika przez skórę i wpływa negatywnie na organizm. Badania potwierdziły jednak bezpieczeństwo jego stosowania (zostało ono potwierdzone przez Europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów) oraz znikomy poziom absorpcji tego składnika5.

Oktokrylen w kosmetykach – substancja w kremie do opalania
Jak możesz zauważyć, istnieją różne rodzaje filtrów w produktach fotoochronnych. Kosmetyki zawierające filtry mineralne często różnią się konsystencją w porównaniu z tymi, które zawierają filtry chemiczne. Dlatego tak istotne jest, by sięgnąć po takie filtry, które nie tylko zapewnią nam ochronę przed promieniowaniem UV, ale jednocześnie okażą się komfortowe w użyciu.

Niestety, często zdarza się, że ktoś rezygnuje z ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ krem z filtrem nie współgra z makijażem, jest tłusty, bieli lub obciąża skórę, przez co ta wygląda na zmęczoną. Znajomość potrzeb swojej skóry oraz tego, co zapewnia jej komfort, pozwala na dobór właściwego kremu z filtrem.

Kobieta w kapeluszu smaruje ramiona kremem do opalania z oktokrylenem

Oktokrylen w kremach przeciwsłonecznych – podsumowanie

Podsumowując, oktokrylen to jeden ze skutecznych i bezpiecznych filtrów chemicznych, który charakteryzuje się dobrą absorpcją promieniowania UVB i krótkiego UVA oraz może wspomagać działanie kosmetyków przeciwsłonecznych. W kosmetykach do codziennej pielęgnacji wspartej fotoochroną warto szukać składników aktywnych działających pielęgnacyjnie i odpowiadających na indywidualne potrzeby skóry, np. wspomaganie redukcji przebarwień, niedoskonałości czy oznak starzenia.

Vmag_Aleksandra_Wojcicka.jpgTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.


Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

1 J. Popiół, M. Borczuch-Kostańska, E. Pękala, A. Gunia-Krzyżak, Surowce kosmetyczne stosowane w promieniochronnych produktach kosmetycznych – aktualny stan wiedzy, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2024; 17: 13-22: https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2024/06/Farmacja_1_2024_02.pdf.
2 https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/octocrylene/.
3 Tamże.
4 Tamże.
5 https://cosmileeurope.eu/pl/inci/szczegoly/9594/octocrylene/.

Bilbiografia:

1. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/octocrylene/;
2. B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV: https://ptfarm.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf;
3. J. Popiół, M. Borczuch-Kostańska, E. Pękala, A. Gunia-Krzyżak, Surowce kosmetyczne stosowane w promieniochronnych produktach kosmetycznych – aktualny stan wiedzy, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2024; 17: 13-22: https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2024/06/Farmacja_1_2024_02.pdf;
4. https://cosmileeurope.eu/pl/inci/szczegoly/9594/octocrylene/.
5. Yang JW, Fan GB, Tan F, Kong HM, Liu Q, Zou Y, Tan YM. The role and safety of UVA and UVB in UV-induced skin erythema. Front Med (Lausanne). 2023

Zespół Vichy

go to top