Jak stosować kwas salicylowy na twarz i skórę głowy?
Bez wątpienia kwas salicylowy należy obecnie do najchętniej wykorzystywanych w kosmetologii składników aktywnych. Znajdziemy go zarówno w produktach do twarzy i ciała, jak i tych, które przeznaczone są do stosowania na skórę głowy. Wśród kwasów na twarz i nie tylko to jedna z częściej wybieranych substancji, polecana szczególnie w przypadku pielęgnacji skóry z niedoskonałościami. Jak poprawnie używać kwasu salicylowego? Po jakie kosmetyki z tym składnikiem warto sięgnąć i jakich rezultatów możemy się spodziewać?
Kwas salicylowy – efekty
Kwas salicylowy zaliczamy do grupy kwasów BHA – jest on zarazem jedynym spośród nich, który stosuje się w kosmetyce. Jednak to, co go zdecydowanie wyróżnia, to jego właściwości pozwalające na rozpuszczanie się w tłuszczach. Tym samym może wniknąć głębiej w skórę i gruczoły łojowe, nawet jeśli ich ujścia są zatkane przez nadmiar sebum.
Ten kwas na trądzik i nie tylko występuje w różnych formach, więc jeśli chcesz się upewnić, że wybrany produkt rzeczywiście go zawiera, sprawdź, czy w składzie widnieje jedna z poniższych nazw:
- Salicylic Acid – czyli najczystsza postać kwasu salicylowego;
- Betaine Salicylate – to połączenie kwasu salicylowego i betainy, co sprawia, że jest nieco łagodniejszy, ale wciąż skuteczny;
- Capryloyl Salicylic Acid – lipofilowa pochodna kwasu salicylowego, którą poleca się również w pielęgnacji skóry dojrzałej.
Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze w przypadku stosowania kwasu salicylowego – działanie. Przede wszystkim bardzo efektywnie złuszcza martwy naskórek, co jest szczególnie pomocne w przypadku, gdy ten proces jest naturalnie zaburzony. Zrogowaciałe komórki naskórka mogą zatykać gruczoły łojowe, co jest prostą drogą do powstawania wyprysków.
Jeśli zastanawiasz się, jaki kwas na zaskórniki warto stosować, to właśnie kwas salicylowy jest odpowiedzią na to pytanie. Właśnie dzięki temu, że oczyszcza pory z zalegającego w nich sebum i umożliwia skuteczne usuwanie martwego naskórka, redukuje zaskórniki i ogranicza powstawanie kolejnych. Z czasem, w miarę regularnego stosowania np. toniku z kwasem salicylowym, z pewnością zauważysz też, że pory są wyraźnie zmniejszone, a przez to mniej widoczne.
Po kwas salicylowy sięgają z chęcią osoby o skórze tłustej i mieszanej. Nie bez powodu – ten składnik aktywny znakomicie reguluje wydzielanie sebum. Chcąc zatem zmniejszyć efekt błyszczenia się skóry i jej nadmiernej lepkości (co często obniża trwałość makijażu), warto rozważyć np. peeling z kwasem salicylowym.
To nie koniec niezwykłych właściwości tej substancji. Kwas salicylowy znacząco łagodzi objawy zapalenia okołomieszkowego włosów, które często skutkuje stanami zapalnymi i wrastającymi włoskami, co może wiązać się z dużym dyskomfortem, a nawet bólem. Ponieważ działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, wspiera gojenie się wyprysków.
Nie zapominajmy przy tym, że kwas salicylowy możemy także znaleźć w kosmetykach do skóry głowy, w tym w szamponach. Na skalp również działa antybakteryjnie, dzięki czemu skóra głowy jest doskonale oczyszczona i odświeżona. Tym samym zostanie ograniczone jej łuszczenie się i przetłuszczanie.
W związku z tym łatwo można stwierdzić, że krem, serum, tonik czy żel z kwasem salicylowym to wspaniały dodatek do rutyny pielęgnacyjnej dla cery ze skłonnością do niedoskonałości. Podobnie będzie w przypadku skóry tłustej i mieszanej, jako że ich częstym problemem jest nadmierna ilość sebum. Odpowiednio dobrany kwas salicylowy może się też sprawdzić w pielęgnacji skóry dojrzałej, która może od czasu do czasu wymagać nieco silniejszego złuszczenia oraz oczyszczenia. A jeśli Twoje włosy szybko się przetłuszczają lub mają tendencję do wypadania – także sięgnij po kwas salicylowy. Serum bądź po prostu szampon mogą ograniczyć te zjawiska.
Jak stosować kwas salicylowy?
Podobnie jak wiele innych składników aktywnych, także i kwas salicylowy należy wprowadzać do swojej pielęgnacji stopniowo. Zaleca się, aby początkowo sięgnąć po dany produkt np. 2 razy w tygodniu i uważnie obserwować skórę.
Wiele zależy też od tego, na jakie stężenie postawimy. Kwas salicylowy 2% to maksymalne dopuszczalne stężenie tej substancji w kosmetykach przeznaczonych do stosowania w domu. W pierwszej kolejności dobrze będzie więc wybrać coś o niższym stężeniu, np. 1%. To bardzo ważne, by zachować ostrożność, stosując kwasy na twarz – efekty uboczne mogą obejmować zaczerwienienie, dyskomfort, a nawet silne podrażnienia.
Nawet rodzaj wybranego produktu ma tutaj spore znaczenie. Jeśli kwas salicylowy występuje np. w żelu do mycia twarzy lub toniku, zwykle jego ilość nie jest duża, wobec czego takiego preparatu możemy używać nawet codziennie. Jeśli jest to jednak serum, kwas salicylowy może się okazać na początku zbyt silny, więc zacznijmy od znacznie mniejszej częstotliwości.
Kwas salicylowy można stosować bez względu na porę roku. Jednak zaleca się, by tę substancję nakładać wieczorem – zwykle mamy wtedy więcej czasu na pielęgnację, więc możemy mu pozwolić na to, by odpowiednio zadziałał. Czy na kwas salicylowy można nałożyć krem? Jak najbardziej – będzie to idealne zamknięcie rutyny.
Niemniej należy pamiętać, że kwas salicylowy nie jest przeznaczony dla każdego. Ten składnik może podrażnić skórę bardzo suchą, wrażliwą i reaktywną. Jego użycie wyklucza też wrażliwość na salicylany i występowanie na skórze otwartych ran. Tak samo trzeba zrezygnować z kwasu salicylowego w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Z czym łączyć kwas salicylowy, a z czym nie?
Zanim zaczniesz stosować kwas salicylowy na zaskórniki lub inne problemy skórne, koniecznie upewnij się, czy w Twojej rutynie pielęgnacyjnej nie występują składniki aktywne, które nie idą z nim w parze. Z czym nie łączyć kwasu salicylowego? Zdecydowanie z innymi produktami, które zawierają wysokie stężenie kwasów AHA m.in takich jak kwas mlekowy czy glikolowy. Podobnie będzie z retinolem, ponieważ może to skutkować silnymi podrażnieniami.
A czy można łączyć kwas salicylowy z witaminą C? Nie, jeśli ta druga substancja występuje pod postacią czystego kwasu askorbinowego. Niezbyt udanym duetem jest też kwas salicylowy i niacynamid. Oczywiście to nie oznacza, że musisz całkowicie rezygnować z właściwości obu tych składników, wystarczy, jeśli niacynamid i kwas salicylowy będą stosowane o innych porach dnia. Podobnie jest w przypadku kwasu salicylowego i witaminy C.
Z kolei wspaniałym dodatkiem do kuracji z kwasem salicylowym będą tzw. humektanty, a więc składniki o silnie nawilżających właściwościach. Zaliczamy do nich przede wszystkim kwas hialuronowy oraz glicerynę. Dzięki temu potencjalne wysuszenie, które może się pojawić przy stosowaniu produktów złuszczających, będzie znacząco zredukowane. Dobrze zadziała też łagodzący pantenol oraz odbudowujące ceramidy.
Kosmetyki z kwasem salicylowym
Jak już wspominaliśmy, kwas salicylowy znajdziemy obecnie w naprawdę wielu produktach. Będą to m.in. kosmetyki do codziennego oczyszczania twarzy, jak żele i pianki, a także toniki. Do najchętniej stosowanych należą bez wątpienia sera oraz peelingi z kwasem salicylowym. Z powodzeniem jednak możesz sięgnąć też po krem, a jeśli to Twoja skóra głowy wymaga skutecznego oczyszczenia – po odpowiedni szampon.
Przed zdecydowaniem się na konkretny produkt powinniśmy sprawdzić nie tylko stężenie kwasu salicylowego, ale także listę innych składników – dzięki temu łatwiej będzie nam określić, czy dany kosmetyk jest właściwy dla naszego rodzaju skóry. Pomocne będą bez wątpienia wskazówki zamieszczone na opakowaniach.
W marce Vichy także można z powodzeniem znaleźć produkty, które wykorzystują efektywne działanie kwasu salicylowego. Są polecane szczególnie wówczas, kiedy zależy nam na redukcji niedoskonałości.
Żel do mycia z kwasem salicylowym
Żel do mycia twarzy z kwasem salicylowym to znakomite rozwiązanie na co dzień. Można się o tym przekonać, stosując Normaderm Phytosolution Żel głęboko oczyszczający1. Poza kwasem salicylowym jego formuła została wzbogacona o minerały oraz ekstrakt probiotyczny.
Efekt jest widoczny już po pierwszym użyciu – skóra jest dokładnie oczyszczona i gotowa na dalsze kroki pielęgnacyjne. Regularne stosowanie pozwala na redukcję nadmiaru sebum1 oraz niedoskonałości2. Tym samym skóra jest gładsza i zyskuje zdrowszy wygląd . Choć jest to produkt o głęboko oczyszczających właściwościach, przeznaczony do skóry tłustej i mieszanej, jego używanie nie narusza jej bariery ochronnej. Można po niego sięgać zarówno rano, jak i wieczorem.
By dopełnić zabieg oczyszczania, warto wybrać Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji Normaderm. Również przyczynia się do zmniejszenia widoczności niedoskonałości, a także do zwężenia porów i zmatowienia skóry. Wystarczy nanieść odrobinę na czysty wacik kosmetyczny i delikatnie przemyć nim twarz.
Serum i krem z kwasem salicylowym
Do skutecznego zwalczania niedoskonałości bardzo często jest polecane serum z kwasem salicylowym. Dobrym tego przykładem jest Normaderm Serum przeciw niedoskonałościom. Skutecznie redukuje zaskórniki, ale też inne wypryski i zmiany potrądzikowe, a przy tym reguluje wydzielanie sebum. Jednocześnie przyspiesza proces odnowy skóry, przyczyniając się do jej wygładzenia i nawilżenia.
Po nałożeniu serum, aby stworzyć okluzję na twarzy, możesz użyć Kremu korygującego niedoskonałości do skóry trądzikowej Normaderm Phytosolution. Łączy w sobie nie tylko kwas salicylowy, ale także kwas hialuronowy oraz lizat fermentacyjny produktu bakterii bifida. Widocznie zmniejsza stany zapalne i redukuje zaskórniki, a do tego wpływa na zminimalizowanie przebarwień potrądzikowych3. Jego ogromną zaletą jest ultralekka konsystencja na bazie wody, która szybko się wchłania. To krem z kwasem salicylowym, który zwęża pory i redukuje wydzielanie sebum, a ponadto przyczynia się do zwiększenia nawilżenia skóry.
Bez względu na to, jak skonstruowana jest Twoja rutyna pielęgnacyjna o poranku, należy nie zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – i to przez cały rok. Dlatego też proponujemy Fluid przeciw niedoskonałościom Capital Soleil UV-Clear. Ponieważ w jego składzie również znalazł się kwas salicylowy, nie tylko zapewnia szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB (SPF50+), ale też pozwala na zredukowanie niedoskonałości i ograniczenie wydzielania sebum. Będzie to zatem skuteczna fotoprotekcja do skóry tłustej, zwłaszcza że fluid daje nietłuste wykończenie i posiada lekką formułę.
Szampon z kwasem salicylowym
Kwas salicylowy to składnik, który doskonale sprawdza się w przypadku oczyszczania skóry głowy. Szampon z kwasem salicylowym to dobry sposób na ograniczenie swędzenia i łuszczenia się, a skalp będzie dzięki temu dokładnie oczyszczony.
Dla skóry głowy z tendencją do nadmiernego łuszczenia polecamy Dercos PSOlution – Szampon keratolityczny rekomendowany przez dermatologów. Przeciwdziała występowaniu grubych łusek, swędzenia i zaczerwienień, zmniejszając dyskomfort i poprawiając nawilżenie skóry głowy. Jego formuła jest bardzo przyjemna w użyciu i łatwo się spłukuje4.
W przypadku włosów normalnych i przetłuszczających się, które zmagają się z problemem łupieżu polecamy Dercos DS Szampon przeciwłupieżowy włosy normalne i przetłuszczające się. Produkt zawiera połączenie 1% kwasu salicylowego o działaniu złuszczającym oraz 1% dwusiarczku selenu o działaniu przeciwgrzybiczym, dzięki którym skutecznie usuwa przyczynę łupieżu, przywraca równowagę mikrobiomu5 oraz łagodzi i zmniejsza uczucie swędzenia skóry.
Do codziennego stosowania bardzo dobrze sprawdzi się Dercos K oczyszczający szampon przeciwłupieżowy. Jego delikatnie złuszczająca formuła eliminuje widoczny łupież i jego pozostałości6, nawet te przylegające do włosów i skóry głowy. Delikatnie i skutecznie oczyszcza oraz przywraca skórze równowagę. Sprawdzi się również w przypadku skóry głowy bez łupieżu.
Tekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.
Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
1 Test samooceny na grupie 50 kobiet ze skórą ze skłonnością do trądziku od pierwszego stosowania
2 Test samooceny na grupie 50 kobiet ze skórą ze skłonnością do trądziku po 4 tygodniach stosowania
3 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawania trądziku dla widoczności zaskórników i przebarwień potrądzikowych oraz na grupie 42 kobiet ze skórą skłonną do powstawania trądziku dla widoczności porów. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.
4 Test konsumencji wśród 50 pacjentów po 4 tygodniach stosowania
5 Badanie kliniczne, 45 osób stosujących 3x w tygodniu, zdjęcia odpowiadają równoważnym wynikom oceny łupieżu tłustego.
6 Ocena kliniczna, 32 osoby, ponad 4 tygodnie.