OK

OK Cancel

Thank you

Close

Krem z kolagenem - na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Poradnik

Kolagen to jedno z najważniejszych białek w naszym organizmie. To także kluczowy element budulcowy naszej skóry. Niestety, z wiekiem ilość włókien kolagenowych w skórze zaczyna spadać, czego objawem jest utrata sprężystości, jędrności i większa widoczność zmarszczek. Jak radzić sobie z utratą kolagenu w skórze? Jednym ze skutecznych sposobów na poprawę jej wyglądu jest właściwie dobrana, wspierająca pielęgnacja. Dowiedz się, czym jest kolagen, jakie jest jego znaczenie dla skóry i czym kierować się, wybierając krem do twarzy z kolagenem.

Kobieta w średnim wieku nakładająca krem z kolagenem przed lusterkiem

Czym jest kolagen i jakie są jego właściwości?

Kolagen naturalny to podstawowe białko budulcowe naszego organizmu. Jego rolę można porównać do rusztowania, które spaja cały budynek, utrzymując go w ryzach, umożliwiając tym samym prawidłowe funkcjonowanie. Kolagen znajdziemy nie tylko w komórkach skóry, ale również w kościach, ścięgnach, mięśniach, włosach, paznokciach, a także naczyniach krwionośnych.

Za produkcję kolagenu odpowiedzialne są fibroblasty. To komórki skóry występujące w skórze właściwej, które jednocześnie odpowiadają za produkcję kolagenu z elastyną, kolejnego istotnego białka w kontekście kondycji skóry.

Mówiąc o kolagenie, najczęściej ma się na myśli jedno białko. W rzeczywistości nie istnieje jeden kolagen, a a ponad 20 (z czego 16 rodzajów kolagenów możemy znaleźć w skórze) podzielonych na tzw. rodziny kolagenowe o odmiennej funkcji i miejscu działania. Możemy wyróżnić:

  • kolageny inicjujące – ich rolą jest zapewnienie kolagenowi elastyczności;
  • kolageny podporowe – występują w największej ilości w skórze, stanowią podstawę tzw. matrixu kolagenowego;
  • kolageny scalające – odpowiadają za łączenie kolagenów podporowych (filarowych);
  • kolageny łączące – łączą macierz kolagenową z naskórkiem.

Jakie są najważniejsze właściwości kolagenu względem jego pozytywnego wpływu na kondycję i wygląd skóry? Możemy zaliczyć do nich:

  • utrzymywanie odpowiedniej elastyczności skóry – sprawia, że jest sprężysta, jędrna i elastyczna, pełna zdrowego blasku;
  • niwelowanie widoczności zmarszczek – dzięki kolagenowi skóra jest odpowiednio napięta, gładka, dzięki czemu zmarszczki i drobne linie pozostają niewidoczne;
  • regenerację skóry i ochronę przed utratą nawilżenia – w połączeniu z kwasem hialuronowym wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, bierze udział w procesach regeneracyjnych skóry, wspiera jej barierę hydrolipidową.

Kobieta w średnim wieku o młodo wyglądającej skórze dzięki stosowaniu kremu z peptydami kolagenowymi

Dlaczego skórze brakuje kolagenu?


Najwięcej kolagenu zawiera skóra bardzo młodych osób. To między innymi dlatego skóra dzieci jest gładka i sprężysta. Niestety, z wiekiem ilość kolagenu w naszym organizmie zaczyna spadać, a proces ten może zacząć się stosunkowo wcześnie, bo już około 25. roku życia. Szacuje się, że od tego momentu ilość włókien kolagenowych w skórze zmniejsza się o ok. 1,5% rocznie. To z kolei sprawia, że skóra wygląda na mniej jędrną, traci swoją gładkość. Dodatkowo staje się bardziej wiotka, cienka, przesuszona, a zmarszczki bardziej widoczne. Dotyczy to również produkowanych włókien kolagenowych: z czasem stają się krótsze, słabsze i o wiele gorszej jakości.

Czy w takim razie za utratę ilości kolagenu w skórze odpowiada wyłącznie wiek? Nie da się ukryć, że razem z uwarunkowaniami genetycznymi ma on tutaj decydujące znaczenie. Starzenie się skóry to naturalny, fizjologiczny proces, który w zależności od odziedziczonych przez nas genów może nastąpić bardzo wcześnie lub później. Dotyczy to również związku kolagen a menopauza: w tym okresie skóra również zaczyna tracić swoją jędrność, staje się wiotka, a zmarszczki bardziej widoczne.

Istnieją jednak inne, nie mniej ważne czynniki, które również znacząco przyspieszają utratę kolagenu w skórze. Dobra wiadomość jest taka, że mamy na nie wpływ. Do czynników nasilających utratę kolagenu w skórze zaliczamy:

  • ekspozycję na promieniowanie UV – promienie UV nasilają aktywność wolnych rodników, które uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, a także przyspieszają fotostarzenie skóry;
  • stres – intensywny i przewlekły stres może podnosić poziom kortyzolu, co zaburza prawidłową produkcję kolagenu i tym samym przyspiesza starzenie skóry;
  • palenie papierosów – substancje znajdujące się w dymie papierosowym zaburzają powstawanie fibroblastów, komórek niezbędnych do produkcji kolagenu w skórze;
  • niewłaściwie skomponowaną dietę – dieta pozbawiona odpowiednich ilości aminokwasów, witaminy C, cynku może utrudniać produkcję kolagenu;
  • nadmierne spożycie cukru – spożywanie cukru w nadmiarze może prowadzić do procesu zwanego glikacją: cząsteczki cukru przyłączają się do włókien kolagenowych, sprawiając, że stają się sztywne i pozbawione elastyczności. To z kolei prowadzi do wiotczenia skóry i nasilenia widoczności zmarszczek;
  • niewłaściwy styl życia – brak odpowiedniej ilości snu, zaburzony rytm dobowy, brak aktywności fizycznej również mogą sprzyjać podwyższonemu poziomowi kortyzolu;
  • błędy pielęgnacyjne – nieprawidłowe oczyszczanie skóry twarzy, stosowanie niedopasowanych kosmetyków, które prowadzą do naruszenia bariery ochronnej skóry oraz brak codziennej ochrony przeciwsłonecznej.

Pielęgnacja przeciwstarzeniowa - kobieta nakładająca krem na twarz

Jak zapobiec utracie kolagenu?

Niestety nie ma sposobu na to, by całkowicie zatrzymać utratę kolagenu w skórze. To proces, który prędzej czy później wystąpi u każdego i warto mieć tego świadomość, widząc pierwsze oznaki starzenia na skórze. Można jednak ten proces spowolnić.

W walce z oznakami starzenia i stopniową utratą kolagenu niezwykle istotną rolę odgrywa profilaktyka. Ważne jest dbanie o skórę, zarówno pod kątem pielęgnacji, jak i odpowiedniej diety czy stylu życia. Co zrobić, by spowolnić oznaki starzenia i zwiększyć ilość kolagenu w skórze?

  • Ograniczenie stresu i zmiana stylu życia – stres przyspiesza utratę kolagenu w skórze. W ograniczeniu stresu pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, medytacja, joga, spacery, a także aktywność fizyczna dopasowana do potrzeb i możliwości organizmu (ćwiczenia siłowe, bieganie, jazda na rowerze, pływanie);
  • Odpowiednia ilość snu – sen jest niezbędny do regeneracji skóry i tworzenia nowych komórek, w tym kolagenu. Należy więc zadbać o 7-8 godzin głębokiego i jakościowego snu. Istotna jest również higiena snu: przed pójściem spać warto wywietrzyć sypialnię, a także na minimum 30 minut przed snem odłożyć telefon i inne urządzenia elektroniczne;
  • Zróżnicowana, wartościowa dieta – pomocna może okazać się tzw. dieta kolagenowa: odpowiednie spożycie białka ze źródeł takich jak ryby, chude mięso, jaja, fasola, soczewica czy bulion kolagenowy. W syntezie kolagenu istotną rolę odgrywa również witamina C, cynk oraz miedź.
  • Odpowiednia pielęgnacja – promieniowanie UV to jeden z podstawowych czynników prowadzących do utraty kolagenu w skórze. Warto zadbać o to, by krem z odpowiednio wysokim filtrem stanowił podstawę porannej rutyny pielęgnacyjnej każdego dnia (również w pochmurne dni). Oprócz ochrony przeciwsłonecznej, kluczowe jest stosowanie dermokosmetyków, które poprzez swoje działanie prowadzą do zwiększenia ilości kolagenu w skórze.

Jak działa krem z kolagenem w redukcji zmarszczek?

Jak działają kremy kolagenowe?

Jak wybrać najlepszy krem z kolagenem i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kolagen w kremie to jedna z najbardziej pożądanych substancji w przypadku kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, a kremy do twarzy z kolagenem cieszą się sporym zainteresowaniem. Przed sięgnięciem po krem do twarzy z kolagenem warto wiedzieć, w jaki sposób działają tego typu kosmetyki.

Zastanawiając się nad wyborem kremu do twarzy bądź kremu pod oczy z kolagenem, warto wiedzieć, że połączenie kolagen i krem w rzeczywistości nie przyniesie zadowalających efektów w postaci zwiększenia ilości kolagenu w skórze, a tym samym poprawy jej jędrności i elastyczności. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyną jest budowa kolagenu. Jego cząsteczka posiada zbyt duże rozmiary, aby swobodnie przedostać się przez kolejne warstwy naskórka, aż do skóry właściwej, dlatego działanie kremu z kolagenem do twarzy jest powierzchowne. Dobry krem z kolagenem i kwasem hialuronowym może być wsparciem dla skóry, jeśli zależy nam na poprawie i utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Natomiast, chcąc osiągnąć zauważalny efekt przeciwzmarszczkowy, stosowanie kremu z kolagenem nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Jaki krem do twarzy wybrać, aby wspomóc produkcję kolagenu?

W celu poprawy wyglądu skóry i zmniejszenia widoczności oznak starzenia, warto sięgać po dermokosmetyki, których formuły i substancje aktywne działają bezpośrednio na zwiększenie produkcji kolagenu w skórze. Takimi składnikami są peptydy kolagenowe.

To składniki aktywne, które cechują się bardzo małymi rozmiarami cząsteczki. Dzięki temu bez przeszkód przedostają się do głębszych warstw skóry, działając bezpośrednio na włókna kolagenowe, zwiększając ich ilość i tym samym przyczyniając się do poprawy kondycji skóry.

Przed zdecydowaniem się na konkretny krem, warto wiedzieć, że najlepsze efekty dla skóry można uzyskać, stosując w rutynie pielęgnacyjnej pełną gamę kosmetyków, jak Vichy Liftactiv Collagen Specialist.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Serum

Pierwszym kosmetykiem, który warto włączyć do swojej rutyny anti-aging, jest Liftactiv Collagen Specialist Serum. To rezultat innowacyjnej technologii Co-Bonding, stanowiącej efekt ponad 25-letnich badań naukowych nad kolagenem. Jej cel to łączenie i wzmacnianie różnych typów kolagenu w skórze, różniących się między sobą funkcją i działaniem.

Technologia Co-Bonding zastosowana w Liftactiv Collagen Specialist Serum to połączenie 3 zaawansowanych składników aktywnych, które wspierają produkcję naturalnego kolagenu w skórze: peptydów kolagenowych, ramnozy i maitake.

Co więcej, formuła serum redukuje 16 oznak starzenia1:

  • redukuje zmarszczki, drobne linie;
  • ujędrnia;
  • nadaje efekt wypełnienia;
  • zmniejsza wiotkość;
  • wygładza;
  • poprawia strukturę skóry, sprężystość gęstość;
  • wzmacnia skórę;
  • nadaje blasku, miękkości;
  • zwiększa elastyczność;
  • regeneruje;
  • nawilża;
  • wyrównuje koloryt skóry.

Na uwagę zasługuje także aksamitna i delikatna konsystencja serum, która szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Krem na Dzień

Oprócz serum, w roli kremu do twarzy w porannej rutynie pielęgnacyjnej doskonale sprawdzi się Liftactiv Collagen Specialist Krem na Dzień. Jego formuła wzbogacona w peptydy kolagenowe, witaminę Cg oraz niacynamid zmniejsza widoczność zmarszczek, wyrównuje koloryt skóry i poprawia owal twarzy.

Na uwagę zasługuje również jego konsystencja: z bogatej zmienia się w lekką, pudrową i aksamitną. Dodatkowo szybko się wchłania, nie lepi się ani nie pozostawia uczucia tłustości. Sprawia, że skóra wydaje się odżywiona, nawilżona i natychmiastowo wyczuwalnie gładsza.

W ciągu dnia nasza skóra narażona jest na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych, przyczyniających się do utraty kolagenu w skórze. Dlatego też tak ważne jest, aby nocą dodatkowo wspomóc zachodzące w niej procesy regeneracyjne.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist na Noc

W tym celu nieocenionym wsparciem jest Liftactiv Collagen Specialist na Noc. Został stworzony, aby w trakcie snu wzmocnić skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami oraz korygować uszkodzenia nagromadzone w ciągu dnia. Jego formuła wzbogacona peptydami kolagenowymi i witaminą Cg redukuje oznaki starzenia spowodowane utratą kolagenu w skórze oraz wyrównuje jej koloryt. To odżywczy krem o konsystencji, która łatwo się rozprowadza i wchłania, pozostawiając uczucie świeżości na skórze.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Krem pod Oczy

W pielęgnacji anti-age nie powinno się pomijać tak newralgicznego obszaru, jakim jest skóra wokół oczu. Ze względu na jej delikatny charakter, to właśnie tam z reguły uwidaczniają się pierwsze oznaki starzenia.

Kosmetykiem, który skutecznie zmniejszy ich widoczność, będzie Liftactiv Collagen Specialist Krem pod Oczy. W jego formule znalazły się peptydy kolagenowe, proksylan, witamina Cg oraz niacynamid. Takie połączenie składników aktywnych wykazuje klinicznie potwierdzoną skuteczność na 5 oznak starzenia się skóry: kurze łapki2, zmarszczki3, cienie4 i opuchliznę pod oczami5, a także opadającą powiekę6.

Podsumowanie

Kolagen to białko, którego właściwości są wręcz niezbędne do zachowania sprawności i dobrej kondycji naszego organizmu. Dotyczy to również skóry, w której kolagen odpowiada za jędrność, elastyczność i młodzieńczy wygląd. Niestety z czasem, w wyniku różnych czynników, jego ilość w skórze zaczyna spadać, przez co oznaki starzenia stają się bardziej widoczne. Skutecznym sposobem dla zachowania jak najlepszej kondycji skóry jest stosowanie dermokosmetyków, które dzięki odpowiednim składnikom aktywnym są w stanie działać bezpośrednio na włókna kolagenowe w skórze i zwiększać ich produkcję. Takim składnikiem są peptydy kolagenowe, które znajdziesz w gamie dermokosmetyków Vichy Collagen Specialist.

Serum z peptydami kolagenowymi Vichy C16 i technologią Co-Bonding

Vmag_Magdalena_Kaczanowicz.jpgTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.


Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

1 Wynik badań klinicznych, instrumentalnych i samooceny
2 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach
3 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28 dniach
4 Badanie kliniczne. Wynik po 1 miesięcu. 39 kobiet
5 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 56 dniach
6 Badanie kliniczne. Wynik 33% badanych po 28  dniach

Bibliografia:
1. Hester, S., Collagen Supplement Improves Skin Attributes in Healthy Adults, Current Developments in Nutrition 2021: 321-321.
2. Le Thi Nhu Ngoc, Ju-Young Moon, Young-Chul Lee, Insights into Bioactive Peptides in Cosmetics, 2023, https://www.mdpi.com/2079-9284/10/4/111 [dostęp: 11.02.2025]
3. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, „Lek w Polsce”, nr 29 (11/12) 2019.

Zespół Vichy

go to top