Jak pielęgnować skórę 55+
Pielęgnacja skóry 55+
W tym okresie skóra wchodzi w wiek dojrzały. Niestety, trudny czas menopauzy (zwykle następującej między 45. a 55. rokiem życia) pozostawił na niej widoczne ślady w postaci przesuszenia, wiotkości, głębokich zmarszczek i ubytków. Jak pielęgnować skórę po 55-60. roku życia?
Potrzeby skóry w wieku 55+
Skutkiem zmian zachodzących w skórze w okresie menopauzy dochodzi do gwałtownego pogorszenia jakości skóry. Z jednej strony mamy do czynienia z utratą jędrności i elastyczności, co skutkuje opadaniem skóry i tworzeniem się np. nieestetycznych chomików, podwójnego podbródka czy tzw. indyczej szyi. Obniżają się teżkąciki ust oraz czubek nosa. Z drugiej strony tkanki tracą objętość w wyniku naturalnego zaniku podściółki tłuszczowej. Poduszeczki tłuszczowe dodatkowo przemieszczają się wskutek działania grawitacji oraz zaniku tkanki kostnej twarzy, która wcześniej stanowiła podparcie dla tkanek miękkich. To powoduje, że cała twarz ulega spłaszczeniu, policzki się zapadają, wyraźnie pogłębia się dolina łez, usta stają się wąskie, czasami dosłownie znikają. Zmienia się cały owal twarzy – obniża się zarys żuchwy, co nadaje twarzy ciężki wygląd. Zmarszczki atroficzne i grawitacyjne przyjmują postać głębokich, trudnych do wypłycenia bruzd. Nasilają się też tzw. plamy starcze (soczewicowate) – są to skupiska nagromadzonego ciemnego pigmentu występujące zwykle na skroniach i policzkach. Skóra jest przesuszona i cienka, a u osób, które do tej pory nie stroniły od słońca – zrogowaciała. Nasila się skłonność do rumienia i trądziku różowatego. Dużym problemem wielu kobiet jest okolica oczu, zwłaszcza opadanie powiek mogące nawet powodować ograniczenie pola widzenia oraz wyraźne tzw. worki pod oczami będące objawem przepuklin tłuszczowych powiek dolnych, które można usunąć wyłącznie chirurgicznie (są związane z rozsunięciem się tzw. przegrody oczodołowej na skutek wiotczenia wraz z wiekiem tkanki, z jakiej jest ona zbudowana – tłuszcz oczodołowy zaczyna wtedy „wychodzić” ze środka, tworząc nieestetyczne worki pod oczami).
Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist
SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE
1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.
Zmarszczki?
Trójkąt młodości
Młoda twarz kojarzy się z proporcjonalnym owalem i ładnie zarysowaną linią żuchwy, której kształt wpływa na trafną ocenę wieku. Wierzchołkiem trójkąta młodości jest wąska broda, a podstawą wypukłe kości policzkowe oraz wyraźnie zarysowane łuki brwiowe, na które zwracamy uwagę w czasie kontaktu wzrokowego. Można powiedzieć, że twarz ma kształt litery V. Niestety, z wiekiem decydująca o krągłościach policzków tkanka tłuszczowa zanika, zmienia się też struktura kostna twarzy, która przybiera bardziej kwadratowy kształt. Zapadnięte skronie, dolina łez, płaskie policzki i rozmyty owal „ciążący” ku dołowi sprawiają, że twarz w tym wieku wygląda na zmęczoną, smutną, a czasami wręcz chorą. Trójkąt młodości ulega odwróceniu – teraz dolna partia staje się szeroką podstawą, a górna – wierzchołkiem. Ma to decydujący wpływ na to, ile lat dają nam inni. Wrażenie to potęgują utrwalone głębokie zmarszczki marionetki, zmarszczki palacza czy bruzdy nosowo-wargowe, a także opadające brwi, powieki i kąciki ust.
Codzienna pielęgnacja
Jakie nawyki pielęgnacyjne są najważniejsze w wieku 55+?
Wzmacnianie
Głównym celem pielęgnacji w tym okresie powinno być wzmocnienie skóry poprzez zagęszczenie w niej siatki włókien kolagenowych i elastynowych oraz intensywne nawilżanie skóry. Dzięki temu poprawi się jej napięcie i sprężystość, co wpłynie też na odmłodzenie owalu twarzy. W pielęgnacji szczególnie polecane są składniki o działaniu silnie regenerującym i stymulującym, takie jak retinol, witamina C (dodatkowo wspaniale rozświetla skórę i działa antyoksydacyjnie), peptydy, kolagen, kwas hialuronowy, Pro-xylane. Dobrym wyborem będą składniki o działaniu regenerującym, odżywczym i lekko natłuszczającym, np. naturalne oleje czy woski roślinne, a także lipidy uszczelniające warstwę ochronną naskórka, np. ceramidy. To bardzo ważne, bo jeśli działanie bariery hydrolipidowej jest zaburzone, dochodzi do szybkiego odwodnienia skóry, zwiększa się jej wrażliwość i podatność na działanie szkodliwych czynniów zewnętrznych. Jeśli problemem jest rumień i pękające naczynka, należy szukać łagodnych formuł pielęgnacyjnych o działaniu wzmacniającym, np. na bazie witaminy K, witaminy C, witaminy B3, rutyny, wyciągu z miłorzębu czy kasztanowca. Kojące działanie będzie też miała woda termalna Vichy. I jeszcze jedno – choć wiele kobiet w tym wieku rezygnuje z robienia mocnego makijażu na co dzień, nie oznacza to, że powinny jednocześnie rezygnować z codziennego dokładnego oczyszczania twarzy – rano i wieczorem. To bardzo ważne, ponieważ osadzające się na twarzy zanieczyszczenia szybko przyczyniają się do pogorszenia kondycji i kolorytu skóry. Skóra dojrzała nie wybacza najmniejszych błędów w pielęgnacji. Pamiętaj też, że intensywnej pielęgnacji potrzebuje teraz nie tylko twarz, ale też szyja, dekolt czy dłonie – warto wybierać preparaty o działaniu intensywnie nawilżającym, odbudowującym i – zwłaszcza do dłoni – rozjaśniającym.
Dowiedz się jak skutecznie nawilżyć suchą skórę
Pielęgnacja okolic oczu i ust
Kondycja skóry w tych obszarach wpływa znacząco na wygląd całej skóry – może łatwo zarówno odjąć, jak i dodać lat 55-latce! Głównym problemem są już nawet nie zmarszczki pod oczami, ale objawy wynikające z wiotczenia tkanek i zaniku poduszeczek tłuszczowych w oczodole: opadająca powieka, opadające brwi, worki pod oczami, dolina łez. Aby spowolnić ten proces, koniecznie sięgaj po kremy pod oczy o działaniu odbudowującym i drenującym – nakładaj je zarówno na nieruchomą, jak i ruchomą część powieki górnej (na powiekach też pojawiają się zmarszczki!), w zewnętrzne kąciki oczu oraz na dolną powiekę (uważając, aby kosmetyk nie dostał się do oka). Aby wspomóc usuwanie limfy i przeciwdziałać obrzękom, wykonuj podczas aplikacji kremu masaż skóry wokół oczu – uciskaj delikatnie górną powiekę od wewnętrznego kącika w kierunku skroni, a następnie dolną – ruchem okrężnym, w kierunku wewnętrznego kącika. Dobrym wyborem będzie też krem przeznaczony jednocześnie do pielęgnacji okolicy oczu, jak i ust, np. Vichy Neovadiol Kompleks Uzupełniający Krem wygładzający skórę wokół oczu i ust. Usta bowiem, na skutek utraty objętości, stają się teraz wiotkie, suche, pomarszczone, tracą świeży czerwony kolor, zaburzeniu ulegają ich proporcje, a kąciki smutno opadają. U wielu osób pojawiają się też tzw. zmarszczki palacza nad górną wargą.
Poprawa kolorytu
Okazuje się, że gdyby usunąć z dojrzałej twarzy wszystkie zmarszczki, wcale nie zaczęłaby wyglądać młodo! To bowiem zmiany w owalu i kolorycie skóry w największej mierze decydują o tym, na ile lat wygląda. Osoby, które chętnie korzystały na przestrzeni swojego życia ze słońca, teraz na pewno będą mieć problem przebarwień i niejednolitego kolorytu skóry. Tzw. plamy starcze zwykle mają ciemny kolor, występują na skroniach, czole, policzkach oraz dłoniach. Warto sięgać wtedy w codziennej pielęgnacji po kremy i kuracje rozjaśniające, a także chronić skórę przed ekspozycją na słońce. Usunięcie głębokich przebarwień zwykle wymaga profesjonalnych zabiegów u dermatologa, np. laserowych bądź chemicznych. Pamiętaj też, aby kontrolować nowo powstające bądź zmieniające się zmiany barwnikowe u dermatologa – u 50-60-latków często bowiem wykrywa się groźny nowotwór skóry, czyli czerniaka. Jeśli natomiast skóra jest szara, matowa i pozbawiona blasku, warto stosować kremy przywracające skórze promienny wygląd, np. z witaminą C. Niektóre kosmetyki są dodatkowo wzbogacone w składniki optycznie rozświetlające skórę bądź wyrównujące jej koloryt (jak kremy BB bądź lekkie, nieosadzające się w zmarszczkach fluidy przeciwzmarszczkowe, np. Vichy Liftactiv Flexilift Teint). Pamiętaj też o ochronie skóry przed słońcem i wolnymi rodnikami.
Zabiegi polecane w wieku dojrzałym
Nigdy nie jest za późno na odmłodzenie wyglądu, choć rzeczywiście łatwiej uzyskać zadowalający efekt, jeśli dbałaś o kondycję skóry i chroniłaś ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych w poprzednich dekadach życia. Zdarza się, że do gabinetów trafiają panie, które w tydzień chcą odmłodnieć o 10 lat. Nie da się tego uzyskać powiększeniem ust, wypełnieniem bruzd czy nawet liftingiem powiek – jeśli skóra całej twarzy jest atroficzna, wiotka, luźna, upstrzona przebarwieniami i naczynkami. Dlatego przygotuj się na cały program naprawczy. Polecane zabiegi to:
- Mezoterapia – to najszybszy zabieg dogłębnie nawilżający skórę, który najlepiej wykonywać w serii 3-4 powtórzeń przynajmniej raz w roku. Uchroni skórę przed przesuszeniem, doda jej blasku i świeżego wyglądu. Mezoterapię wykonuje się nieusieciowanym kwasem hialuronowym, niektóre z preparatów są wzbogacone w składniki rewitalizujące i rozświetlające;
- Zabiegi stymulujące produkcję kolagenu i elastyny – ich celem jest stopniowa poprawa jędrności i gęstości skóry, a więc jej odmłodzenie od środka. To m.in. iniekcje atelokolagenu, peptydów, aminokwasów i hydroksyapatytu wapnia. Biostymulujące działanie będą też mieć technologie RF (fale radiowe) i lasery frakcyjne CO2.
- Wypełniacze kwasu hialuronowego – pozwolą delikatnie wypełnić ubytki będące efektem atrofii tkanek, np. zapadnięte skronie, dolinę łez, zmarszczki palacza, zmarszczki marionetki, bruzdy nosowo-wargowe. Stosuje się go też do odmładzania płatków uszu (z wiekiem one też stają się wiotkie i pomarszczone), korekcji opadającej brody, a nawet nosa;
- Laserowe zamykanie naczynek – to najszybszy sposób (z natychmiastowo widocznym efektem) na pozbycie się pajączków; pamiętaj jednak, że zabieg leczy objawy, a nie przyczynę problemu – jeśli nie będziesz odpowiednio pielęgnować i chronić skóry skłonnej do rumienia, szybko pojawią się nowe teleangiektazje;
- Rozjaśnianie przebarwień – za najbardziej skuteczne metody zmniejszające plamy soczewicowate uznaje się lasery (zwłaszcza w nowej technologii tzw. pikosekundowej), peelingi chemiczne (te mocne wiążą się z silnym złuszczaniem i podrażnieniem skóry, jako alternatywę można wykonać serię łagodniejszych peelingów, dobranych przez dermatologa) oraz specjalne terapie chemiczne, łączące nałożenie rozjaśniającej maski złuszczającej w gabinecie z wielotygodniową kuracją domową z użyciem specjalnych preparatów;
- Nici liftingujące – nici z haczykami (nierozpuszczalne bądź rozpuszczalne, np. PDO bądź PLLA, które dodatkowo stymulują skórę do produkcji kolagenu w kolejnych miesiącach) mają zdolność mechanicznego unoszenia skóry – np. policzków, brwi, szyi. W wielu przypadkach mogą być alternatywą dla liftingu chirurgicznego;
- Blefaroplastyka – jest to chirurgiczny zabieg liftingu powiek górnych bądź dolnych. Blefaroplastyka powierzchowna polega na usunięciu nadmiaru skóry z powiek. W głębokiej – dodatkowo usuwa się nadmiar tłuszczu w obrębie przepuklin oczodołowych, które tworzą charakterystyczne worki pod oczami. Zabieg związany jest z kilkutygodniową rekonwalescencją, ale jego efekty są spektakularne, jeśli chodzi o odmłodzenie wyglądu.
Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist
SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE
1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.
Zmarszczki?