Jak pielęgnować skórę 45+
Skóra wchodzi w bardzo trudny okres okołomenopauzalny. To właśnie w ciągu kilku kolejnych lat – wskutek spadku poziomu estrogenów – objawy jej starzenia się będą postępować najszybciej i będą najbardziej dotkliwe. Średnia wieku dla menopauzy wynosi 45-55 lat. Jak pielęgnować skórę w tym okresie?
Potrzeby skóry w wieku 45+
Na twarzy coraz bardziej widoczne są objawy związane z zanikaniem kolagenu w skórze i działaniem grawitacji. To przede wszystkim zmarszczki i utrata jędrności powodująca opadanie tkanek – pojawiają się tzw. chomiki, w dół idą kąciki ust, pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Coraz więcej problemów sprawia też skóra pod oczami – nasila się tendencja do opuchnięć i worków pod oczami, a opadające powieki i brwi dodają twarzy ciężkości. Może pojawić się dolina łez – zagłębienie biegnące od wewnętrznych kącików oczu ukośnie w dół policzka, po linii, po jakiej płyną łzy. Powoli odwraca się tzw. trójkąt młodości – zmiany zachodzące w owalu powodują, że szersza staje się dolna część twarzy, natomiast dochodzi do ubytków tkanek w policzkach i na skroniach. Pogarsza się też koloryt skóry, która często jest szara i pozbawiona blasku, nasilają się też przebarwienia. Osoby z cienką, delikatną skórą są narażone na podrażnienia, często zwiększa się u nich tendencja do pękania naczynek i utrwalenia rumienia. Wszystko to powoduje, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Skóra wymaga teraz dwukierunkowego działania:
- regeneracja i stymulacja – tak aby pobudzić w niej mechanizmy i procesy typowe dla młodej skóry, związane przede wszystkim z odnową komórkową i produkcją kolagenu,
- zmniejszenie objawów starzenia się skóry – poprawa owalu, wygładzenie zmarszczek, uniesienie chomików, lifting powiek itp.
Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist
SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE
1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.
Zmarszczki?
Starzenie menopauzalne
Najbardziej gwałtowne zmiany w wyglądzie kobiecej twarzy zachodzą ok. 50. roku życia, w okresie menopauzy. Kondycja skóry w dużej mierze zależy od hormonów płciowych: estrogenu i testosteronu, które uczestniczą w wielu zachodzących w niej procesach. Estrogeny mają wpływ na poziom nawilżenia skóry, jej unaczynienie, zwiększają produkcję kolagenu, przyspieszają gojenie ran i hamują stany zapalne. W okolicy twarzy znajduje się dużo receptorów estrogenowych – dlatego gdy dochodzi do obniżenia ich poziomu w trakcie menopauzy, jakość skóry gwałtownie się obniża. Dochodzi do atrofii tkanek, suchości, nadmiernej wiotkości związanej z zanikaniem włókien kolagenowych. Pojawiają się tzw. zmarszczki atroficzne, ubywa podściółki tłuszczowej i policzki zapadają się, z czasem u niektórych kobiet dosłownie zanikają usta. Bardziej kruche stają się też naczynia krwionośne, co u osób z cienką i suchą skórą prowadzi do trwałego zaczerwienienia skóry (naczynia prześwitują przez skórę). Menopauza ma też niekorzystny wpływ na włosy, które stają się wtedy cienkie i przerzedzone. Uważa się, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej może opóźnić proces starzenia się skóry w tym okresie. Stosuje się też terapię fitoestrogenową (z hormonami pochodzenia roślinnego) – w formie doustnej lub w postaci maści bądź kremów.
Codzienna pielęgnacja
Jakie nawyki pielęgnacyjne są najważniejsze w wieku 45+?
Ujędrnianie
W okresie okołomenopauzalnym głównym problemem skóry jest utrata jędrności. Staje się ona wiotka i łatwo poddaje się grawitacji. Pojawiają się tzw. chomiki, wyraźnemu zaburzeniu ulega owal twarzy, a zmniejszona elastyczność skóry sprzyja utrwalaniu zmarszczek. Na twarzy pojawiają się charakterystyczne tzw. strefy cienia, np. pod oczami, co dodatkowo nadaje twarzy starczy wygląd. Dlatego w tym okresie warto sięgać przede wszystkim po kosmetyki o działaniu ujędrniającym i zagęszczającym skórę, tak aby zahamować te procesy. Działanie biostymulujące będą miały takie składniki aktywne, jak pochodne retinolu, Pro-xylane czy peptydy.
Warto szukać także preparatów z fitoestrogenami – należy do nich resweratrol, który jest też jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Warto ponadto pamiętać, że skórze nie służą w tym okresie duże wahnięcia wagi – po intensywnym odchudzaniu tkanki będą mieć problem z obkurczeniem, co prowadzi do nieestetycznych obwisów i fałdowania się skóry. Generalnie osoby o pełniejszej buzi z grubszą podściółką tłuszczową wolniej się starzeją, a objawy atrofii są na ich twarzy mniej widoczne. Szczególnie zadbaj o okolice oczu – stosując kremy o działaniu drenującym, rozjaśniającym i napinającym, a także o skórę szyi, dekoltu i dłoni – w obszarach tych szybko widać objawy starzenia się skóry, a ich wygląd może zdradzać twój prawdziwy wiek i nie „nadążać” za bardziej zadbaną twarzą.
Odżywianie i nawilżanie
W okresie menopauzalnym jedną z głównych dolegliwości jest przesuszenie skóry, może pojawić się drobnopłatkowe złuszczanie naskórka i wrażenie szorstkości przy dotyku, a także świąd i uczucie pieczenia. To skutek ścieńczenia skóry, ubytku kwasu hialuronowego oraz zaburzeń w funkcjonowaniu płaszcza lipidowego – w okresie menopauzy następuje bowiem gwałtowny spadek lipidów naskórkowych, głównie ceramidów. W codziennej pielęgnacji po 50-55. roku życia nie powinno więc zabraknąć kremów lipidowych, które uszczelniają naskórek, chroniąc skórę przed odwodnieniem. Kobiety chętnie sięgają w tym wieku po kremy o bogatej, natłuszczającej formule, która poprawia elastyczność i sprężystość skóry, sprawia, że błyskawicznie staje się ona miękka i przyjemna w dotyku. Na noc stosuj kremy intensywnie regenerujące, włącz do codziennej pielęgnacji kurację bądź serum o działaniu naprawczym, aby zapewnić skórze maksymalna dawkę pobudzających „boosterów”. Warto też stosować regularnie maseczki nawilżające oraz peelingi regulujące cykl odnowy komórkowej – najlepiej o łagodnym działaniu, gdyż skóra łatwo teraz ulega podrażnieniom i jest nadreaktywna. Wspomóż też codzienną pielęgnację odpowiednią dietą i suplementacją, która zadba o kondycję skóry od środka – z witaminami, zdrowymi kwasami tłuszczowymi, minerałami i fitoestrogenami.
Ochrona
Teraz twoja skóra odwdzięcza ci się za to, jak o nią dbałaś w młodości. Jeśli nie chroniłaś jej przed promieniami UV i zanieczyszczeniami, będzie bardziej sucha i pomarszczona, na pewno pojawią się na niej trudne do usunięcia przebarwienia, a koloryt będzie szary i zmęczony. Nigdy nie jest jednak za późno na wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj szczególnie o tym, aby:
- Dokładnie oczyszczać skórę – gromadzące się na niej zanieczyszczenia uszkadzają ochronną warstwę naskórkową, przyczyniając się do odwodnienia skóry i jej zwiększonej wrażliwości, a także przyspieszonej degradacji tkanek. Nawet jeśli nie używasz na co dzień makijażu, powinnaś dwa razy dziennie umyć porządnie twarz z użyciem kosmetyku oczyszczającego – najlepiej stosować łagodne środki (np. żele, pianki) bez dodatku substancji drażniących (np. alkoholu), które już na etapie mycia pomagają odbudować barierę hydrolipidową;
- Zapewnić jej odpowiednią fotoprotekcję – promienie UVA powodują jeszcze szybszą degradację włókien kolagenu, co prowadzi do wiotczenia i opadania tkanek oraz pogłębiania się zmarszczek; charakterystycznym objawem fotostarzenia jest też elastoza – gromadzenie się nieprawidłowych włókien elastyny w skórze właściwej, wynikające z niszczenia przez promienie UV fibryliny – białka sieciującego włókna elastynowe – objawia się to zagłębieniami i nierównościami na skórze;
- Stosować antyoksydanty – chronią one przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego; szczególnie polecana jest witamina C w połączeniu z witaminą E, razem działają synergicznie i przynoszą dojrzałej skórze dodatkowe korzyści. Witamina C pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, rozjaśnia i rozświetla skórę (a promienny blask to coś, o co walczy wiele 55-latek), natomiast witamina E – ze względu na powinowactwo do lipidów – łatwo przenika do naskórka i skóry właściwej, zapobiegając utracie wody i poprawiając elastyczność skóry.
Dowiedz się więcej o najbardziej skutecznych składnikach odmładzających.
Zabiegi polecane w okresie menopauzy
Na twarzy widać upływ czasu – to czas, aby nie tylko wspomóc regenerację i odbudowę skóry od środka, ale też usunąć pewne objawy np. poprzez mechaniczne uniesienie opadających tkanek bądź wypełnienie głębokich bruzd kwasem hialuronowym. Pamiętaj jednak, że korekty estetyczne powinny być poprzedzone zabiegami poprawiającymi jakość skóry. Uniesienie policzków czy wypełnienie ust niewiele da, jeśli chodzi o efekt odmłodzenia, gdy skóra będzie szara, zniszczona, zanieczyszczona, o niejednolitym kolorze. Dlatego osobom w wieku menopauzalnym szczególnie polecane są takie metody, jak:
- Zabiegi kondycjonujące skórę – to zarówno zabiegi kosmetyczne, jak i medyczne, takie jak mezoterapia intensywnie nawilżająca suchą skórę, iniekcyjne podanie preparatów stymulujących produkcję kolagenu i elastyny w skórze (np. z aminokwasami, atelokolagenem, hydroksyapatytem wapnia), mikrofrakcjonowanie, fale radiowe itp. Dzięki nim stopniowo jej jakość będzie się poprawiać, skóra stanie się bardziej gęsta i napięta;
- Wypełniacze kwasu hialuronowego – pozwalają uzupełnić ubytki tkankowe, np. bruzdy nosowo-wargowe, policzki, dolinę łez, zmarszczki marionetki, pojawiające się z czasem wgłębienia na skroniach czy na brodzie. To też najszybsza metoda na odmłodzenie ust – poprawę ich kształtu, objętości i nawilżenia. Zabieg zawsze powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej preparatem wysokiej jakości, tak aby był bezpieczny, a efekt naturalny i zgodny z oczekiwaniami;
- Zabiegi laserowe – lasery frakcyjne poprzez kontrolowane, kolumnowe uszkodzenia wywoływane w skórze bez naruszania warstwy naskórkowej prowadzą do jej głębokiej przebudowy – w procesie gojenia tworzą się nowe włókna kolagenowa, a tkanki ulegają zagęszczeniu i ujędrnieniu. Laseroterapia pozwoli też zamknąć popękane naczynka i zmniejszyć nasilającą się w tym wieku tendencję do rumienia i trądziku różowatego;
- Lifting bez skalpela – wiele kobiet ok. 45. roku życia oczekuje zabiegów unoszących tkanki, np. coraz bardziej widoczne chomiki, czyli opadające policzki. Służy temu tzw. thermolifting z wykorzystaniem fal radiowych czy coraz bardziej popularna technologia skoncentrowanych ultradźwięków HIFU.
Przeczytaj więcej na temat zabiegów polecanych w okresie menopauzy.
Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist
SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE
1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.
Zmarszczki?