OK

OK Cancel

Thank you

Close

Hiperpigmentacja – jak pozbyć się przebarwień ze skóry?

Przebarwienia na skórze mogą przybierać różną formę, ale ich źródłem zawsze jest nadmiar melaniny. Czasami jest to tylko defekt estetyczny, jednak nie można zapominać o tym, że może on być również niebezpieczny dla zdrowia. Czym właściwie jest hiperpigmentacja i jak skutecznie pozbyć się powstających na skórze przebarwień? Podpowiadamy!

Hiperpigmentacja - piegi na twarzy

Melanina w skórze i jej nadmiar – co warto wiedzieć?

Naturalnym pigmentem produkowanym w skórze jest wspomniana już melanina, która powstaje dzięki melanocytom (komórki pigmentowe). To, jak będzie wyglądała nasza skóra i jaki będzie kolor naszych oczu czy włosów, zależy właśnie od tego pigmentu. Wyróżnić można dwa typy melaniny: eumelaninę nadająca barwę brązowo-czarną oraz feomelaninę stanowiący barwnik żółto-czerwony, który przeważa u osób mających rude włosy.
Sama melanina ma jednak znacznie więcej funkcji, m.in. przeciwdziała namnażaniu się wolnych rodników i zapobiega przenikaniu szkodliwych promieni UV. Efekt ochrony zależy przede wszystkim od eumelaniny. Zwiększenie się produkcji tego barwnika zachodzi na przykład podczas opalania. Gdy pigmentu jest naprawdę dużo, zauważamy, że nasza skóra staje się ciemniejsza.

Albinizm, bielactwo jest przykładem niedoboru lub braku tego pigmentu. A czym jest nadmiar melaniny w skórze? Tak zwany melanizm oznacza, że pojawia się dużo pieprzyków, piegów i znamion. Taki nadmiar objawia się także w innych formach przebarwień na skórze. Warto wspomnieć o tym, że mutacje w obrębie komórek są niebezpieczne i mogą być ogniskiem rozwoju choroby nowotworowej.

Nie każdy wie, że zaburzenia barwnikowe mają charakter nie tylko nabyty, ale też wrodzony. Im jaśniejsza cera, tym większe prawdopodobieństwo występowania piegów oraz problemów związanych z opalaniem – taką skórę należy szczególnie chronić przed promieniami słonecznymi. Tutaj należy wspomnieć też o takim zjawisku, jak hiperpigmentacja – co to jest i jakie jej rodzaje możemy wyróżnić?

Hiperpigmentacja skóry – co oznacza?

Pojęciem hiperpigmentacji określa się zjawisko, jakim jest nadmierne wytwarzanie melaniny przez organizm. Powstające na skórze plamy mogą być jedną z przyczyn utraty pewności siebie. Chociaż w żadnym stopniu nie jest to powód do wstydu, to jednak walka z przebarwieniami, a w szczególności zapobieganie ich powstawaniu, jest ważna dla naszego zdrowia. Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą hiperpigmentacja? Leczenie jest konieczne w momencie, gdy wystąpią już pierwsze oznaki nowotworu skóry.

Większość obecnych na skórze zmian nie ma jednak tak groźnych skutków. Są one raczej defektem skórnym, z którym można walczyć na wiele sposobów. Jakie rodzaje hiperpigmentacji spotykamy najczęściej?
 
●     Melasma (nazywana też ostudą) przyjmuje najczęściej postać plam, które mają nieregularny kształt. Występują najczęściej w obrębie twarz. Ich barwa bywa różna – od jasno- do ciemnobrązowej. Takie plamy pojawiają się zazwyczaj na odsłoniętych obszarach skóry, a zwłaszcza tych, które są narażone na ekspozycję słoneczną. Są to tak zwane nabyte przebarwienia posłoneczne.
●     Piegi to niewielkie plamki na skórze, które zauważalne są w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie UV, najczęściej w centralnej części twarzy. Obecne są przede wszystkim u osób o jasnej karnacji.
●     Starcze plamy są zjawiskiem, które ma bezpośredni związek z zaawansowanym wiekiem. Takie przebarwienia występują zarówno na twarzy, jak i ciele. Mogą być uwarunkowane genetycznie.
●     Przebarwienia na twarzy potrądzikowe to problem, z którym borykają się osoby posiadające skórę skłonną do występowania na niej niedoskonałości. Nieodpowiednie obchodzenie się ze stanami zapalnymi może skutkować tym, że pozostawią one po sobie widoczny ślad. Hiperpigmentacja pozapalna bywa niezwykle uciążliwa. Takie przebarwienia niekiedy da się usunąć tylko poprzez zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Hiperpigmentacja – przyczyny

Przyczyn hiperpigmentacji jest wiele, a nie na wszystkie z nich mamy wpływ. Przykładem są predyspozycje hormonalne. Te wynikają z zaburzeń związanych z poziomami niektórych hormonów (mających wpływ na produkcję melaniny w skórze). Właśnie dlatego menopauza uważana jest za jedną z przyczyn hiperpigmentacji. Skóra dojrzała jest szczególnie skłonna do przebarwień.

Nie można zapominać o tak zwanym starzeniu hormonalnym. Wraz z wiekiem poziom estrogenów w organizmie jest coraz mniejszy, a to oznacza, że skóra nie tylko traci jędrność czy elastyczność, lecz także pojawiają się na niej wspomniane już plamy starcze.

Szczególnym i często występującym powodem hiperpigmentacji jest nadmierna ekspozycja na słońce, a dokładniej towarzyszący jej brak ochrony przeciwsłonecznej. To właśnie promienie UV wzmagają produkcję melaniny, a to prowadzi do ciemnienia skóry i powstawania przebarwień. Dlatego stosowanie kremu z filtrem zalecane jest niezależnie od pory roku (jest ważne również w momencie przyjmowania leków czy stosowania preparatów fotouczulających).

Tymczasem powodem przebarwień potrądzikowych może być m.in. mechaniczne uszkodzenie skóry, na jakie narażamy się podczas naruszania stanów zapalnych. Właśnie dlatego nie poleca się wyciskania zmian skórnych, takich jak pryszcze czy zaskórniki.

Czytaj też: Witamina C – Źródło Młodości Skóry >>>

hiperpigmentacja_tresc2_min.jpg

Plamy hiperpigmentacyjne – jak się ich pozbyć?

Niektóre plamy hiperpigmentacyjne są tak poważne, że w ich przypadku niezbędne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty. Dermatolog podpowie, z jakich zabiegów skorzystać – czy będzie to złuszczanie z użyciem kwasów, czy może konieczność użycia lasera.

Codzienna pielęgnacja skóry może jednak pomóc w walce z widocznymi przebarwieniami. Najważniejsze jest tutaj działanie rozjaśniające, wspomagające regenerację, nawilżające oraz prewencyjne mające zapobiegać powstawaniu nowych zmian.
W ofercie Vichy nie brakuje kosmetyków, które doskonale uzupełnią codzienną pielęgnację. W kategorii kremów na dzień na uwagę zasługuje przede wszystkim:

Vichy LIFTACTIV Collagen Specialist Krem na dzień

LIFTACTIV Collagen Specialist Krem na dzień – polecany każdemu, kto poszukuje skutecznego działania przeciwstarzeniowego. Produkt ten minimalizuje oznaki utraty kolagenu w skórze. Poprawia też owal twarzy i dzięki zawartości niacynamidu (4%) wyrównuje koloryt skóry oraz pomaga zlikwidować przebarwienia. Oprócz niego, główne składniki aktywne to wysoko skoncentrowane kolagenowe peptydy i witamina Cg (glukozyd askorbylu) . Produkt wyróżnia bogata formuła zmieniająca się w pudrową, aksamitną konsystencję. Krem szybko się wchłania. Nietłusta konsystencja sprawia, że skóra wydaje się przyjemna w dotyku, będąc jednocześnie odżywioną i nawilżoną.

Rutyna pielęgnacyjna nie może obyć się bez produktów zawierających ochronę przeciwsłoneczną. W tym przypadku asortyment Vichy jest niezwykle rozbudowany, dlatego każdy może znaleźć produkt, który odpowiada jego potrzebom! Ochrona przed promieniowaniem UV to między innymi:

Vichy UV-AGE DAILY lekki fluid przeciw oznakom fotostarzenia

UV-AGE DAILY, czyli Lekki fluid przeciw oznakom fotostarzenia z ochroną SPF 50+. Ten produkt ma za zadanie zabezpieczać skórę przed przebarwieniami. Wodna formuła jest niezwykle lekka i została oparta na wielokrotnie opatentowanej technologii Netlock oraz aktywnych składnikach przeciwstarzeniowych. To zaawansowana warstwa ochronna, wyjątkowo odporna i niewidoczna. Zawartość niacynamidu (2%) pomaga radzić sobie z przebarwieniami. Skuteczność korygująca oznaki fotostarzenia, w tym przebarwienia i brak jędrności, została potwierdzona klinicznie.

Vichy LIFTACTIV B3 krem przeciw przebarwieniom SPF 50

LIFTACTIV B3 Krem przeciw przebarwieniom SPF 50 oferuje szerokie spektrum działania chroniącego przed promieniowaniem UV. Rekomendowany jest dla każdego, kto szuka skutecznego działania przeciwstarzeniowego oraz chce redukować i zapobiegać powstawaniu przebarwień czy zmarszczek. Ma lekką i kremową formułę, która zmienia się w pudrową oraz aksamitną konsystencję. Kosmetyk szybko się wchłania i zapewnia odczuwalny komfort, odżywienie i nawilżenie skóry. W składzie znalazła się między innymi silnie działająca witamina B3 (niacynamid).

Vichy NEOVADIOL odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50

NEOVADIOL Odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50 będzie odpowiedni dla kobiet w okresie menopauzy i po niej. To kosmetyk o szerokim spektrum działania, dodatkowo wzmocniony niacynamidem. Mamy tutaj nowy kompleks składników aktywnych zapewniający potrójną skuteczność w pielęgnacji skóry. Działa na zmarszczki, przywraca jędrność i pomaga redukować przebarwienia. To nietłusty, odżywczy, otulający krem, który szybko się wchłania. W składzie znaleźć można kwasy omega 3-6-9 pochodzące z oleju z otrębów ryżowych, kwas hialuronowy, perłowe pigmenty, wodę wulkaniczną Vichy, proksylan oraz polisacharydy pochodzące z nasion kasji.

Vichy LIFTACTIV B3 Serum na przebarwienia i zmarszczki

LIFTACTIV B3 Serum na przebarwienia i zmarszczki z niacynamidem i kwasem glikolowym sprawdzi się nie tylko w przypadku skóry dojrzałej. Jego wysoko skoncentrowana formuła działa na różnych poziomach naskórka. Pomaga delikatnie złuszczać przebarwienia na powierzchni skóry. Produkt ten wygładza zmarszczki i przywraca pożądany blask. To również ultralekka konsystencja, która szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy.

Vichy NEOVADIOL Meno 5 Dwufazowe serum

NEOVADIOL Meno 5 Dwufazowe serum to produkt odpowiedni do skóry dojrzałej. Działa aż na 5 oznak starzenia. Przede wszystkim modeluje owal twarzy, redukuje przebarwienia, wygładza zmarszczki, przywraca blask i uzupełnia utraconą warstwę lipidową.. W składzie znaleźć można antyoksydacyjny niacynamid, witaminy Cg (glukozyd askorbylu) i E, kwas glikolowy, odżywcze kwasy Omega 6-9 pochodzące z oleju z pestek moreli, ale też unikalne połączenie proksylanu oraz polisacharydów pochodzących z nasion kasji.

Hiperpigmentacja skóry – jak jej zapobiegać?

Hiperpigmentacja może wystąpić u każdego. Jak niwelować ją szybko i skutecznie? Niekiedy nie obędzie się bez wizyty u specjalisty, czyli dermatologa. Zwłaszcza gdy widoczne zmiany są naprawdę duże i istnieje podejrzenie rozwoju choroby. Wiele osób zapomina jednak o tym, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też warto jak najszybciej wprowadzić w życie kilka sprawdzonych kroków, dzięki którym skóra będzie odpowiednio chroniona i w znacznie mniejszym stopniu narażona na hiperpigmentację.

Wspomniana już wcześniej pielęgnacja jest tutaj podstawą. Dobrze dobrane kremy, sera czy inne produkty z tej samej kategorii pomagają wzmacniać naturalną barierę ochronną. Kluczowy będzie też krem z SPF, jednak pamiętajmy również że przed promieniowaniem UV chronią też ubrania (latem warto nosić te przewiewne i szyte z naturalnych materiałów), a także takie akcesoria, jak kapelusze czy okulary przeciwsłoneczne ze szkłami posiadającymi filtr UV.

kobieta w kapeluszu, chroniąca się przed hiperpigmentacją

Szczególnie w okresie letnim należy wystrzegać się stosowania niektórych kwasów złuszczających (na przykład AHA i BHA). Sprawiają one, że skóra staje się wrażliwsza na działanie promieniowania UV. Jeżeli już sięgamy po kosmetyki tego rodzaju, zawsze zaaplikujmy później krem z możliwie jak najwyższą ochroną przeciwsłoneczną. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na stosowane leki oraz preparaty lecznicze. Niektóre z nich mogą być fotouczulające. W takim przypadku unikanie długiej ekspozycji na słońce również jest wskazane.

Hiperpigmentacja skóry – podsumowanie

Nadmiar melaniny w skórze skutkuje powstawaniem przebarwień, które są nie tylko nieestetyczne, ale także mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Istnieją sprawdzone sposoby pozwalające zapobiegać pojawianiu się brązowych plam – jest to między innymi stosowana codziennie (niezależnie od pory roku) ochrona przeciwsłoneczna czy właściwie dobrana pielęgnacja skóry.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre z rodzajów hiperpigmentacji są naturalnym zjawiskiem występującym na przykład wraz z wiekiem lub mającym uwarunkowania genetyczne. Na większość tego rodzaju defektów skórnych możemy działać poprzez dopasowanie odpowiednich produktów – nie zawsze konieczna jest ingerencja w postaci profesjonalnych zabiegów kosmetycznych czy tych z zakresu medycyny estetycznej.
 
Dobrze dobrany do potrzeb skóry krem na przebarwienia jest w stanie zmniejszyć widoczność brązowych plam. To samo tyczy się serum. W jego składzie powinno znaleźć się jak najwięcej silnie działających składników aktywnych, które mają za zadanie rozjaśniać przebarwienia. Tego rodzaju kosmetyki obecne są przede wszystkim w ofercie Vichy. To nie tylko kremy na dzień, ale też sera czy produkty z SPF – wszystko, co jest potrzebne do zbudowania od podstaw codziennej rutyny chroniącej skórę przed przebarwieniami!

Zespół Vichy

Rekomendowane produkty

go to top