OK

OK Cancel

Thank you

Close

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

1.Olejek z drzewa herbacianego - grzybica stóp i paznokci

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany doskonale radzi sobie z leczeniem grzybicy stóp i paznokci. Regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego na paznokcie lub skórę stóp pomoże zahamować rozwój drobnoustrojów i pozbyć się nieestetycznych zmian. W tym celu najlepiej dodać kilka kropel olejku do stosowanego na co dzień kremu do stóp lub przygotować specjalną kąpiel wodną z jego dodatkiem. Olejek herbaciany może też okazać się pomocny przy zwalczaniu nadmiernej potliwości stóp oraz pękającej skóry na piętach.

2. Olejek herbaciany na trądzik

Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne olejek herbaciany jest uznawany za jeden ze skutecznych sposobów na trądzik. Olejek zwalcza bakterie, działa przeciwzapalnie, przenika w głąb porów i rozluźnia zablokowane w nich sebum oraz zanieczyszczenia, które stanowią bezpośrednią przyczynę zaskórników i ropnych zmian. Olejek herbaciany najlepiej jednak stosować w połączeniu z innym olejem np. kokosowym, by zanadto nie przesuszyć skóry, zaś po jego użyciu należy pamiętać o aplikacji odpowiedniego kremu do twarzy dla skóry trądzikowej np. kremu z serii Vichy Normaderm.

3. Szampon z olejkiem herbacianym

Olejek z drzewa herbacianego może też doskonale sprawdzić się jako dodatek do stosowanego na co dzień szamponu do włosów - szczególnie, jeśli zmagamy się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, łupieżem czy innymi, bakteryjnymi chorobami skóry głowy. Szampon z olejkiem herbacianym pobudzi krążenie krwi w skórze głowy, zapobiegnie stanom zapalnym i infekcjom grzybiczym, ureguluje pracę gruczołów łojowych i odświeży fryzurę. Olejek herbaciany może być też stosowany przy zabiegu olejowania włosów np. w połączeniu z olejem rycynowym i migdałowym.

4. Olejek herbaciany przeciw przykremu zapachowi

Bakteriobójcze właściwości olejku z drzewa herbacianego pozwolą nam przeciwdziałać nadmiernemu poceniu i przykremu zapachowi pod pachami. Przemywanie skóry pod pachami olejkiem zwalczy bakterie, dla których pot stanowi idealne środowisko do rozwoju i które stanowią bezpośrednią przyczynę nieprzyjemnej woni. W tym przypadku nie zapominjamy jednak o zastosowaniu odpowiedniego antyperspirantu po skończonej “kuracji”.

5. Lekarstwo na przeziębienie

Olejek herbaciany może nam pomóc zwalczyć przeziębienie, szczególnie w przypadku, gdy zmagamy się z uporczywym katarem. Wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego będzie skutecznym sposobem na udrożnienie układu oddechowego.

6. Sposób na nieświeży oddech


Nasze usta są domem dla wielu bakterii, które niekiedy mogą powodować problem nieświeżego oddechu. Płukankę z olejku herbacianego i wody warto również stosować w przypadku bólu gardła, a także stanu zapalnego dziąseł.

7. Olejek herbaciany na ból mięśni

Olejek z drzewa herbacianego może przynieść ulgę bolącym mięśniom, jeśli dodamy kilkanaście kropel tego płynu do kąpieli. Jeszcze lepsze efekty odprężenia uzyskamy łącząc olejek herbaciany z solą Epsom (sól gorzka), która stanowi bogate źródło magnezu. Do kąpieli możemy też dodać mieszankę różnych olejków.

8. “Lek” na łuszczycę

Olejku herbacianego nie można traktować jako specjalistycznego leku zwalczającego łuszczycę, ale olej ten może okazać się bardzo przydatny w zrzucaniu przez skórę łuszczącego się naskórka. Dzięki skutecznym właściwościom przeciwzapalnym olejek pomoże zmniejszyć dyskomfort i przyspieszy proces gojenia się podrażnionej powierzchni skóry.

9. Środek kojący po ukąszeniu owada

Olejek z drzewa herbacianego warto wykorzystać również w przypadku uczucia świądu po ukąszeniu owada. Olejek zmniejszy obrzęk i zaczerwienienie skóry, a także zminimalizuje uporczywe uczucie swędzenia lub pieczenia. Preparat ten może też okazać się pomocny przy opatrywaniu drobnych skaleczeń i otarć skóry.

10. Dezynfekcja rąk

Antybakteryjne i przeciwwirusowe właściwości olejku herbacianego sprawiają, że olejek herbaciany idealnie sprawdzi się w roli płynu do dezynfekcji rąk. Łącząc go np. z wodą, możemy zastąpić nim specjalistyczne mydła antybakteryjne lub mocne środki chemiczne.

Zespół Vichy

go to top