Szampon przeciw-
łupieżowy
– jaki wybrać?
Jak powinien działać dobry szampon na łupież?
- W leczeniu łupieżu stosuje się szampony przeciwłupieżowe o działaniu przeciwgrzybiczym i keratolitycznym.
- Ważne, aby dermokosmetyk ten nawilżał teżskórę głowy – przesuszenie może nasilić objawy łupieżu.
- Jeśli objawy nie ustąpią po 3-4 tygodniach kuracji, należy skontaktować się z dermatologiem.
Łupież jest najczęściej występującym schorzeniem skóry głowy – uważa się, że może dotykać nawet 50% społeczeństwa1. Aby doszło do wystąpienia jego objawów, muszą zaistnieć na skórze głowy odpowiednie warunki tłuszczowe do rozwoju grzyba drożdżopodobnego z gatunku Malassezia – wpływ na to mają czynniki genetyczne, ale też nieodpowiednia higiena, styl życia czy wzmożone przetłuszczanie się skóry głowy pod wpływem zmian hormonalnych. Grzyb ten żywi się trójglicerydami obecnymi w łoju, w procesie tym wytwarzając wolne kwasy tłuszczowe, które podrażniają skórę i przyspieszają fizjologiczny proces odnowy komórek naskórka, co jest widoczne jako jego płatkowe łuszczenie się. Dlatego celem szamponu przeciwłupieżowego jest przede wszystkim działanie przeciwgrzybicze – ma likwidować przyczynę, a nie tylko objawy.
Dowiedz się więcej o przyczynach łupieżu.
Szampon na łupież – składniki
Do najbardziej skutecznych i najczęściej stosowanych w szamponach przeciwłupieżowych składników zalicza się:
- siarczek selenu / dwusiarczanek selenu – ma silne działanie przeciwgrzybicze, skuteczność 1% roztworu siarczku selenu w leczeniu łupieżu została potwierdzona badaniami klinicznymi2, redukuje też swędzenie towarzyszące łupieżowi i ułatwia „odrywanie” się nagromadzonych i przyklejonych do skóry głowy łusek złuszczającego się naskórka,
- pirytonian cynku – ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, zmniejsza też łojotok, po umyciu głowy długo pozostaje na skórze głowy, co zwiększa skuteczność terapii,
- ketokonazol – to pochodna imidazolu o silnym działaniu przeciwgrzybiczym, reguluje też pracę gruczołów łojowych oraz ułatwia oddzielanie łusek od skóry głowy; w szamponach stosowana w stężeniu do 2%; mimo niskiej wchłanialności w takiej formie przez skórę szampony na bazie tej substancji nie są polecane kobietom w ciąży i karmiącym oraz małym dzieciom,
- pirokton olaminy – eliminuje patologiczną florę bakteryjną i grzyby, normalizuje wydzielanie łoju, ma działanie przeciwzapalne,
- oktopiroks – niszczy różne formy mikroorganizmów, w tym grzyby, zmniejsza łojotok, działa przeciwzapalnie,
- klimbazol – prowadzi do eliminacji patologicznych grzybów bytujących na skórze głowy,
- smoła węglowa – substancja pozyskiwana w wyniku odgazowania węgla kamiennego (jako jeden z produktów ubocznych), stosowana w dermatologii w stężeniu do 5%, spowalnia proces dzielenia się komórek naskórka, łagodzi świąd; trzeba uważać z jej stosowaniem, bo uwrażliwia skórę na słońce, może też pozostawiać na głowie nieprzyjemny zapach,
- kwas salicylowy – ma działanie keratolityczne, pomaga pozbyć się łuszczącego się płatami naskórka.
Kwas salicylowy to niezbędny składnik szamponów na uporczywy łupież.
Ma on działanie keratolityczne – rozluźnia połączenia keratynowe w naskórku na tyle mocno, że łuski złuszczającego się naskórka bez problemu odchodzą od skóry. Stosowany jako składnik pomocniczy razem ze związkami o działaniu przeciwgrzybiczym.
Ponadto w szamponach przeciwłupieżowych stosuje się takie substancje, jak: dziegieć, ichtiol i związki siarki (łagodzą świąd i zmniejszają łuszczenie się skóry), mocznik, pirytonian cynku i tiosalicylan cynku (podobnie jak kwas salicylowy mają działanie keratolityczne), witaminę A (reguluje proces odnowy komórkowej) oraz składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym (np. wodę termalną Vichy). To bardzo ważne, ponieważ substancje czynne zawarte w szamponach na łupież mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy – warto więc wybrać taki preparat, który ma łagodną, pielęgnacyjną formułę, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany nie tylko leczniczo (jako kilkutygodniowa kuracja), ale też profilaktycznie (rzadziej, np. 1-2 razy w miesiącu, dla podtrzymania efektu).
Szampon peelingujący to dermokosmetyk 2w1 polecany na ciężki, tłusty łupież.
Dzięki delikatnej formule peelingującej głębooczyszczający szampon przeciwłupieżowy DERCOS K eliminuje widoczny łupież i jego pozostałości, nawet te przylegające do włosów i skóry głowy.
W szamponie zostały zastosowane składniki o skutecznym działaniu przeciwłupieżowym i keratolitycznym (pirokton olaminy, kwas salicylowy). Szampon jest hipoalergiczny i przebadany na skórze wrażliwej. Idealny do codziennego użytku. Formuła o pH 5,5 (zbliżonym do naturalnego pH skóry głowy) pomaga walczyć z widocznym łupieżem powstającym wskutek zachwiania równowagi mikrobiomu skóry. Klinicznie potwierdzona znacząca redukcja łupieżu już od pierwszego tygodnia stosowania3.
Jak stosować szampon przeciwłupieżowy?
- Wybór szamponu – na rynku jest wiele szamponów przeciwłupieżowych, jednak mówimy tutaj o leczeniu schorzenia dermatologicznego – dlatego najlepiej wybrać dermokosmetyk o udowodnionym badaniami działaniu. Dzięki temu masz pewność, że terapia będzie nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna dla skóry głowy i włosów. Substancje przeciwgrzybicze mają silne działanie – jeśli są niesprawdzonego pochodzenia albo użyto ich w nieodpowiedniej formule czy stężeniu, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Możesz też poradzić się dermatologa.
- Czytaj instrukcje – niektóre szampony wystarczy nałożyć na skórę głowy na 2-3 minuty, inne powinny pozostawać na niej dłużej. Jedne zaleca się stosować nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, inne można częściej. Są szampony typowo lecznicze (do krótkiego stosowania, jako terapia), inne można włączyć do codziennej pielęgnacji jako profilaktykę. Trzymaj się dokładnie zaleceń producenta!
- Nie trzyj mocno głowy podczas mycia – nie wolno odrywać łusek łupieżu na siłę, bo możesz uszkodzić skórę głowy i zwiększyć ryzyko nadkażeń bakteryjnych. Może też dojść do naruszenia cebulek włosów, co będzie obserwowane jako nadmierne wypadanie włosów. Jeśli chcesz wspomóc złuszczenia płatków naskórka, wybierz szampon ze składnikami o działaniu keratolitycznym, np. z kwasem salicylowym.
- Obserwuj efekty – producenci podają na opakowaniu, jak długo powinna trwać terapia przeciwłupieżowa. Zwykle to 3-4 tygodnie. Po tym czasie powinny być widoczne rezultaty – tj. całkowita eliminacja łupieżu, nawet silnego. Jeśli po tym czasie nie zobaczysz rezultatów, odwiedź dermatologa. Prawdopodobnie jest jakaś inna przyczyna nadmiernego łuszczenia się naskórka – po odpowiedniej diagnozie lekarz zaleci ci właściwą terapię leczniczą.
- Zapobiegaj nawrotom – niestety, łupież ma to do siebie, że lubi nawracać. Dlatego po zakończonej terapii łagodny szampon przeciwłupieżowy stosuj profilaktycznie, np. raz w tygodniu (w przypadku tendencji do ciężkiego łupieżu tłustego) bądź rzadziej (np. raz na miesiąc w przypadku łagodnej formy łupieżu). Dzięki temu zapobiegniesz nawrotom łupieżu.
Dowiedz się również o innych sposobach na łupież.
Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?
W gamie Dercos znajdziesz aż kilka szamponów przeciwłupieżowych dopasowanych do rodzaju i potrzeb skóry głowy oraz włosów, dzięki czemu zyskujesz najbardziej skuteczne działanie i gwarancję odpowiedniej pielęgnacji na co dzień. Szampony oparte są o składniki przeciwgrzybicze, jak pirokton olaminy lub dwusiarczek selenu, kwas salicylowy (o działaniu keratolitycznym), wzbogacone o dodatkowe składniki pielęgnacyjne, np. glicerynę. Regularnie stosowane zapewniają widoczny efekt poprawy już od pierwszego tygodnia stosowania.
Oczyszczający szampon przeciwłupieżowy K – do włosów przetłuszczających się i ciężkiego, przylegającego łupieżu
Szampon z dodatkiem 1,3% kwasu salicylowego i piroktonu olaminy radzi sobie nawet z tłustym uporczywym łupieżem. Dzięki delikatnej formule złuszczającej eliminuje widoczny łupież i usuwa przylegające do włosów i skóry głowy łuski. Szampon jest hipoalergiczny i przebadany na skórze wrażliwej, ma działanie kojące i łagodzące. Idealny do codziennego stosowania.
Wypróbuj: Oczyszczający szampon przeciwłupieżowy Dercos K
Szampon przeciwłupieżowy Dercos DS – do włosów suchych
Szampon przeciwłupieżowy z głęboko oczyszczającą formułą przeznaczony jest do włosów suchych i tzw. suchego łupieżu. Działa już od pierwszego użycia, jednocześnie zapewniając włosom odpowiednią pielęgnację i nawilżenie. Nie tylko skutecznie usuwa łupież, ale też przeciwdziała jego nawrotom przez 6 tygodni, zapewniając długotrwałe uczucie komfortu.
Wypróbuj: Szampon przeciwłupieżowy Dercos DS do włosów suchych
Szampon przeciwłupieżowy Dercos DS – do włosów normalnych i przetłuszczających się
Szampon przeciwłupieżowy z głęboko oczyszczającą formułą do włosów normalnych oraz przetłuszczających się. Działa już od pierwszego użycia i przeciwdziała nawrotom łupieżu przez 6 tygodni, zapewniając długotrwałe uczucie komfortu.
Wypróbuj: Szampon przeciwłupieżowy Dercos DS do włosów normalnych i przetłuszczających się
Szampon keratolityczny PSOlutions – do skóry z tendencją do łuszczycy
Specjalistyczny szampon o działaniu złuszczającym i keratolitycznym na bazie 5% mocznika, 2% kwasu salicylowego i 1% gliceryny. Pozwala pozbyć się grubych, przylegających łusek, charakterystycznych dla łuszczycy skóry głowy, jednocześnie przeciwdziała podrażnieniu, swędzeniu i zaczerwienieniu skóry. Nawilża, zapewniając włosom miękkość i elastyczność. Ma hipoalergiczną formułę testowaną na wrażliwej skórze głowy.
Wypróbuj: Szampon keratolityczny Dercos PSOlutions do skóry z tendencją do łuszczycy
Źródła:
1 Turner G. A., Hoptroff M., Harding C. R.: “Stratum corneum dysfunction in dandruff” International Journal of Cosmetic Science, 2012, 34, 298–306
2 M. Rapaport, A randomized, controlled clinical trial of four anti-dandruff shampoos, „J Int Med Res”, 9 (2), 1981, s. 152–156, DOI: 10.1177/030006058100900213, PMID: 7014286.
3 Ocena kliniczna, 32 osoby, ponad 4 tygodnie.