Pielęgnacja skóry głowy – TAK i NIE
Większość osób skupia się przede wszystkim na atrakcyjnym wyglądzie włosów, zapominając, że ich kondycja zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie znajduje się skóra głowy. Wygładzanie prostownicą, stylizacje z użyciem obciążających produktów (np. żeli, wosków, lakierów), rozjaśnianie, mocne upinanie czy przedłużanie włosów – te wszystkie zabiegi mają na celu upiększenie fryzury, ale stosowane często mogą niekorzystnie odbić się na kondycji skóry głowy, prowadząc do różnych problemów: podrażnienia, stanów zapalnych, łupieżu czy nawet wypadania włosów. Dlatego w codziennej pielęgnacji warto trzymać się kilku zasad, aby cieszyć się zdrową skórą głowy, a tym samym gęstymi i zadbanymi włosami. Staraj się obchodzić z włosami łagodnie i delikatnie na każdym etapie pielęgnacji i stylizacji!
TAK!
Mycie i suszenie
- Przed myciem dobrze jest wyszczotkować włosy, aby usunąć z nich resztki środków stylizacyjnych.
- Podczas mycia głowy wykonuj delikatny masaż głowy. Nie musisz jej drapać ani agresywnie szorować – zobacz, jak to robią profesjonaliści i staraj się ich naśladować.
- Dokładnie spłukuj szampon ze skóry głowy – jego pozostałości mogą podrażniać skórę głowy i zatykać ujścia gruczołów łojowych.
- Podobnie postępuj z odżywką (chyba że jest to formuła bez spłukiwania).
- Jeśli to możliwe, pozostaw włosy po umyciu do naturalnego wyschnięcia, wcześniej odciskając nadmiar wilgoci w ręcznik (rób to ostrożnie, bez mocnego pocierania!).
- Jeśli musisz użyć suszarki, ustaw strumień powietrza na niezbyt wysoką temperaturę i trzymaj urządzenie w odległości min. 15-20 cm od głowy. Dobrym wyborem są suszarki z jonizacją i zimnym nawiewem, które zamykają łuski włosów w trakcie suszenia.
- Unikaj do mycia włosów wody gorącej i twardej, która je mocno wysusza. Na koniec spłucz włosy chłodną wodą.
- Wybieraj produkty o łagodnych, niepodrażniających formułach dermokosmetycznych. Zbyt „agresywny” szampon może podrażnić nie tylko skórę głowy, ale nawet powiek i twarzy (podczas spłukiwania)!
- Zawsze dobieraj rodzaj szamponu i odżywki do potrzeb skóry głowy i rodzaju włosów. Innych kosmetyków potrzebują włosy suche i zniszczone, a innych przetłuszczające się. Pamiętaj, że potrzeby te mogą się zmieniać w ciągu roku i całego życia.
- Włosy myj tak często, jak tego wymagają! Nie można z tym przesadzić i nie jest prawdą, że częste mycie potęguje produkcję sebum. Wręcz przeciwnie – nieodpowiednie oczyszczanie skóry głowy może prowadzić do zatkania ujść gruczołów łojowych i nasilenia łojotoku, co sprzyja powstaniu łupieżu.
Problemy skóry głowy
- W przypadku problemów z łupieżem także zwróć uwagę na rodzaj stosowanego szamponu przeciwłupieżowego – inne kosmetyki są przeznaczone do łupieżu suchego, a inne do łupieżu tłustego. Są też specjalne formuły bezpieczne dla wrażliwej skóry głowy.
- Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, np. skóra zaczyna swędzieć lub łuszczyć się bez wyraźnego powodu, skonsultuj się z dermatologiem. Może to być objaw zwykłego podrażnienia albo trudniejszego w leczeniu schorzenia, np. łuszczycy. Jeśli to łupież, kuracja szamponem przeciwłupieżowym przyniesie widoczną poprawę po ok. 3-4 tygodniach jego regularnego stosowania.
- Szampon przeciwłupieżowy powinien pozostać na skórze głowy ok. 3-5 minut, zanim go spłuczesz. Dzięki temu zawarte w nim składniki aktywne (przede wszystkim o działaniu przeciwgrzybiczym) skutecznie zadziałają.
- Nawet gdy znikną objawy łupieżu, szampon przeciwłupieżowy warto stosować profilaktycznie – aby uniknąć nawrotów.
- Warto też regularnie badać skórę głowy u dermatologa bądź trychologa np. 1-2 razy w roku, aby sprawdzić jej stan – dzięki badaniu trychoskopowemu dowiesz się np. więcej o kondycji mieszków włosowych. Skórę głowy warto też kontrolować pod kątem niepokojących zmian, np. raka podstawnokomórkowego czy czerniaka.
Pielęgnacja
- Latem chroń skórę głowy przed szkodliwym działaniem promieni UV czapką bądź kapeluszem. Dostępne są też specjalne spreje ochronne z filtrami.
- Rodzaj i formułę odżywki dobierz do rodzaju włosów – może to być balsam bez spłukiwania, tradycyjna ekspresowa odżywka „pod prysznic”, lekki sprej.
- Regularnie stosuj maski nawilżające, regenerujące, odżywcze – w zależności od potrzeb włosów. Zwykle wystarczy je aplikować raz na 1-2 tygodnie, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji.
- Raz na jakiś czas warto też wybrać się do fryzjera, który przeprowadzi na nich zabieg intensywnie nawilżający i regenerujący. Zrób to przed wakacjami (aby je wzmocnić) i po lecie (aby naprawić szkody wyrządzone przez słońce czy sól morską).
- Szczególnej pielęgnacji wymagają włosy rozjaśniane – najlepiej stosować do ich specjalne szampony i odżywki przeznaczone do blondów, które intensywnie nawilżają, dodają blasku, przedłużają trwałość koloru, chronią go przed blaknięciem i zmianą odcienia na żółty (to zasługa zawartych w nich niebieskich pigmentów osadzających się na powierzchni włosów).
- Pamiętaj, że odżywka służy do kondycjonowania włosów, a nie skóry głowy – nie nakładaj jej więc przy ich samej nasadzie, tylko na długości pasma (szczególnie końcówkach, które zwykle są w najgorszej kondycji). Po aplikacji rozczesz włosy grzebieniem o szerokim rozstawie zębów, aby dokładnie rozprowadzić kosmetyk.
- Po kąpieli w morzu umyj głowę pod prysznicem lub przynajmniej spłucz ją czystą wodą. Sól osadza się w środku włosa i jest niebezpieczna zwłaszcza wtedy, gdy nie wysuszysz włosów ręcznikiem – woda odparowuje, włos staje się suchy i bardziej podatny na podrażnienia. Podobnie działa chlor stosowany w basenach.
Stylizacja
- Korzystaj z miękkich akcesoriów do układania włosów. Najlepsze są szczotki z naturalnego włosia oraz rogowe bądź drewniane (nie metalowe!) grzebienie.
- Do codziennej stylizacji włosów stosuj jak najmniej obciążające kosmetyki o lekkich formułach (np. spreje, które pomagają modelować fryzurę bez sklejania włosów i jednocześnie mają właściwości nawilżające).
- Zabiegi z użyciem wysokiej temperatury (np. z prostownicą czy lokówką) rób tylko okazyjnie, a nie na co dzień. Zawsze stosuj wtedy kosmetyki termoochronne, które zabezpieczą włosy przed przegrzaniem i popaleniem. Pamiętaj, że urządzeń tych nie wolno używać na wilgotnych włosach.
NIE!
- Nie używaj metalowych akcesoriów do stylizacji włosów – mogą one w sposób mechaniczny je uszkadzać.
- Nie trzyj mocno włosów ręcznikiem! Osusz je, delikatnie je oklepując lub zawijając na kilka minut w ręcznik lub w turban. Wcześniej odciśnij je dłonią z nadmiaru wilgoci.
- Nie susz włosów wysoką temperaturą.
- Nie stosuj zbyt często prostownicy czy lokówki, rób to tylko okazyjnie.
- Nie ściągaj włosów i nie spinaj ich mocno gumką. Uważa się, że naprężenia, jakim wtedy są poddawane mieszki włosowe, mogą je trwale uszkadzać i powodować nadmierne wypadanie włosów.
- Nie stosuj lotionów i wcierek na bazie alkoholu, zalecanych czasami np. na łupież, które mogą podrażnić skórę głowy i nasilić stan zapalny. Z łupieżem najlepiej rozprawi się dobry szampon przeciwłupieżowy.
- Nie eksperymentuj z domowymi przepisami na mocne włosy, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
- Nie sięgaj też po produkty niewiadomego pochodzenia i podróbki. Ich składy zwykle nie są przebadane i możesz zrobić krzywdę swoim włosom i skórze głowy.
- Nie stosuj, jeśli nie musisz, środków stylizacyjnych, zwłaszcza sklejających i obciążających włosy, takich jak lakiery, żele, pasty i inne.
- Nie wystawiaj włosów na intensywne działanie słońca.
- Nie nakładaj odżywek ani masek od samej nasady włosów, bo to może pobudzić produkcję gruczołów łojowych na skórze głowy.
- Nie chodź spać z mokrą głową – wilgotne włosy są „rozpulchnione” i przez to bardziej narażone na łamanie i uszkodzenia.