Jak dobrać rodzaj podkładu i jego kolor?
Jak dobrać podkład?
Idealnie dobrany podkład wyglądajak „druga skóra”, tylko nieskazitelna, gładka i promienna.
Jak go dobrać do rodzaju i koloru skóry? Podpowiadamy!
- Podkład powinien być dobrany do rodzaju i potrzeb skóry. Pamiętaj, że one też mogą się zmieniać, np. w zależności od pór roku.
- Idealnie dobrany kolor po prostu znika na skórze, idealnie się z nią stapiając. Wybierając go, sprawdź efekt w dziennym świetle.
- Stopień krycia podkładu zależy nie tylko od jego formuły, ale teżilości aplikowanych warstw.
- Dobrze dobrany podkład wygląda jak „druga skóra”, nie daje efektu maski
Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?
Podkład to coś więcej niż produkt barwiący i korygujący koloryt skóry. Wielofunkcyjne formuły podkładów są często wzbogacone w składniki pielęgnacyjne, podobnie jak krem (choć go nie zastąpią), a podstawowym kryterium ich doboru powinno być dopasowanie jego formuły do rodzaju bądź potrzeb skóry. I tak:
Skóra sucha:
– najlepszym wyborem dla niej będą podkłady nawilżające,
– mogą mieć konsystencję lekką, żelową (idealną na lato) bądź bardziej kremową (polecaną zimą i do skór dojrzałych),
– często są wzbogacane w witaminy i inne składniki rewitalizujące,
– dobrze, aby zawierały filtr SPF chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV;
Skóra mieszana i tłusta:
– na jej potrzeby najlepiej odpowie podkład matujący o formule oil-free, który zapobiega błyszczeniu się i nadmiernej produkcji sebum,
– taki podkład ma też działanie kryjące i wysoką trwałość – utrzymuje się na skórze wiele godzin,
– możesz też spotkać się z tzw. podkładami inteligentnymi do skóry mieszanej – nawilżają one jej suche partie, a matują te, które nadmiernie się świecą (strefę T);
Skóra trądzikowa:
– szukaj specjalnych podkładów przeznaczonych do skóry z niedoskonałościami,
– oprócz korygującego mają działanie lecznicze i pomagają hamować stany zapalne i redukować niedoskonałości (zawierają np. kwas salicylowy),
– charakteryzują się dużą mocą krycia (są w stanie zamaskować krosty i wypryski, wyrównują strukturę skóry),
– zwróć uwagę, czy podkład jest niekomedogenny – badania wskazują, że ciężkie maskujące podkłady wprawdzie poprawiają wygląd skóry trądzikowej, ale mogą też utrudniać jej leczenie i nasilać zmiany zapalne bądź powodować ich nawroty1;
Skóra wrażliwa:
– wymaga szczególnego podejścia, gdyż nieodpowiednio dobrany kosmetyk kolorowy może ją podrażnić,
– szukaj podkładów dermokosmetycznych dostępnych w aptekach, przebadanych dermatologicznie, bezzapachowych, bezpiecznych dla osób ze skórą wrażliwą i alergiczną,
– dobry podkład do skóry wrażliwej nie tylko jej nie szkodzi, ale też pomaga – zawiera składniki kojące i łagodzące (np. wodę termalną z Vichy),
– w przypadku skóry nadreaktywnej dobrze sprawdzają się też podkłady mineralne,
– pamiętaj, że cechy wrażliwości mogą mieć różne rodzaje skóry, nawet tłusta czy trądzikowa;
Skóra szara, zmęczona:
– najlepszym wyborem dla niej będą podkłady nawilżające i rozświetlające, wzbogacone w składniki odbijające światło, dzięki którym skóra od razu nabiera świeżego, wypoczętego wyglądu,
– warto szukać podkładów bogatych w substancje neutralizujące wolne rodniki i wysokie filtry SPF, aby przeciwdziałać widocznym na skórze skutkom stresu oksydacyjnego,
– wzbogacony w witaminy odżywi skórę od środka, przywracając jej naturalny blask;
Skóra naczynkowa:
– potraktuj ją jak skórę wrażliwą – w jej przypadku najlepiej sprawdzą się podkłady kojące i łagodzące,
– na rynku są też dostępne specjalne podkłady do skóry naczynkowej bogate w składniki uszczelniające naczynka, o tonacji łagodzącej rumień widoczny na twarzy;
Skóra z przebarwieniami:
– jeśli chcesz je zakamuflować, sięgnij po dobry podkład kryjący,
– sprawdzą się też podkłady rozświetlające, które ujednolicają koloryt skóry,
– możesz też poszukać fluidów wzbogaconych w składniki rozjaśniające przebarwienia, np. witaminę C,
– niezbędna będzie też obecność wysokiego filtra SPF.
Zmiana podkładu
Rodzaj skóry może się zmieniać nie tylko wraz z wiekiem, ale też pod wpływem czynników zewnętrznych. Wraz z nimi zmień podkład, tak aby jak najlepiej odpowiadał aktualnym potrzebom twojej skóry.
Jak dobrać stopień krycia podkładu?
To wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać:
- lekko kryjące podkłady – mają lekkie, wodniste bądź żelowe konsystencje i małą zawartość pigmentów, sprawdzą się na skórze bez wielu niedoskonałości bądź latem, gdy nie potrzebujesz pełnego „kamuflażu”, a jedynie chcesz ujednolicić kolor skóry; podobną funkcję mają popularne kremy tonujące oraz kremy BB;
- średnio kryjące podkłady – przeznaczone są do skóry normalnej i mieszanej, która nie wymaga tuszowania niedoskonałości; polecane też na co dzień;
- mocno kryjące podkłady – są nasycone pigmentami, dzięki czemu mają dużą moc maskowania takich niedoskonałości, jak krosty, przebarwienia, naczynka, a nawet tatuaże czy objawy bielactwa. Charakteryzują się też większą trwałością.
Pamiętaj też, że stopień krycia podkładu zależy nie tylko od jego formuły, ale też od ilości warstw, jakie nałożysz na skórę. Zawsze zaczynaj od jednej i ewentualnie dołóż kosmetyku miejscowo tam, gdzie to potrzebne.
Jak dobrać kolor podkładu?
- Kolor podkładu powinien idealnie dopasować się do tonacji twojej skóry – sprawdzisz to, nakładając go na granicy żuchwy (nie na nadgarstek czy dłoń!) i przyglądając się efektom w dziennym świetle.
- Dobrą metodą jest aplikacja 3 wstępnie wybranych odcieni (zrób paseczki jeden obok drugiego) – ten kolor, który stopi się z twoją skórą i dosłownie „zniknie”, jest tym właściwym. Czasami warto chwilę odczekać, bo pod wpływem pH skóry podkład może zmienić odcień (zwykle staje się odrobinę ciemniejszy).
- Większość podkładów ma uniwersalną tonację, która stanowi zrównoważone połączenie pigmentów żółtych (neutralizujących zaczerwienienia) i różowych (które rozświetlają zmęczoną, szarą cerę). Nie musisz się więc martwić o wybór odpowiednich podtonów ciepłych, zimnych itp.
- Zbyt jasny kolor nadaje twarzy zmęczony, nienaturalny wygląd, a zbyt ciemny – postarza i uwypukla zmarszczki. Jeśli chcesz przyciemnić kolor skóry, użyj pudru brązującego, a nie ciemniejszego podkładu!
- Pamiętaj, aby aplikując podkład przeciągnąć go też na twarz – jeśli zostawisz ją „niezrobioną”, będziesz wyglądać sztucznie.
Przygotowanie skóry do aplikacji podkładu
Przed nałożeniem podkładu zadbaj o dokładne oczyszczenie i odpowiednie nawilżenie skóry kremem dobranym do jej potrzeb. Nie używać fluidu zamiast kremu – w większości przypadków jego właściwości pielęgnacyjne nie są wystarczające, aby zastąpić codzienną pielęgnację, zwłaszcza gdy masz skórę suchą. Jeśli skóra jest zanieczyszczona bądź szorstka, warto też wykonać delikatny peeling, aby ją dokładnie oczyścić i nadać jej gładkość.
Jaką konsystencję podkładu wybrać?
Podkłady w płynie / fluid – najbardziej uniwersalne, dostępne do każdego rodzaju skóry (w tej grupie znajdziesz zarówno podkłady do skóry suchej, jak i trądzikowej). Fluidy mogą się różnić nieznacznie konsystencją – jedne będą niemal płynne jak woda (zwłaszcza te do skóry tłustej), inne bardziej będą przypominać mleczko (do skóry suchej).
Podkłady w kompakcie – są przeznaczone do skóry wymagającej trwalszego i mocniejszego makijażu, najlepiej aplikować je techniką stemplowania (gąbeczką bądź specjalnym pędzlem), aby uzyskać jak najlepsze krycie.
Podkłady kremowe – mniej popularne, mają gęstszą konsystencję i są zwykle dostępne w słoiczku, skąd można je łatwo wydobyć. Bogate w składniki odżywcze i regenerujące, są szczególnie polecane do skóry suchej bądź dojrzałej.
Podkłady w sztyfcie – mniej popularne, wymagają wprawy w aplikacji, ponieważ trudniej rozprowadzić je po skórze niż fluid; mają silne właściwości kryjące, dlatego często są używane przez profesjonalnych makijażystów.
Podkłady sypkie – to przede wszystkim podkłady mineralne, które najlepiej aplikować pędzlem kabuki (miejsce przy miejscu). W zależności od rodzaju i ilości warstw dają średnie lub bardzo mocne krycie.
Podkłady w poduszeczce (cushion) – to coraz popularniejsza forma „podania” podkładu płynnego – nasączona nim jest poduszeczka widoczna po otwarciu opakowania; nakłada się go gąbeczką; podkłady tego typu są bardzo lekkie – nawilżają, rozświetlają, dodają skórze świeżości.
Cechy dobrego podkładu
Niezależnie od rodzaju, konsystencji i stopnia krycia podkładu są wspólne cechy, które decudują o tym, czy kosmetyk ten jest wart zakupu. Dobry podkład powinien przede wszystkim:
- łatwo się rozprowadzać po skórze, nie zasychać w trakcie aplikacji, nie spływać,
- nie gromadzić się w załamaniach skóry i nie wnikać w zmarszczki,
- nie zatykać porów, co sprzyja powstawaniu zaskórników, a nawet zmian zapalnych – sprawdź, czy jego formuła jest niekomedogenna,
- zapewniać naturalne wykończenie skóry bez efektu maski – nawet gdy ma działanie mocno kryjące,
- nie wysuszać i nie ściągać skóry – nawet podkłady do skóry trądzikowej i tłustej powinny ją dobrze nawilżać,
- spełniać obietnice producenta – utrzymywać się wiele godzin w przypadku podkładów o długiej trwałości, rozświetlać, maskować itp.
1 E. Chlebus, M. Chlebus, Factors affecting the course and severity of adult acne. Observational cohort study, Journal of Dermatological Treatment, 2017