Serum do twarzy – sposób na młody wygląd
Serum zawiera najczęściej wyższe stężenia składników aktywnych niż inne produkty kosmetyczne, dzięki czemu może działać bardziej intensywnie niż krem. Zwykle ma też lżejszą formułę, co pozwala stosować je jako pierwszą warstwę codziennej pielęgnacji. Dlaczego warto sięgać po serum do twarzy?
Jak działa serum do twarzy?
Serum do twarzy to koncentrat składników aktywnych (np. witaminy C i E, kwas hialuronowy, retinol, peptydy), dobranych w taki sposób, aby skutecznie i kierunkowo działać na skórę, np. nawilżać ją, odmładzać, regenerować, rozjaśniać itp. Serum ma lekką, zwykle płynną bądź żelową formułę (olejek, emulsja), która umożliwia lepsze wchłanianie dobroczynnych składników w skórę i ich skuteczniejsze działanie. Dzięki temu można je też bezproblemowo nakładać jako pierwszą warstwę codziennej pielęgnacji, pod krem – bez ryzyka obciążania skóry. Ze względu na swoją lżejszą od kremu formułę, serum szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Serum można stosować w pielęgnacji całorocznej, ale także może być stosowane profilaktycznie bądź jako kuracja sezonowa, np. gdy skóra jest zmęczona, przesuszona i zniszczona. Szybko przynosi widoczne efekty poprawy jakości i wyglądu twarzy. Serum to skoncentrowany „booster” pobudzający młodość skóry od środka. Serum do twarzy to etap pielęgnacji, który w przeciwieństwie do innych produktów, wykazuje dużą efektywność w redukowaniu konkretnych problemów skórnych, takich jak przebarwienia czy też oznaki starzenia się.
Jak wybrać serum do twarzy?
Tak jak każdy inny kosmetyk – czyli przede wszystkim biorąc pod uwagę aktualne potrzeby skóry. Ze względu na działanie można wyróżnić kilka rodzajów serum:
- nawilżające – polecane, jeśli czujesz, że skóra jest ściągnięta, przesuszona, szorstka (np. po okresie grzewczym, po wakacjach, po długim locie samolotem); jego częstym składnikiem jest kwas hialuronowy, który zapobiega odwodnieniu i przynosi szybkie orzeźwienie i ukojenie skórze, a także składniki lipidowe, które uszczelniają ochronną warstwę hydrolipidową;
- regenerujące – polecane do skóry zniszczonej i dojrzałej, z objawami fotostarzenia, w okresie menopauzy; najlepiej stosować je wieczorem, aby wspomóc intensywne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze nocą;
- antyoksydacyjne – tego typu serum jest polecane praktycznie do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza często narażanej na szkodliwe działanie zanieczyszczeń i promieni UV; często znajdziesz w nim witaminę C w wysokim stężeniu, która nie tylko neutralizuje wolne rodniki, ale też przywraca skórze promienny blask i wypoczęty wygląd;
- rozjaśniające – to kuracja ukierunkowana na redukcję widoczności przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry, najlepsze efekty przynosi w połączeniu z kremem o podobnym działaniu, wzmacniając jego działanie;
- do pielęgnacji cery trądzikowej – produkty przeznaczone do skóry z tendencją do trądziku pomagają regulować wydzielanie sebum, projektowane jako niekomedogenne formuły, zmniejszają widoczność niedoskonałości
- przeciwstarzeniowe – serum niwelujące widoczne objawy starzenia się skóry, wypłycające zmarszczki, pobudzające produkcję kolagenu, poprawiające jędrność skóry; w tego typu produktach wykorzystuje się sprawdzone składniki o działaniu odmładzającym, takie jak witaminę C, retinol i inne pochodne witaminy A, ramnozę, pro-xylane.
Przykładem serum przeciwstarzeniowe jest rewolucyjne Vichy Liftactiv Collagen Specialist 16, który wykorzystuje nowoczesną technologię wiązania i wzmacniania kolagenów Co-Bonding [ramnoza + peptydy + maitake]. To właśnie spadek poziomu kolagenu w skórze jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się zmarszczek. Serum redukuje aż 16 oznak starzenia się skóry1, a do tego pobudza naturalną produkcję kolagenu2. Do najważniejszych korzyści jego stosowania możemy zaliczyć redukcję zmarszczek i drobnych linii, modelowanie owalu twarzy, ujędrnienie, poprawę struktury i gęstości skóry, a także nawilżenie i regenerację skóry.
Przeczytaj również o błyskawicznym sposobie na świeżą i promienną skórę - serum nawilżającym
Co wziąć pod uwagę, wybierając serum do twarzy?
Jeszcze zanim wdrożymy do pielęgnacji wybrane serum do twarzy, warto się upewnić, że jest ono odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb naszej skóry, a także tego, jakiego działania oczekujemy. Pod uwagę należy wziąć następujące czynniki:
- typ skóry – czyli określenie, czy nasza skóra jest sucha, tłusta, mieszana lub normalna. Jest to kluczowe, ponieważ przykładowo serum do twarzy dla skóry tłustej może okazać się niewystarczające dla skóry ze skłonnością do przesuszania się;
- składniki – warto sprawdzić skład produktu przed zakupem i upewnić się, że zawiera on te substancje odżywcze, których rzeczywiście potrzebuje nasza skóra;
- występowanie konkretnych problemów skórnych – niedoskonałości, zmarszczki czy przebarwienia będą wymagały użycia nieco innej formuły. Dobierz zatem serum do twarzy w taki sposób, by efektywnie działało na zredukowanie problemu;
- konsystencja – choć prawie każde serum posiada bardzo lekką konsystencję, przyjemność z jego aplikowania będzie o wiele większa, kiedy odpowiednio dobierzesz formułę do skóry. Przykładowo skóra tłusta bardziej zgrywa się z żelowymi konsystencjami, z kolei suchej służyć mogą sera na bazie olejów.
Jak nakładać serum do twarzy?
- Serum do twarzy zawsze nakładaj na dobrze oczyszczoną skórę twarzy, pod dokładnym demakijażu.
- Jeśli ma płynną formułę, wystarczą 2-3 krople – nałóż je na opuszki palców, a następnie delikatnie rozprowadź po całej twarzy. Serum zapakowane w buteleczkę z dozownikiem pozwala na zachowanie pełnej higieny podczas aplikacji.
- Omijaj okolice oczu, gdyż intensywnie działające serum do twarzy może podrażnić delikatną w tym miejscu skórę (istnieją specjalne formuły serum bądź serum-kremu na ten obszar).
- Odczekaj chwilę, aby serum dobrze się wchłonęło, i nałóż krem. Raczej nie poleca się stosowania serum samodzielnie, zamiast kremu. Tutaj chodzi o wzmocnienie codziennej pielęgnacji, a nie jej zastąpienie. Poza tym krem „zabezpiecza” serum i pozwala dobrze wchłonąć się w skórę zawartym w nim składnikom aktywnym. Serum może też tworzyć zbyt małą warstwę zabezpieczającą przez naszą naturalną utratą wody z naskórka.
- Najlepiej stosować serum + krem z tej samej gamy, np. Antyoksydacyjny koncentrat przeciwko oznakom zmęczenia Liftactiv Supreme + krem na dzień + krem na noc z tej samej serii. Produkty w seriach często są tak projektowane, aby wzajemnie uzupełniać swoje działanie. Serum nie zawiera filtrów UV, dlatego nałóż jako wierzchnią warstwę krem z filtrem.
- Serum może być stosowane codziennie, jako profilaktyka, zwłaszcza dotyczy to produktów o działaniu wzmacniającym, nawilżającym i ochronnym. Serum z wysokim stężeniem aktywnych składników, np. witaminy C, zalecane jest zwykle jako kuracja – powinno się je stosować codziennie lub co drugi dzień, dopóki nie zobaczysz zadowalających efektów, minimum przez 2 tygodnie. Czytaj uważnie zalecenia producenta.
- Na dzień czy na noc? To zależy. Serum regenerujące aplikuj wieczorem, nawilżające suchą skórę – może też być dodatkowo stosowane rano. Podobnie serum antyoksydacyjne – gdy nałożysz je rano, zmniejszy szkodliwy wpływ wolnych rodników atakujących skórę w ciągu dnia, a zaaplikowane wieczorem – zmniejszy uszkodzenia będące skutkiem ich działania.
- Możesz też spotkać się z określeniem „booster” – kosmetyk ten działa podobnie do serum, z tym że jego głównym celem jest pobudzenie zdolności ochronnych i regeneracyjnych skóry. Przykładowo Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89 zawiera bogatą w minerały wodę termalną w stężeniu 89%, która w połączeniu z kwasem hialuronowym wzmacnia właściwości ochronne skóry przed czynnikami ekspozomu, zapobiega jej przesuszeniu, nadaje jej sprężystość, miękkość i promienny blask. Efekty utrzymują się przez wiele godzin. Jednym słowem – „budzi skórę do życia”! Boostery też najlepiej stosować pod codzienny krem.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
1Wynik badań klinicznych, instrumentalnych i samooceny.
2Test in vitro na składnikach aktywnych na kolagen I i III.